Canon Camera

Kamerat pa pasqyra

Canon EOS R5

Rimendoni se çfarë dini për kamerat pa pasqyrë. Performanca pa kompromis e EOS R5 do të revolucionarizojë fotografinë dhe filmimet tuaja.

Specifikimet

 • Notification Imagee

  Rezolucion 45-megapikselësh

  Riprodhoni detajet më të holla

 • Notification Imagee

  20 kuadro në sekondë

  Kthejini çastet e fluturake në foto sensacionale

 • Notification Imagee

  Video e brendshme Full Frame 8K RAW

  Video 24/25/30p 12-bit RAW që duket njësoj si realiteti

 • Notification Imagee

  Video Full Frame 4K/120P

  Shkrepni video shpejtësie të lartë 4:2:2 10-bit për të përmirësuar produksionin krijues

 • Notification Imagee

  Fotostabilizues deri me 8 nivele*

  Shkrepni dorazi atje ku nuk ia dilnit dot më parë.

 • Notification Imagee

  ISO 100-51,200

  Cilësi mahnitëse figure edhe në ndriçim të dobët

 • Notification Imagee

  Wi-Fi dhe Bluetooth të integruara

  Ruani lidhjen dhe dërgojini fotot në vendndodhje

 • Notification Imagee

  5940 pozicione vetëfokusimi

  Fokus i saktë kudo që të shkojë subjekti juaj

 • Notification Imagee

  Fole kartash CFexpress dhe SD

  Shpejtësi maksimale, pajtueshmëri maksimale

Firmueri i ri ofrohet tani duke shtuar regjistrimin rezervë, pajtueshmërinë me objektiva Cine dhe një sërë funksionesh të tjera të dobishme. Shkarkoni nga faqja e Mbështetjes.

ZBULONI

Prezantimi i "Canon EOS R5"

Zbuloni teknologjitë revolucionare që përshkojnë "EOS R5" dhe se si do t'jua transformojnë krijimtarinë.
Canon Camera
Canon Camera

Nxjerrë me EOS R5

 • f/2.8
 • 1/320
 • 100

CILËSI FIGURE

Shikojini detajet si kurrë më parë

Një sensor CMOS kuadërplotë 45-megapikselësh shkrep qartësi të pabesueshme dhe një diapazon të gjerë dinamik: partneri ideal për objektivat tanë të avancuar RF.

Canon Camera

Sensor CMOS kuadërplotë 45-megapikselësh dhe procesor "DIGIC X"

Për qartësi dhe detaje sensacionale çfarëdo që të jeni duke shkrepur – edhe në ndriçim të dobët me deri në ISO 51,200.

Canon Camera

Prezantimi i rindriçimit të portreteve dhe i qartësisë së sfondit

Përdorni "Dual Pixel RAW" për të rregulluar ndriçimin në fytyrat e subjektit tuaj ose për të zbatuar qartësi vetëm mbi sfondin kur shkrepni peizazhe.

Ruani kthjelltësinë, qëndroni në fokus

"Dual Pixel CMOS AF II" është tejet i shpejtë në fokusim dhe vjen me 5940 pozicione të zgjedhshme vetëfokusimi, duke mbuluar thuajse 100% të kuadrit. Subjektet me lëvizje të shpejtë ruhen të qarta, edhe kur lëvizin shpejt dhe paparashikueshëm, ndërsa pikasja e fytyrës/syve është fantastike për portrete me thellësi të ulët qartësie.

Vetëfokusim inteligjent revolucionar

Vetëfokusimi i kamerës është programuar duke përdorur një inteligjencë artificiale me trajnim të thelluar – zhvilluar fillimisht për modelin tonë revolucionar "EOS-1D X Mark III". Ky i mundëson "EOS R5" të njohë e gjurmojë fytyrën dhe sytë e subjektit me nivele të reja saktësie dhe precizioni, edhe kur shikohet nga anët. Kjo aftësi gjurmimi ofrohet edhe për fotografimin e qenve, maceve dhe të shpendëve, duke i mbajtur në fokus të mprehtë teksa lëvizin – një arritje e parë për kamerat EOS.

RENDIMENTI

Shpejtësi optimale, cilësi optimale. Rendiment që ndryshon rregullat e lojës duke jua shpënë krijimtarinë drejt lartësive të reja.

Asnjë kamerë tjetër nuk i avitet "EOS R5". Shkrepni foto kuadërplota 45-megapikselëshe në 20fps mahnitëse, në qetësi të plotë dhe me gjurmim të plotë vetëfokusimi. Si dhe, për rastet kur nevojitet, keni dhe një shkrehës mekanik për shpejtësi shkrepjeje prej 12 fps që kryesojnë kategorinë.
MËSONI MË SHUMË
Canon Camera

Nxjerrë nga Martin Bissig

Ambasador i Canon

Canon Camera

4K

Caktojmë standarde të reja për filmuesit... edhe një herë si më parë

Si pionierë të videos DSLR dhe zhvilluesit e gamës me emër "Cinema EOS" të kamerave dhe objektivave, ne kemi pasur shansin t'i japim "EOS R5" disa aftësi mahnitëse filmimi. Shkrepni video mahnitëse 12-bit RAW së brendshmi në 8K, ose regjistroni 4K (4:2:2 10-bit) në shpejtësi kuadri prej deri në 120p për efekte të jashtëzakonshme lëvizjeje të ngadaltë. Të gjitha këto duke përdorur gjerësinë e plotë të sensorit kuadërplotë të kamerës për një pamje vërtet kinematografike. "Dual Pixel CMOS AF II" me pikasje fytyre/sysh i mban gjërat të mprehta dhe mundëson tranzicione të arrira me tërheqje fokusi në të gjitha modalitetet e videos.
MËSONI MË SHUMË
Canon Camera

Nxjerrë nga Ivan D’Antonio

Canon Ambassador

Canon Camera

LIDHJET

Lidhje e avancuar me valë që do të transformojë mënyrën si punoni

"EOS R5" përdor një lidhje gjithnjë aktive "Bluetooth Low Energy" për të mbajtur lidhje të vazhduar me një pajisje inteligjente. Thjesht hapni aplikacionin "Canon Camera Connect" dhe kamera krijon një lidhje të shpejtë Wi-Fi që u mundëson fotografëve të shfletojnë, shqyrtojnë e transferojnë foto, si dhe të shkrepin në distancë.

Canon Camera

Wi-Fi me dy breza 2,4 GHz

Me mbështetje për standardet 802.11a, b, g, n dhe ac

Canon Camera

Mbështetje për FTP dhe FTPS

Për dorëzim të shpejtë e të sigurt të fotove drejtpërdrejt te klienti juaj

Canon Camera

Pikselë efektivë (afro MP)

45,0 megapikselë me kuadër të plotë

20,1 megapikselë me kuadër të plotë

30,3 megapikselë me kuadër të plotë

Fotostabilizues brenda kamerës

Po, IS i integruar me 5 akse. Deri në 8 nivele kur përdoret me objektiva të pajtueshëm1

Po, IS i integruar me 5 akse. 

Deri në 8 nivele kur përdoret me objektiva të pajtueshëm1

Jo, vetëm elektronik dhe me objektiv IS

Diktimi i subjektit

Trupi, fytyra, syri, kafshë

Trupi, fytyra, syri, kafshë

Fytyra, syri

AF në dritë të dobët

Delikat deri në -6 EV2

Delikat deri në -6,5 EV2

Delikat deri në -6 EV2

Shpejtësia e regjistrimit të vazhdueshëm (fps)

Servo AF me 12 fps 

20 fps me shkrehës elektronik e të heshtur, dhe "Servo AF"3

Servo AF me 12 fps 

20 fps me shkrehës elektronik e të heshtur, dhe "Servo AF"3

AF fiks me 8 fps 

Servo AF me 5 fps

Filma

Film 8K me deri në 30 fps

Film 4K me deri në 120 fps

Filma Full HD në 120 fps

Modaliteti i regjistrimit me intervale 4K

Filma 8K RAW (dy opsione shpejtësie të bitëve)

Canon Log 1 dhe 3 / HDR PQ regjistrim i brendshëm 10bit 4:2:2

All-I / IPB / Kompresion IPB në shpejtësi më të ulëta të bitëve

10bit 4:2:2 pa kompresion 4K 60p në regjistrues të jashtëm

10bit ProRes RAW 8K 30P drejt regjistruesit të jashtëm Atomos Ninja V+

Film 4K me deri në 60 fps

Modaliteti i videointervaleve 4K

Filma Full HD në 120 fps

Canon Log 1 / HDR PQ

Regjistrim i brendshëm 10bit 4:2:2

Kompresion IPB

Filma 4K në 25/24 fps 

Filma Full HD në 60 fps 

HD në 120 fps 

Canon Log 1 

4K pa ngjeshje 10 bitë 4:2:2 në regjistrues të jashtëm

Rrotullat e komandimit

Rrotulla kryesore 

Rrotulla e komandimit të shpejtë 1 

Rrotulla e komandimit të shpejtë 2 

Multikomanduesi i vetëfokusimit 

Ekrani i panelit të sipërm

Rrotulla kryesore 

Rrotulla e komandimit të shpejtë 1 

Rrotulla e komandimit të shpejtë 2 

Multikomanduesi i vetëfokusimit

Shiriti me shumë funksione 

Rrotulla e komandimit të shpejtë 

Ekrani i panelit të sipërm

LCD me prekje me kënd të ndryshueshëm

8cm / 3,15 inç 

LCD me 2,1 mil pika

7,5 cm / 3 inç 

LCD me 1,62 M pikë

8 cm / 3,15 inç 

LCD me 2,1 mil pika

Obturatori elektronik

Tipi 0,5 

OLED me 5,76 milionë pika 

Pikë shikimi 23 mm / zmadhim 0,76-fish deri në 120 fps

Tipi 0,5 

OLED me 3,69 milionë pika 

Pika e syrit 23 mm / zmadhimi 0,76x 

Deri në 120fps

Tipi 0,5 

OLED me 3,69 milionë pika 

Pika e syrit 23 mm / zmadhimi 0,76x

Wi-Fi

Transmetues opsional me valë 5/2.4Ghz Wi-Fi dhe Bluetooth™ WFT-R10 4

2,4 Ghz Wi-Fi dhe Bluetooth™ 

FTP e brendshme

2,4 Ghz Wi-Fi dhe Bluetooth™ 

FTP me aksesorin WFT-E7 II

Pesha e trupit (me bateri dhe kartën e memories)

738g

680 g

660 g

Lojëra elektronike

1 fole CFExpress 

1 fole UHS-II SD

2 fole UHS-II SD

1 fole UHS-II SD

Jeta e baterisë

LP-E6NH 

320 poza (modaliteti i kursimit të energjisë EVF) 

490 poza (modaliteti i kursimit të energjisë LCD) 

Karikimi me USB me PD-E1

LP-E6NH 

380 poza (modaliteti i kursimit të energjisë EVF) 

510 (modaliteti i kursimit të energjisë LCD) 

Karikimi me USB me PD-E1

LP-E6N 

430 poza (modaliteti i kursimit të energjisë EVF) 

450 (modaliteti i kursimit të energjisë LCD) 

Karikimi me USB me PD-E1

 1. 8 nivele sipas standardit CIPA me "RF 24-105mm F4 L IS USM" në gjatësi fokale prej 105 mm.
 2. Pika qendrore, kur përdoret me objektiv f/1.2 (përveç objektivave Defocus Smoothing), modalitet me një shkrepje.
 3. Shkrehësi elektronik deri në afro 20 fps me gjurmim vetëfokusimi/vetekspozimi: Vlen për disa objektiva RF/EF, kur apertura është në hapje të plotë. Shihni faqen zyrtare të "Canon" për një listë të objektivave përkatës. Shpejtësia e shkrepjes në seri ndryshon në varësi të shpejtësisë së shkrehësit, cilësimit të aperturës, kushteve të aperturës gjatë shkrepjes së vazhduar, kushteve të subjektit, ndriçimit (sidomos në kushte të zbehta) dhe llojit të objektivit. Shkrehësi mekanik deri në afro 12 fps me gjurmim vetëfokusimi/vetekspozimi: Kur përdorni objektiva RF dhe disa objektiva EF. Shihni faqen zyrtare të "Canon" për një listë të objektivave përkatës. Shpejtësia e shkrepjes ndryshon me deri në 3 nivele, në varësi të llojit të baterisë, ngarkesës së mbetur në baterisë, numrit të baterive, objektivit të përdorur, temperaturës, cilësimit të Wi-Fi të integruar (aktiv/joaktiv) dhe nëse përdorni apo jo mbajtëse baterie dhe njësi WFT, adaptor DC apo ushqyes USB. Përveç faktorëve të mësipërm, shpejtësia maksimale e shkrepjes në seri mund të ulet për shkak të shpejtësisë së shkrehësit, aperturës, përdorimit të blicit, procesimit për reduktimin e dridhjeve, kushteve të subjektit, ndriçimit (sidomos në vende të errëta).
 4. 5 Ghz nuk ofrohen në të gjitha rajonet

SISTEMI EOS R

Përjetoni sistemin "EOS R"

Sistemi "EOS R" trashëgon të gjitha avantazhet e sistemit EOS si dhe gamën e vet të objektivave, ofron pajtueshmëri të plotë me pjesët ekzistuese optike EF dhe EF-S me adaptorë, si dhe gamën e aksesorëve dhe të bliceve "Speedlite".

Çfarë ka në kuti

 • Trup EOS R5

 • Kapaku i kamerës R-F-5

 • Rrip ER-EOS R5

 • Karikuesi i baterisë LC-E6E

 • Bateria LP-E6NH

 • Kapaku i baterisë

 • Kabllo AC

 • Kabllo IFC IFC-100U + mbrojtëse

 • Manuali i përdorimit

Objektivat e rekomanduar

 • Makroobjektiva

  RF 100mm F2.8L Macro IS USM

  Si makroobjektiv profesional RF, RF 100mm F2.8L MACRO IS USM është ideal për imazhe fotoreale dore 1.4x dhe portrete mahnitëse, me cilësinë e serisë L.

 • RF 50mm F1.2L USM

  Duke vendosur standarde të reja të shpejtësisë dhe cilësisë optike, kjo lente prime 50mm f/1,2 ofron një qartësi të mrekullueshme si dhe një rendiment të jashtëzakonshëm në ndriçim të ulët.

 • Objektivat RF

  RF 24-70mm F2.8L IS USM

  Jepini fotografisë suaj kuadërplotë e pa pasqyra një dorë profesionale me zmadhuesin 24-70 mm që vjen me aperturë të shpejtë dhe 5 nivele stabilizimi figure.

 • RF 70-200mm F2.8L IS USM

  Një objektiv thelbësor në treshen profesionale të zmadhuesve, "RF 70-200mm F2.8L IS USM" është shoqëruesi ideal për lajme, sporte dhe udhëtime.

 • RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM

  "RF 100-500MM F4.5-7.1 L IS USM" ofron qartësi e fleksibilitet me fuqi mahnitëse supertelefoto dhe fotostabilizim 5-nivelësh në një trup kompakt.

 • RF 2x

  Shtojuni gjatësinë objektivave tuaj duke i përshtatur me zgjatuesin RF 2x.

 • RF 1.4x

  Shtojuni gjatësinë objektivave tuaj duke i përshtatur me zgjatuesin RF 1.4x.

 • Objektiv standard

  RF 50mm F1.8 STM

  Një objektiv kompakt, i qetë dhe peshëlehtë 50mm RF fiks, me aperturë të gjerë f/1.8, ideal për shfrytëzimin e vizionit tuaj krijues.

 • Aksesorë të pajtueshëm

 • Canon Camera

  Speedlite EL-1

  Një Speedlite i avancuar që ofron qëndrueshmëri të jashtëzakonshme dhe performancë të avancuar shpejtësie të lartë në një trup të fortë e rezistent ndaj kushteve atmosferike.

 • Canon Camera

  LP-E6NH

  Merrni një bateri të dytë të kapacitetit të lartë dhe shkrepni për më gjatë.

 • Canon Camera

  BG-R10

  Shkrepni për më gjatë pa ndaluar për të ndërruar apo karikuar bateritë dhe përfitoni nga manovrimi i përmirësuar kur e mbani "EOS R6" apo "EOS R5" në pozicion vertikal.

 • Canon Camera

  WFT-R10B

  Shtojani këtë kapëse ergonomike "Canon EOS R5" për t'i përforcuar Wi-Fi, manovrimin dhe kapacitetin e baterisë.

 • Artikujt e lidhur

 • ARTIKULLI

  Shkrepjet e para me "Canon EOS R5": nxjerrja e natyrës në detaje të bukura

  Ulla Lohmann dhe Robert Marc Lehmann në lidhje me faktin si i ka ndihmuar sensori 45 MP dhe vetëfokusimi me ndjekje të syve i "Canon EOS R5" për të nxjerrë poza spektakolare.

 • Një çiklist me mountain-bike hidhet në ajër përkundër diellit. Fotoja është shkrepur nga poshtë dhe është inkuadruar nga lulëkuqet dhe bari në faqen e kodrës

  ARTIKULLI

  Filmimi në 8K dhe 4K të mbimoduluar në "Canon EOS R5"

  Në filmimet e para me "Canon EOS R5", Martin Bissig dhe Ivan D’Antonio eksploruan se si aftësitë e modelit në 8K ulin kohën e shkrepjes dhe shtojnë zgjerojnë mundësitë krijuese.

 • Një kamerë kuadërplotë "Canon EOS R5"pa pasqyra.

  ARTIKULLI

  Canon EOS R5: 10 veçoritë që s'duhet të humbisni

  Zbuloni veçoritë që bëjnë "EOS R5" të ndryshojë rregullat e lojës, duke përfshirë mundësinë për të shkrepur foto 45MP me deri në 20fps dhe filmime 8K RAW.

 • Një burrë që mban përkrah një kamerë "Canon EOS R6".

  ARTIKULLI

  Canon EOS R5 vs EOS R6 – cili është modeli i duhur për ju?

  "Canon" prezanton jo një, por dy kamera revolucionare kuadërplota pa pasqyrë. Cili është ai që ju duhet? U hedhim një sy "EOS R5" dhe "EOS R6" krah për krah.

 • Produkte të ngjashme

  Mund të jeni të interesuar në...

  1. 8 nivele sipas standardit CIPA me "RF 24-105mm F4 L IS USM" në gjatësi fokale prej 105 mm. Shkrehësi elektronik deri në afro 20 fps me gjurmim vetëfokusimi/vetekspozimi: Vlen për disa objektiva RF/EF, kur apertura është në hapje të plotë. Shihni faqen zyrtare të "Canon" për një listë të objektivave përkatës. Shpejtësia e shkrepjes në seri ndryshon në varësi të shpejtësisë së shkrehësit, cilësimit të aperturës, kushteve të aperturës gjatë shkrepjes së vazhduar, kushteve të subjektit, ndriçimit (sidomos në kushte të zbehta) dhe llojit të objektivit. Shkrehësi mekanik deri në afro 12 fps me gjurmim vetëfokusimi/vetekspozimi: Kur përdorni objektiva RF dhe disa objektiva EF. Shihni faqen zyrtare të "Canon" për një listë të objektivave përkatës. Shpejtësia e shkrepjes ndryshon me deri në 3 nivele, në varësi të llojit të baterisë, ngarkesës së mbetur në baterisë, numrit të baterive, objektivit të përdorur, temperaturës, cilësimit të Wi-Fi të integruar (aktiv/joaktiv) dhe nëse përdorni apo jo mbajtëse baterie dhe njësi WFT, adaptor DC apo ushqyes USB. Përveç faktorëve të mësipërm, shpejtësia maksimale e shkrepjes në seri mund të ulet për shkak të shpejtësisë së shkrehësit, aperturës, përdorimit të blicit, procesimit për reduktimin e dridhjeve, kushteve të subjektit, ndriçimit (sidomos në vende të errëta).