FOTOGRAFIA E NATYRËS

Këshilla për fotografët e rinj të faunës së egër: një shkrepje njëditore me fotografen profesioniste, Dani Connor

Fotografja e faunës së egër dhe yll i YouTube, Dani Connor, ndan këshillat e saj për të pasur sukses në fushën e fotografisë, teksa bëhet bashkë me studentin e fotografisë, Jonty Clark, për të shkrepur foto mahnitëse të shpendëve grabitqarë.
Një sokol i ri ulur mbi një shtyllë druri dhe me krahët e harkuar, këlthet fort.

Fotografja e re britanike, Dani Connor, krijoi një emër profesional për veten gjatë pandemisë COVID-19, pasi iu desh të qëndronte në Laplandën suedeze. Dani-a ishte vullnetare në një rezervat të kafshëve të egra në krahinën në fjalë kur pjesa më e madhe e botës u izolua, kështu që përdori kohën në avantazhin e saj duke krijuar një lidhje të ngushtë me faunën e egër të vendit - veçanërisht me një grup të vogël ketrash të kuq.

“E pashë si një mundësi shumë të mirë për të nisur karrierën time”, - thotë ajo. "Mendova me vete ta provoja për gjashtë muaj dhe nëse nuk do të arrija askund, do të kthehesha në punën time në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër." Pas vetëm gjysmë viti përpjekjesh të përkushtuara, Dani-a kishte krijuar një audiencë prej 60,000 vetësh në Instagram, YouTube dhe Twitter dhe po mbështetej financiarisht nga abonentët në Patreon, të cilët kishin interes në punën e saj.

Ne i kërkuam Dani-ës të ndajë disa nga këshillat e saj kryesore me studentin e fotografisë, Jonty Clark, i cili ishte i etur të mësonte më shumë rreth fotografimit të kafshëve në natyrë. Ne i dhamë Jonty-t një Canon EOS R7, të cilin Dani e kishte përdorur në një fotoseancë të faunës së egër në Spanjë dhe i sistemuam në një vendvrojtim fotografimi ku do ta kishin të sigurt pikasjen e shpendëve të shpejtë grabitqarë.

Ja këshilla që Dani-a zbuloi atë ditë, shoqëruar me një përzgjedhje të fotove më të mira të saj dhe Jonty-t.

Këshilla 1: Përfshihuni në mjedisin e subjektit tuaj

Në një vendvrojtim zogjsh, dy të rinj studiojnë foton e një sokoli të ulur mbi një shtyllë druri në një ekran me prekje kamere.

Shkrepja në vendvrojtim zogjsh bëri që Dani dhe Jonty të mund të uleshin krah për krah të fokusuar mbi të njëjtin aksion. Dani, e cila shkrepi me Canon EOS R5, i dha komente Jonty-t për pozat e veta në kohë reale, çka i bëri të mundur ta rregullonte pozicionin përpara se të hynte në kuadër sokoli tjetër i radhës.

Dy sokola, njëri duke qëndruar në një shtyllë druri, tjetri duke ardhur rrotull në ajër me kthetrat e ngritura për lart, grinden për ushqimin.

Nga vendvrojtimi, Dani dhe Jonty patën mundësi ta shkrepnin këtë familje sokolash që grindeshin me njëri-tjetrin. Këtu, një nga të vegjlit kërkon ushqim nga e ëma. Shkrepur në Canon EOS R7 me objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM në 150mm, 1/6400 sek, f/6,3 dhe ISO2500. © Jonty Clark

Shkrepja nga vendvrojtimi mundëson edhe kontrollin e mjedisit. Ushqimi vendoset nëpër objektet përpara vendvrojtimit për të ndjellë shpendët në rrezen e fotografimit. Aktiviteti është pothuajse i garantuar, gjë që e bëri këtë lloj vendndodhjeje zgjedhjen e dukshme për një xhirim njëditor.

Dani ka kaluar shumë kohë në fillesat e karrierës së saj nëpër vendvrojtime gjatë kohës që ishte në Suedi dhe dallon ende anët e mira të tyre edhe sot. "Shkrepja nga vendvrojtimi të bën që ta shtysh veten më tej drejt të qenit krijues dhe për të gjetur mënyra si t'i bësh fotot të dallojnë nga pamjet që kanë shkrepur gjithë të tjerët tek i njëjti vend. Është një mënyrë e shkëlqyer për të praktikuar teknikën tuaj dhe e përsosur për të fotografuar krah për krah”, - thotë ajo.

Përvoja e Jonty-t deri më tani ka qenë kryesisht në studio, duke fotografuar kafshë shtëpiake ekzotike si pjesë e subjekteve të veta universitare. Duke u përsiatur mbi ditën, ai thotë: "Mësova shumë për sjelljen e sokolave nga Dani, por edhe duke kaluar disa orë duke vrojtuar zogjtë nga vendvrojtimi. Në fund të fotografimit mund të parashikoja se kur do të zbritnin nga pemët aty pranë, gjë që më dha më shumë kohë për t'u përgatitur. Pamjet në studio janë të gjitha shumë të kujdesshme, por ishte e mahnitshme të shikosh sjelljen në natyrë. Të miturit që grinden me sokolat më të vjetër përpara nesh na dhanë mundësi të mahnitshme për të nxjerrë foto emocionuese”.

Këshilla 2: Investoni në një kamerë që mund t'i bëjë të gjitha

Në një skenë pylli, një burrë shkrep një foto të diçkaje mbi vete me një kamerë dhe objektiv Canon, teksa një grua shikon, duke parë dhe lart.

Canon EOS R7 i kombinuar me një objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM është modeli ideal i gjithanshëm, me rreze të mjaftueshme për t'i vajtur aksionit pranë. Modeli fleksibël dhe kompakt Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM është një opsion tjetër fantastik nëse dëshironi të shkoni më pranë dhe ta shpini fotografinë tuaj të faunës së egër në një nivel tjetër.

Një kamerë dhe objektiv Canon të nxjerra nga poshtë, me dy të rinj të buzëqeshur paksa të turbullt në sfond duke parë ekranin me prekje.

Me disa indicie nga Dani-a, Jonty, i cili zakonisht shkrep me Canon EOS 90D, ishte në gjendje të vraponte me EOS R7. “Nuk m’u desh fare kohë të mësohesha me të”, - thotë ai.

Dani-a është fillimisht fotografe, por tërheq vëmendjen e klientëve të mundshëm përmes videove që ngarkon në YouTube. Kur filloni në fushën e fotografisë, është ide e mirë të mësoni edhe aftësitë bazë të videos, qoftë edhe vetëm për vetëpromovim në rrjetet sociale. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet të zgjidhni kompletin e duhur.

"Canon EOS R7 është një kamerë e shkëlqyer e gjithanshme për krijuesit e përmbajtjes në hapat e parë," - sugjeron Dani-a. "Ajo që e dallon nga të tjerat është fotostabilizimi i integruar (IBIS), i cili është i dobishëm jo vetëm kur shkrepni subjekte që lëvizin shpejt, por edhe kur ecni përreth duke krijuar videoblogime për veten tuaj në natyrë."

Jonty zgjodhi të çiftonte Canon EOS R7 me një objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, i cili ka një fotostabilizues optik të integruar për të plotësuar IBIS që gjendet në kamerë. "Fotostabilizimi ishte dukshëm më i mirë se te Canon EOS 90D që kam vetë," - thotë Jonty, - "dhe kamera thjesht ndjehej si një përmirësim i tillë në të gjitha aspektet. Modaliteti më i shpejtë i fotografimit të vazhdueshëm, diapazoni më i madh ISO, balancimi automatik – ishte një kamerë e mrekullueshme për fotografi dhe padyshim që do të më jepte gjithçka që më duhej për të filluar udhëtimin për ta bërë këtë karrierën time me kohë të plotë."

Lexoni udhëzuesin tonë për objektivat më të mirë të fotografisë së faunës së egër për të mësuar më shumë rreth opsioneve të objektivave për kapjen e fotove mahnitëse të kafshëve dhe shpendëve të egra.

Këshilla 3: Përqendrohuni te sytë e subjektit tuaj

Një sokol duke qëndruar me shpinën nga kamera në një shtyllë druri. Me kokën e kthyer thuajse 180° në mënyrë që të mund t'i shihen sytë dhe sqepi.

Duke përdorur Eye Detection AF të EOS R5 për kafshët garantoni që fokusin ta keni aty ku ju duhet, pikërisht në çastin e duhur. Ky sokol u kthye për të parë drejtpërdrejt tek objektivi i Dani-ës përpara se të largohej, por dhe aq i mjaftoi asaj për të nxjerrë këtë pozë të bukur. Shkrepur në Canon EOS R5 me Canon Mount Adapter EF-EOS R, objektiv Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM dhe Canon Extender EF 1.4X III në 420mm, 1/8000 sek, f/4 dhe ISO1000. © Dani Connor

Dy të rinj të ulur rregullojnë cilësimet në një kamerë Canon, në këtë imazh të shkrepur nga lart.

Canon EOS R7 është në gjendje të dallojë njerëzit, kafshët dhe automjetet me saktësi të jashtëzakonshme në zbulimin e subjektit. Nëse e dini se do të shkrepni kafshë gjatë gjithë ditës, zgjidhni Animals nga menyja përpara se të filloni.

Eye Detection AF për kafshët është një funksion që Canon EOS R7 e trashëgon nga kamerat e tjera profesionale, si Canon EOS R5 dhe EOS R6, e cila zgjidh punë te fokusimi në subjekte që lëvizin shpejt. "Më pëlqen modaliteti i zbulimit të syve të kafshëve në EOS R5, sepse jo vetëm që gjurmon vazhdimisht subjektet ndërsa lëvizin, por fokusohet automatikisht te syri, gjë që e bën punën time shumë më të lehtë. EOS R7 ka gjithashtu zbulimin e syve të kafshëve, i cili do t'i ndihmojë vërtet ata që janë të rinj në fotografimin e shpendëve dhe kafshëve të egra", - thotë Dani-a.

Programi Canon Photo Companion është një mjet i dobishëm për t'u marrë me funksionet e kamerës suaj, me ushtrime, mësime dhe këshilla specifike për modelin dhe nivelin e aftësive të kamerës suaj. "Unë personalizova butonat e mi në EOS R7," - thotë Jonty, i cili e kishte të lehtë të familjarizohej me kamerën e re. "Vendosa butonin e fiksimit të ekspozimit për të zgjedhur fokusin e kafshëve dhe më pas shtypa përgjysmë butonin e shkrehësit për t'u fokusuar te syri. Tani që i kam përjetuar këto funksione, ato ndihen thelbësore për fotografimin e kafshëve të egra në vazhdim.”

Përveç këtyre përfitimeve, ka avantazhe të shkrepjes me një kamerë me sensor me prerje (APS-C), si Canon EOS R7. “Kamerat me sensor APS-C ju lejojnë t'i afroheni më shumë subjektit tuaj”, - thotë Dani-a. “Po shkrepja me një objektiv Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM dhe një Canon Extender EF 1.4X III në Canon EOS R5, çka më dha gjatësinë fokale ekuivalente të 420mm, por diapazoni maksimal prej 150mm i Jonty-t u zgjerua në 240mm, falë faktorit të prerjes prej 1.6x. Kjo ishte afër mjaftueshëm për të nxjerrë rezultate mahnitëse nga vendvrojtimi dhe do të ishte vërtet fantastike për endjen nëpër qytet apo ndonjë park atypari ku dëshiron të jesh më pranë subjektit."

Këshilla 4: Mos humbisni asnjë foto me modalitetin në seri RAW

Një sokol me krahët plotësisht të hapur përgatitet të zbresë në një shtyllë druri në një fushë.

Duke përdorur modalitetin në seri RAW, Dani dhe Jonty patën mundësinë të shkrepnin një sekuencë të plotë sokolash duke fluturuar nga një pemë në afërsi për të zbritur te shtyllat e portës që ndodhet përpara tyre. Pas kthimit në bazë mund të zgjidhnin pozat e tyre të preferuara, si kjo p.sh., në të cilën sokoli ndodhet në pikën optimale për ndriçimin e krahëve nga drita e mëngjesit. Shkrepur në Canon EOS R7 me objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM në 150mm, 1/6400 sek, f/6,3 dhe ISO2500. © Jonty Clark

Dy të rinj në një vendvrojtim të errësuar zogjsh studiojnë një foto të një sokoli në fluturim në ekranin me prekje të kamerës.

Jonty nxori disa poza të pabesueshme gjatë ditës, duke fituar respektin e Dani-ës.

Dani dhe Jonty eksperimentuan me modalitetin e serisë RAW gjatë shkrepjes së sokolave nga vendvrojtimi. Canon EOS R7 lejon regjistrimin me 15 kuadro në sekondë (fps) kur përdoret shkrehësi mekanik, ose 30fps me shkrehësin elektronik, që është i njëjti numër kuadrosh në sekondë si filmat. "Është tepër i shpejtë dhe veçanërisht i mirë për zogjtë në fluturim, duke të lejuar të zgjedhësh foton më të mirë nga një sekuencë," - thotë Dani-a.

Në këtë modalitet mund të aktivizohet edhe fotografimi paraprak, i cili kap momentet gjysmë sekonde para shtypjes së shkrehësit dhe i ruan fotot si skedarë individualë RAW. "Ky funksion është kaq fantastik sa më lejoi në njëfarë mënyrë të kthehem pas në kohë. Sokolat ishin të paparashikueshëm, por ky funksion më dha një dritare shumë më të madhe për të reaguar dhe për të nxjerrë pozën”, - thotë Jonty.

Këshilla 5: Krijoni shanset tuaja

Një grua e re dhe një burrë ecin njëri pas tjetrit mes një fushe me bar të gjatë. Në sfond mund të dallohet një vendvrojtim i vogël zogjsh.

Dani-a rekomandon që të gjithë fotografët e rinj të kërkojnë mundësi për të ndjekur hapat e atyre me më shumë përvojë. Është një nga mënyrat më të shpejta për të mësuar dhe një mënyrë e shkëlqyer për t'u bërë i njohur në fushën e fotografisë.

Një grua e re dhe një burrë të ulur në një trung në një skenë pylli buzëqeshin të lumtur ndërsa studiojnë një ekran me prekje të kamerës.

Dani-a dhe Jonty mësuan nga njëri-tjetri gjatë ditës dhe arritën rezultate të mahnitshme duke shfrytëzuar në maksimum veçoritë specifike të faunës së egër në Canon EOS R7.

“Këshilla ime më e madhe për Jonty-n, dhe këdo që kërkon t'ia dalë mbanë si fotograf i faunës së egër, është të krijoni shanse. Është një treg shumë i mbipopulluar, por gjithsesi është ende e mundur të biesh në sy”, - thotë Dani-a. Ajo e këshilloi Jonty-n të ndiqte hapat e fotografëve të tjerë profesionistë për të parë se si punojnë ata, duke i pyetur thjesht: "A mund t'ju ndjek për një ditë për të parë si punoni?" – dhe të mos harronte rëndësinë shfaqjes së personalitetit në praninë e tij në internet.

“Njerëzit nuk më ndjekin për shkak të fotografisë sime apo sepse duan të shohin kafshë të egra”, - vijon Dani-a. “Fotografët e faunës së egër pritet të bëjnë foto të mira, por unë fitova ndjekës sepse njerëzit donin të dëgjonin atë që kisha për të thënë. Unë gjithmonë prezantoj veten në videot e YouTube sepse e di që sapo njerëzit shohin personalitetin, ata janë më të interesuar për përmbajtjen time."

"Ishte shumë mirë të mësoja më shumë për anën e marketingut të fotografisë nga Dani-a," - thotë Jonty. “Është më se e frikshme të shohësh katalogët e fotografëve me përvojë që kanë pasur dekada për të përsosur artin e tyre, por sakaq tek shikon se çfarë ka arritur Dani-a në një kohë të shkurtër duke u fokusuar te ketrat e kuq dhe duke përdorur fuqinë e rrjeteve sociale është vërtet frymëzuese”.

Duke reflektuar për ditën, Jonty thotë: "Me ndihmën e Dani-ës dhe për shkak se kamera më ndihmoi t'i izoloja kaq lehtë subjektet, mësova shpejt të përshtatem me një ambient me ritëm më të shpejtë."

Jonty e mbylli ditën duke u ndjerë i frymëzuar, me një sërë fotografish mbresëlënëse për t'ia shtuar katalogut të tij, ndërsa Dani-a gjithashtu përfitoi shumë nga koha e tyre së bashku, veçanërisht duke shfrytëzuar në maksimum kompletin ekzistues: "Ndjeva se dhe unë mësova nga Jonty sot!”, - përfundon ajo. "Pavarësisht nëse jam duke u mësuar vetë apo duke i mësuar dikujt tjetër, ka gjithmonë një transferim informacioni."

Shkruar nga Matthew Bowen

Produktet e lidhura

 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R7

  Eksploroni natyrën me një kamerë që vjen me shpejtësi dhe cilësi sensacionale figure në një trup portativ APS-C të projektuar për të ardhmen.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R5

  Rimendoni se çfarë dini për kamerat pa pasqyrë. Performanca pa kompromis e EOS R5 do të revolucionarizojë fotografinë dhe filmimet tuaja.
 • Lentet RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Një objektiv zmadhues EOS R-series APS-C i gjerë deri në telefoto që është ideal për udhëtime, faunën e egër, sportin dhe stilin e jetesës.
 • Artikuj të ngjashëm

 • FOTOGRAFIA E NATYRËS

  Objektivat më të mirë për natyrën

  Shkrepni imazhe mahnitëse të kafshëve dhe shpendëve të egra me këta objektiva fiksë dhe zmadhues.

 • FAUNËN E EGËR

  Fotografimi i shpendëve me RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Një fotograf profesionist dhe një amator bashkohen për të testuar RF 200-800mm F6.3-9 IS USM në terren.

 • FOTOGRAFIA E NATYRËS

  Këshilla për fotografinë e kafshëve të egra

  Këshilla dhe teknika për ta shpënë fotografinë tuaj të kafshëve të egra një shkallë më tej si dhe duke e shfrytëzuar më së miri kamerën dhe objektivat tuaj të Canon.

 • FAUNËN E EGËR

  Si të fotografoni zogjtë

  Këshilla dhe kompleti më i mirë fillestar për fotografinë e shpendëve.