Ossi Saarinen's urban nature photography story: a fox stares at us through a gap in a bush, which is out of focus.

FOTOGRAFIA E NATYRËS

Ballë për ballë: Fotografia e natyrës urbane nga Ossi Saarinen

Ossi Saarinen ka mbledhur qindra mijëra ndjekës në Instagram me fotografinë e tij të natyrës urbane, shpesh me prezantimin e fotografive të kafshëve të dashura të realizuara nëpër rrugët e qytetit të Helsinkit dhe Espoos në afërsi në Finlandë.

Në antitezë me presionin e jetës urbane të kohërave moderne, 22 vjeçari kërkon çdo javë në rrethinat e qytetit duke kultivuar një portofol me portrete kafshësh plot emocion dhe intimitet: "Kur dal jashtë, të gjitha punët më zhduken nga mendja dhe mund të qetësohem, edhe kur bëj fotografi. Më pëlqen çdo moment në natyrë", - thotë ai. Këtu, Ossi ndan historinë e tij të fotografisë së natyrës urbane, nga hera e parë që e gjeti veten ballë për ballë me katër këlyshë dhelpre e deri te fama e tij në Instagram (ku përdor emrin @soosseli) vetëm disa vite më vonë. Ai jep edhe këshilla se si të krijoni komunitetin tuaj të ndjekësve në Instagram.

Pavarësisht nëse pika juaj më e afërt e gjelbër është një park apo shkurret nëpër rrugët e qytetit, historia dhe këshillat e Ossit do t'ju frymëzojnë të merrni kamerën dhe të regjistroni natyrën që ju rrethon. Me kafshët urbane që janë më pak të ndrojtura ndaj njerëzve se sa kushërinjtë e tyre ruralë, mund ta gjeni veten ballë për ballë me subjektin e përsosur më shpejt nga sa mund të mendoni.

Kur filluat të krijonit interesin tuaj për fotografinë e natyrës?

"Për sa më kujtohet, kam qenë shumë i interesuar për natyrën, sidomos për kafshët. Tre vite më parë, kur isha 18 vjeç, bëra fotografinë time të parë dhe kuptova se mund të regjistroja momentet që më pëlqenin në natyrë."

Mendon se shumë të rinj fotografojnë natyrën?

"Po. Mendoj se ka fituar popullaritet shumë shpejt - të paktën nga çfarë kam parë në Instagram, ku janë shfaqur shumë profile të reja. Njerëzit po bëhen më të interesuar për natyrën, ndoshta sepse shikojnë kaq shumë fotografi të mira aty.

"Më pëlqen të nxjerr fotografi të natyrës, që të mund ta ruaj një moment për t'iu kthyer më vonë. Dhe më pëlqen sfida. Çdo ditë, përpiqem të nxjerr një fotografi më të mirë se ditën më parë."

Çfarë kamere kishe kur fillove të nxirrje fotografi?

"Babai im kishte një Canon EOS 100D dhe ma dha mua. Atë e përdora për një ose dy vite. Kam përdorur një lente Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM me të, e cila nuk ishte shumë e shtrenjtë. Tani kam një Canon EF 70-200mm f/2.8L USM lens dhe kamerën me kuadër të plotë Canon EOS 6D."

Ju jetoni në një qytet, si i gjeni kaq shumë kafshë për t'i fotografuar?

"Nuk është e nevojshme të shkoni larg për të gjetur natyrën në qytet; në apartamentin tim të vjetër në Espoo ishte një fole dhelpre në oborrin e pasmë, e madje edhe në qendër të Helsinkit mund të shikoni ketra, rakunë dhe bufë. Në të gjitha llojet e vendeve - edhe në ato me vetëm pak natyrë, si shkurre dhe kaçube - do të ketë kafshë përreth tyre. Edhe në parqet më të vogla do të gjeni jetën e egër."

Keni përdorur ndonjëherë kurthe për kamera?

"Një herë përgatita një kurth kamere në një pyll pranë folesë së një dhelpre thjesht për të shikuar se si funksiononte, dhe sepse dëshiroja të shikoja se çfarë ndodhte atje gjatë natës. Përveç atij rasti, nuk i kam përdorur. Ndoshta do t'i përdorja më shumë në të ardhmen nëse do të doja të fotografoja specie të ndrojtura në zonat rurale, por me kafshët e qytetit nuk kam nevojë t'i përdor."

Artikujt e lidhur
canon-get-inspired-ossi-saarinen-urban-nature-photography-story-related1-185x94

FOTOGRAFIA E NATYRËS

Si të regjistroni natyrën në qytet

Ossi Saarinen ndan me ne parametrat më të mirë të kamerës dhe teknikat krijuese për t'i përdorur për fotografinë e natyrës urbane.

An Iberian lynx on a large rock looking directly at the camera.

FOTOGRAFIA E NATYRËS

Objektivat më të mirë për natyrën

Shkrepni imazhe mahnitëse të kafshëve dhe shpendëve të egra me këta objektiva fiksë dhe zmadhues.

A young kestrel perched on a wooden post, and with its wings arched, squawks fiercely.

FOTOGRAFIA E NATYRËS

Këshilla për fotografimin e faunës së egër

Fotografja profesioniste, Dani Connor, tregon këshillat e saj më të mira për sukses profesional me një aspirant të ri të fotografisë së faunës së egër.

A keni një fotografi të preferuar?

"Fotografia ime e preferuar është bërë në fakt ditën e parë që kam fotografuar dhelprat. Po ecja me makinë nëpër fshatra dhe kisha në plan të fotografoja disa lule në mëngjes herët. Por lulet ishin të mbyllura pas një nate të ftohtë, kështu që vendosa të kthehesha në shtëpi. Rrugës, pashë disa krijesa të vogla që po kalonin rrugën.

"Nuk isha i sigurt se çfarë ishin, kështu që parkova makinën dhe dola me kujdes, dhe pashë krijesat e vogla që u futën nën një strehë të vjetër. U shtriva disa metra larg dhe prita për të shikuar se çfarë do të ndodhte. Pas një farë kohe, këta këlyshë të vegjël dhelpre filluan të dilnin. Nuk kishin në të vërtetë frikë nga unë dhe po luanin rreth strehës. Kam bërë ndoshta 200-300 fotografi aty dhe e preferuara ime është ku janë katër këlyshë në të njëjtën fotografi dhe duket sikur janë duke ecur drejt kamerës [fotografia më sipër]. Mendoj se fotografia e natyrës më ka bërë të duruar - duhet të jesh i tillë për të realizuar fotografinë."

Stili juaj është shumë i veçantë - shpesh me një thellësi fushe të vogël, në kënde që e bëjnë subjektin të duket bukur. A është kjo diçka për të cilën mendoni kur fotografoni?

"Nuk mendoj për këtë kur bëj fotografitë; është më shumë kur zgjedh se cilat fotografi do të ndaj kur përpiqem të zgjedh ato ku subjekti është "i spikatur", thuajse duke kërcyer nga sfondi. Këtë efekt e arrij duke përdorur një hapje të madhe të diafragmës, kështu që sfondi është i shfokusuar.

"Zakonisht përdor modalitetin e Prioritetit të hapjes së diafragmës (modaliteti Av) dhe e caktoj hapjen e diafragmës sa më të madhe që të jetë e mundur, për shembull f/2.8, në varësi të lentes. Ndonjëherë përdor modalitetin Manual, por shpesh drita ndryshon shumë shpejt dhe kafshët lëvizin nëpër vende të ndryshme, kështu që modaliteti Av është më i lehtë për ta përdorur se modaliteti Manual për të reaguar me shpejtësi.

"Në fillim nuk përpiqesha t'i bëja të dukeshin kështu [bukur] - mendoj sepse bishti i zogjve shpesh nuk është i dukshëm dhe i bën të duken më të rrumbullakët. Po ashtu shpesh përpiqem të bëj fotografi ku shikojnë drejt te kamera. Unë bëj shumë fotografi në një moment dhe përpiqem të zgjedh ato që kanë shprehje gazmore të fytyrës ose sjellje të çuditshme."

A small mouse surrounded by autumn leaves on the ground takes a nut from a man's hand.

Për ata që marrin në konsideratë nëse duhet të blejnë një kamerë ose të përdorin kamerën në telefon, çfarë do të thoshit?

"Telefonat mund të jenë të pranueshëm për disa fotografi peizazhesh, por për të fotografuar kafshët, nuk mund të afroheni aq afër me rrezen e kufizuar të lentes së telefonit. Po ashtu, kafshët lëvizin me shpejtësi dhe kamera e një telefoni nuk është aq e mirë për të ngrirë lëvizjen. Dhe, në errësirë nuk mund të regjistroni me telefon."

Cili është kompleti juaj i preferuar për fotografinë e natyrës?

"Do të thosha lentja Canon EF 70-200mm f/2.8L USM, të cilën e përdor me kamerën time Canon EOS 6D. Zmadhimi më lejon të fotografoj kafshët si afër ashtu edhe pak më larg, dhe hapja e diafragmës f/2.8 është e shkëlqyer për nivelin e ulët të ndriçimit. Unë preferoj lentet me një hapje të gjerë të diafragmës si kjo, sepse ju duhen shpejtësi të larta të obturatorit për të ngrirë lëvizjen e kafshëve. Përveç kësaj, lentja nuk është shumë e rëndë ose shumë e madhe për ta marrë me vete. Do të më pëlqente të kaloja te versioni i dytë ose i tretë ndonjë ditë [ku të dyja shtojnë Stabilizuesit e imazhit për të ndihmuar në ruajtjen e qartësisë së imazheve], por gjëja më e rëndësishme për mua është se fokusi automatik është i shpejtë."

Ju keni një numër vërtet të madh ndjekësish në Instagram me mbi 100 000 ndjekës. Si e arritët një audiencë kaq të madhe?

"Gjithmonë kam postuar fotografitë e mia më të mira atje. Fillova të bija në sy me fotografitë e mia të para të dhelprave që u shpërndanë nga disa nga llogaritë e Instagram që prezantojnë punët e të tjerëve [Ossi përdor etiketa me hash të mirënjohura dhe etiketa me hash të lidhura me ato llogari kur ngarkon fotografitë e tij, të cilat i ndihmojnë këto llogari të gjejnë punët e tij]. Kur ata kanë shpërndarë fotografitë e mia, unë kam marrë më shumë ndjekës.

"Tani, faqet e internetit shpërndajnë po ashtu fotografitë e mia dhe shkruajnë artikuj për to. Disa ditë më parë, një faqe interneti shpërndau fotografitë e mia në një artikull dhe u bënë pak a shumë virale [me 467 000 shikime në kohën e shkrimit]. Unë kisha 15 000 ndjekës të rinj për tre ditë."

A i kompozoni duke pasur parasysh Instagram, për shembull, duke e vendosur kafshën në mes të kuadrit?

"Po. Së fundmi, kam filluar të mendoj se si do të duket fotografia në Instagram, sepse ai është kanali im kryesor për shpërndarjen e fotografive të mia. Prandaj zakonisht përpiqem ta kem kafshën në mes të fotografisë. Unë bëj fotografi horizontale dhe vertikale, por nëse mendoj vetëm për Instagram, atëherë fotografitë vertikale janë më të mira. Për t'i mbajtur të interesuar ndjekësit e mi, unë shpërndaj vetëm fotografi të reja në vend që të ripostoj fotografi të vjetra. Të gjitha kafshët e lezetshme, si p.sh. këlyshët e dhelprës dhe kafshë të tjera të vogla, janë shumë të përshtatshme."

Shkruar nga Kathrine Anker dhe David Clark

Produktet e lidhura

Artikuj të ngjashëm

"Get Inspired" është burimi juaj kryesor i këshillave të dobishme të fotografisë, udhëzuesve të blerësit dhe intervistave inteligjente - gjithçka që ju nevojitet për të gjetur kamerën më të mirë ose printerin më të mirë dhe të krijoni ide të ardhshme krijuese.

Kthehu tek të gjithë artikujt