KAMERA PORTATIVE

Shoqëruesi ideal në aventurën tuaj të radhës: Canon IVY REC

I vogël, peshëlehtë e portativ – mësoni se si iu përgjigj kamera e aktiviteteve Canon IVY REC sfidës për një shkrepje të vështirë në ngjitjen e shkëmbinjve.
Ngjitësja, Molly Thompson-Smith, duke qëndruar mbi një shkëmb dhe duke parë përmes inkuadruesit të një kamere aktivitetesh Canon IVY REC.

Aventura ofron një çlirim nga jeta e përditshme, një shans për të përjetuar natyrën e lirë dhe për të jetuar çastin. Qoftë nëse i ngjiteni një mali, rendni mes pyjeve apo lundroni teposhtë një lumi me kajak, modeli superportativ dhe rezistent Canon IVY REC nuk ka për t’ju bërë pengesë. Krijuar për ta kapur pas çante, rripash apo pajimesh, modeli goditjedurues1 dhe ujëdurues2Canon IVY REC u mundëson çiklistëve, shëtitësve, alpinistëve dhe lundruesve t’i lënë në shtëpi kamerat e rënda dhe celularët e shtrenjtë dhe thjesht të shkrepin kudo që të ndodhen.

Ne e vumë Canon IVY REC në duart e forta e të shkathëta të Molly Thompson-Smith, një ngjitëse profesioniste 22-vjeçare dhe i kërkuam ta provonte teksa i ngjitej një prej shkëmbinjve më në zë të Peak District në Britani. Dhe ja se çfarë na dha.

Kap e vazhdo

Ngjitësja, Molly Thompson-Smith, hedh shkumës në duar përpara ngjitjes.

Ngjitësja, Molly Thompson-Smith, i mban pajimet e saj në minimum ndërsa eksploron dhe kërkon pajisje që nuk e rëndojnë.

Këpucë ngjitjeje, litar dhe një hallkë përtokë në krah të një kamere aktivitetesh Canon IVY REC të kapur pas një laku brezi.

Kapësja në modelin peshëlehtë Canon IVY REC ju mundëson kapjen pas brezi apo çante, që as të mos ju duhen xhepat.

“Mendoj se pasja e diçkaje të vogël dhe portative po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për njerëzit që duan të kalojnë ditë të tëra në natyrë," - thotë Molly. "Kur dal për ngjitje kam këpucë, tako, pajime… kam boll gjëra që më duhen.

"Në një udhëtim për ngjitje në France, vajtja deri te shkrepi ishte ecje malore njëorëshe. E mora DSLR ditën e parë, po të dytën thashë me vete as që ia vlente – nuk ia vlente as pesha tepër, as vendi që zinte në çantë. Por ja që u pendova se pamjet ishin të pabesueshme.”

Canon IVY REC është krijuar për aventurë dhe projektuar duke pasur parasysh portativitetin. Me gjerësi vetëm 110.5mm dhe peshë prej vetëm 90 gramë, kamera nuk shton thuajse fare peshë në kompletin e Molly-t. Kapësja, që vepron dhe si inkuadrues, i mundësoi ta kapte pas brezit. "Unë ngjitem me një varg hallkash dyshe [mjete për ngjitje] në krah," - thotë ajo, - "ndaj pasja e një kamere të vogël në shpinë as që më prishi punë."

E vogël, por e fortë

Ngjitësja, Molly Thompson-Smith, duke u varur pas një shkëmbi me një kamerë aktivitetesh Canon IVY REC kapur pas brezi.

Molly e shmangu mbajtjen e celularit në ngjitjet e saj pasi shqetësohej mos i binte, por gjithsesi do t’i pëlqente mundësia të nxirrte foto të aventurave të saj.

Ngjitësja, Molly Thompson-Smith, duke peshuar me sy faqen e shkëmbit.

Molly kërkonte një kamerë aktivitetesh në natyrë për të regjistruar arritjet e saj mbresëlënëse – dhe Canon IVY REC ia doli me sukses kësaj sfide.

Molly shpesh dëshiron të shkrepë çastin kur ka mbërritur në majë të ngjitjes së radhës – sidomos kur është ndonjë arritje e rëndësishme – por e ka me merak të mbajë celularin me vete. "Thjesht më streson shumë,” - thotë ajo. "E kam mendjen se mos më bie apo e thyej pas ndonjë shkëmbi."

Fatmirësisht për Molly-n, Canon IVY REC ta qetëson mendjen për këto. Jo vetëm që s’ka ekran ç’ti thyesh, por është krijuar për t’i bërë ballë goditjes në rënie nga dy metra lartësi1 dhe mund t’ia dalë edhe po ra deri në dy metra ujëra të ëmbla për deri në 30 minuta2, duke e bërë ideal për sportet ujore si lundrimi me kanoe.

"Kapja e Canon IVY REC te pajimet apo çanta e shkumësit, si dhe fakti që u bën ballë përplasjeve të rastit, më dha siguri,” - thotë Molly. "Ia vlente shumë të kesh mundësinë të nxjerrësh atë pozën finale në majë."

I lehtë për t'u përdorur

Molly Thompson-Smith duke mbajtur një kamerë aktivitetesh gri Canon IVY REC.

Kapësja në Canon IVY REC vepron dhe si inkuadrues për t’ju ndihmuat të inkuadroni pozat. Dhe nëse bëhet pis, thjesht shpëlajeni me ujë të pastër dhe fshijeni.

Një grua mban një kamerë aktivitetesh Canon IVY REC dhe një celular.

Aftësitë e Wi-Fi dhe Bluetooth të Canon IVY REC ju mundësojnë përdorimin e celularit si shkrehës distance dhe shpërndarjen e fotove në çast drejt rrjeteve sociale.

Pavarësisht se veten e përshkruan si "amatore" kur vjen puna te fotografia, Molly nuk pati asnjë vështirësi të mësohej me Canon IVY REC me 13MP, që mund të shkrepë video në Full HD 1080p me deri në 60fps si dhe foto. "Është një kamerë intuitive dhe super e lehtë për t’u përdorur," - thotë ajo. "Thjesht e kap diku dhe përdor rrotullën me njërën dorë. Simbolet zgjidhen lehtë, nuk ka ekran me prekje që të ngatërrohesh, dhe mund ta fshish direkt për ta pastruar, kështu që s’e vret mendjen nëse i duart me shkumës apo baltë.

"Për t’u trajnuar, njerëzit i rikrijojnë ngjitjet natyrore në palestër,” - vijon Molly. "Përpara se të vinte kjo kamerë, kishte aq shumë raste që kam qëndruar në litar duke parë natyrën e duke menduar ‘Ah sikur të mund t’i bëja një foto kësaj që të mund ta rikrijoja’. Mundësia e shkrepjes së fotove konkrete të pikave të kapjes 40+ metra është brilante, sidomos nëse atje është edhe kulminimi i ngjitjes. Është një kamerë vërtet e dobishme.”

Për shkrepje më krijuese, duke përfshirë autoportrete mahnitëse, Canon IVY REC vjen me Wi-Fi dhe Bluetooth që të mund ta lidhni me celularin dhe të përdorni aplikacionin Canon Mini Cam3 falas si shkrehës distance. Aplikacioni i mundëson gjithashtu Molly-t të kënaqë ndjekësit e saj – ku direkt pas ngjitjes mundi t’i kalojë fotot dhe videot te celulari dhe t’i shpërndajë nëpër rrjetet sociale.

Modeli ekonomik Canon IVY REC ofrohet në katër ngjyra të goditura – gri, rozë, të gjelbër dhe të kaltër – që të mund të zgjidhni një ngjyrë që bie në sy përkundër terrenit që keni zgjedhur, qofshin shkëmbinj, baltë, rërë apo ujë. "Më duket se mund ta marr me vete kudo që shkoj," - thotë Molly.


Shkruar nga Natalie Denton

 1. Goditjeduruese deri në dy metra. Metodat e provës së rezistencës ndaj goditjeve janë unike për këtë produkt dhe nuk garantojnë mbrojtjen nga dëmtimi apo defektet e produktit.
 2. Ujëduruese deri në 30 minuta në thellësi prej dy metrash. Provuar vetëm në ujëra të ëmbla. Nëse ekspozohet ndaj ujërave jo të ëmbla, rekomandohet shpëlarja në çast me ujë të ëmbël.
 3. Përdorimi i aplikacionit opsional Canon Mini Cam kërkon lidhjen e një pajisjeje të mbështetur me Canon IVY REC përmes Bluetooth® dhe Wi-Fi®. Aplikacioni "Canon Mini Cam" ofrohet falas në "App Store" dhe në "Google Play". Mund të ketë faturim për lidhjen e internetit. I përputhshëm me pajisjet portative me sisteme operative "iOS 11" e lart dhe "Android 5.1" e lart.

Artikujt e lidhur

 • Një surfist mban kamerën IVY REC lart dhe shikon përmes inkuadruesit.

  KAMERA PORTATIVE

  Njihuni me 'Canon IVY REC"

  Shkrepni aksionin në lëvizje me kamerën ekonomike, portative që mund ta kapni në rrobat tuaja

 • Një vajzë e re me kapelë leshi rri me prindërit e saj në pyll, të tre duke parë diçka nga një pozë teksa babai i saj përdor një Canon PowerShot ZOOM.

  KAMERA PORTATIVE

  Shikoni më tej: PowerShot ZOOM

  Mësoni përse kjo kamerë kompakte në madhësi xhepi është ideale për aventurat e familjes.

 • Dy burra me çanta shpine patinojnë përgjatë një liqeni të ngrirë.

  FOTOGRAFIA E AVENTURËS

  Këshilla për fotografinë e aventurës

  Pesë këshilla për shkrepjen e aventurave tuaja në natyrë me EOS M6 Mark II.

 • 5 kryekëshillat për shkrepjen e aksionit

  FOTOGRAFIA E TERRENIT

  5 këshillat kryesore për shkrepjen e aktiviteteve në natyrë

  Zbuloni si të shkrepni poza më krijuese aksioni në aventurat e përditshme me këshilla nga fotografi profesionist, Tom Bing.