FOTOGRAFIA

Cili është dallimi midis EOS R50 dhe EOS R10

Pavarësisht nëse doni të përmirësoni përmbajtjen tuaj të rrjeteve sociale apo të nxirrni foto të jashtëzakonshme udhëtimi, ne ju ndihmojmë të vendosni se cila kamerë është e duhura për ju.
Një pamje krahasuese që tregon një Canon EOS R50 në një tryezë pranë materialeve profesionale dhe një Canon EOS R10 në një raft me pllaka.

Sistemi revolucionar pa pasqyra EOS R System i Canon qarkulloi në vitin 2018 dhe është që prej atëherë duke u zgjeruar. Modelet e para të sensorëve APS-C të gamës - EOS R7 dhe EOS R10 - qarkulluan në vitin 2022 dhe u bënë të njohura me fotografët që dëshironin një kamerë me veçoritë e EOS R System në një trup më kompakt.

Risitë teknike vijuan me qarkullimin e Canon EOS R50, i cili përmban të njëjtën cilësi dhe fuqi të arrirë figure si EOS R10, por në një trup edhe më kompakt dhe më të thjeshtë për krijuesit që duan një hap më tej se smartfonat për të përmirësuar guidat ose videot e vallëzimit në TikTok.

Këtu ju zbulojmë disa nga teknologjitë e përbashkëta dhe dallimet kryesore midis EOS R50 dhe EOS R10, me njohuri eksperte nga Mark Kendrick, specialist i produkteve në Canon Europe, si dhe përfaqësuesi i nderit i Canon, Martin Bissig, i cili e vuri në sprovë EOS R10 gjatë një udhëtimi në Sri-Lankë.

Shkrepni dhe shpërndani foto cilësie të lartë

Një burrë shqyrton pamjet video në programin Canon Camera Connect në smartfonin e tij. Pranë tij është një pjatë me ushqim, një përzgjedhje përbërësish të copëtuar dhe një Canon EOS R50 me një dorezë stativi.

Si EOS R50 ashtu edhe EOS R10 ju mundësojnë të ngarkoni përmbajtjen menjëherë me një lidhje të pandërprerë Wi-Fi në smartfon. Bluetooth dhe programi Canon Camera Connect bëjnë të mundur gjithashtu rregullimin e cilësimeve të kamerës nga distanca, që të mos prishni rrjedhën krijuese.

Fotografi Martin Bissig mban një kamerë Canon EOS R10 pranë një tabele jashtë një stacioni treni në Sri-Lankë.

Martin-it i pëlqejnë përmasat kompakte të kamerave APS-C si EOS R10 dhe EOS R50. "Njerëzit mund të frikësohen nga një kamerë e madhe me objektiv të madh të montuar," - shpjegon ai. "Kështu jeni më pak të dukshëm kur udhëtoni me një komplet më të vogël." © Martin Bissig

Canon EOS R50 dhe EOS R10 ndajnë shumë ngjashmëri. Sensori i figurës 24.2MP regjistron detaje të pasura dhe sjell të gjitha përfitimet e formatit APS-C, duke përfshirë një faktor prerjeje prej 1.6x që rrit gjatësinë fokale efikase kur përdorni objektiva RF dhe një trup portativ.

Çiftimi i EOS R10 me objektivat e vegjël dhe peshëlehtë RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM rezultoi veçanërisht i dobishëm në Sri-Lankë, ku Martin-i nuk donte të tërhiqte vëmendjen te vetja. “Për shkak të përmasave të kamerës, mund ta merrja gjithmonë me vete pa u shqetësuar për pasjen e ndonjë çante të madhe kamere”, - thotë ai. "Diapazoni i zmadhimit prej 18-150 mm (që është i barabartë me rreth 29-240 mm në një kamerë kuadërplotë) më bëri të punoj me shumë efikasitet."

Në zemër të të dy kamerave qëndron i njëjti procesor DIGIC X që mundëson një përvojë fotografimi të shpejtë dhe reaguese. Pastaj është sistemi i sofistikuar i vetëfokusimit Dual Pixel CMOS AF II – që haset në modelet profesionale si Canon EOS R6 Mark II – i cili mund të zbulojë, gjurmojë dhe fokusohet automatikisht te njerëzit, kafshët ose automjetet në skenën tuaj. Me 651 pika fokusimi, këto ndjekin çdo gjë që dëshironi të kapni, nga pamjet e aksionit dhe kafshëve të egra deri te prezantimi i kanalit tuaj të gatimit në Instagram.

Si EOS R10 ashtu edhe EOS R50 janë performues të aftë në dritë të ulët, me ISO32000 për fotografi dhe ISO12800 për video, të zgjerueshme në ISO51200 dhe ISO25600. Sistemi i vetëfokusimit është gjithashtu në gjendje të fokusohet deri në -4 EV, niveli i errësirës së një skene të ndriçuar vetëm nga një gjysmëhënë.

Dallimet në projektim

Një grua që mban drejt fytyrës një Canon EOS R50 dhe shikon përmes inkuadruesit elektronik.

Canon EOS R50 ka një dizajn paksa të ndryshëm nga kamerat e mëparshme të EOS R System. Me një dorezë më të vogël, është kompakte, por komode për përdorim dorazi. Një fole karte SD UHS-I brenda kapakut të baterisë ndihmon në uljen e peshës dhe të madhësisë së përgjithshme të kamerës.

Një grua që fotografon një pjatë me ushqim me një Canon EOS R10 në një stativ.

"E mira e EOS R10 në krahasim me EOS R50 është personalizimi i mëtejshëm," - shpjegon Mark-u. "Dhe aftësia për të pasur më shumë veçori në dorë për të bërë ndryshime në lëvizje, gjë që është veçanërisht e dobishme për fotografinë."

Dallimi i vërtetë midis dy kamerave është në madhësinë dhe projektimin e tyre. Canon EOS R50 është më i lehtë se EOS R10, me një dorezë më të vogël falë një foleje të rrotulluar të baterisë. Thellësia e tij është vetëm 68.8mm dhe peshon vetëm 375g me kartë dhe bateri (krahasuar me 83.4mm dhe 429g të EOS R10). Qoftë nëse e çoni në parkun e patinazhit për të filmuar video aksioni me ritme të shpejta, qoftë nëse e vendosni në një çantë dore dhe dilni për mëngjes për të kapur imazhe të stilit të jetesës së një kafeneje të re, kjo është një kamerë portative që mund të shkojë kudo me ju.

Strukturat e butonave janë gjithashtu të ndryshme. "EOS R50 është më i thjeshtë, më i lehtë për t'u përdorur dhe mësuar, dhe më intuitiv për përdoruesit e smartfonave që janë mësuar të përdorin ekranin me prekje," - thotë Mark-u.

Për sa i përket modaliteteve të kamerës, EOS R50 ka modalitetin e ri Advanced A+ in Scene Intelligent Auto. "Kamera shkrep dhe bashkon automatikisht imazhe të shumta në këtë modalitet, që të mund të arrini teknika të avancuara pa pasur nevojë të mësoni se si t'i bëni apo as të dini çfarë po bën vetë kamera," - shton Mark-u.

Keni ende opsionin për të përdorur cilësimet manuale nëse doni të mësoni dhe zhvilloni aftësitë tuaja fotografike, por për shumë fillestarë të kamerës pa pasqyrë, opsionet automatike mundësojnë më pak kohë për t'u shpërqendruar nga cilësimet dhe më shumë kohë për të krijuar përmbajtje tërheqëse.

Aftësitë për video

Një grua që filmon veten me një Canon EOS R50 në një dorezë stativi. Pamjet mund të shihen duke transmetuar në ekranin e një laptopi në tryezën përballë saj.

Të dyja kamerat mund të përdoren si kamerë interneti për videotelefonata ose transmetime të përmirësuara, por EOS R10 kërkon programin EOS Webcam Utility, ndërsa EOS R50 funksionon automatikisht duke përdorur UVC/UAC.

Një grua mban një Canon EOS R10 në një dorezë me stativ dhe me një mikrofon të vendosur për të filmuar veten gjatë pushimeve.

Ekrani fleksibël me prekje dhe rrotullim 7.5 cm në të dyja kamerat ju jep lirinë për të regjistruar pamje nga çdo pozicion, por ekrani me rezolucion më të lartë në EOS R50 ju mundëson shikimin e pamjeve ose shqyrtimin e fotove me më shumë detaje përpara se t'i transferoni në telefon.

Kur bëhet fjalë për përmbajtjen video, të dyja kamerat janë të afta për video 4K 30p, të mbimoduluara nga 6K, duke përdorur të gjithë sensorin, si dhe 120fps Full HD për ata që duan pamje të ngadalta. EOS R10 ka 4K 60p (të prerë) si opsion shtesë.

Fleksibiliteti i videos përforcohet nga lidhja HDMI, së bashku me një fole mikrofoni 3.5mm dhe një mbërthyese inteligjente për ushqimin e aksesorëve si p.sh. një mikrofon të jashtëm

Është e mundur të regjistroni për periudha shumë më të gjata se më parë: pa kufi tek EOS R10 dhe deri në një orë tek EOS R50, çka duhet të jetë e mjaftueshme për të filmuar sfidat tuaja të stërvitjes pa pasur nevojë të ndaloni në mes të ushtrimeve.

Krahasuar me EOS R10, Canon EOS R50 ofron disa veçori të reja video që do të ishin ideale për filmimin e klipeve të gatimit ose krijimin e guidave të grimit për YouTube.

"EOS R50 ka modalitetin e filmimit për demo nga afër," - shpjegon Mark-u. "Ai përshtat cilësimet e fokusit në mënyrë që kur mbani diçka drejt kamerës, ajo të fokusohet tek objekti, por sapo ta lini poshtë, do të fokusohet përsëri në fytyrën tuaj." Filmi për modalitetin demonstrues nga afër është një veçori ideale për filmimin e pjesëve në kamerë, që nga regjistrimi i një demonstrimi argëtues gatimi deri te ndarja e teknikave tuaja të preferuara të vizatimit.

Një tjetër shtesë e re është fotostabilizimi digjital i filmave (IS), që do të thotë se pamjet ndikohen më pak nga lëkundjet e kamerës dhe videoja e shkrepur dorazi mbetet e shtruar dhe e mprehtë.

A është EOS R50 apo EOS R10 më e mira për ju?

Një pamje nga afër e një limoni të prerë në gjysmë. Veçoria e grupit të fokusit në Canon EOS R50 ka siguruar që e gjithë pamja të jetë në fokus të mprehtë.

EOS R50 ka 14 modalitete skene për fotografitë, të cilat përshtatin cilësimet për subjekte të ndryshme. Grupi i fokusit dhe kompozimi i thellësisë në kamerë ju ndihmojnë të krijoni automatikisht imazhe me një rreze të gjatë qartësie, duke ju mundësuar të përmirësoni përmbajtjet për rrjetet sociale dhe të përshpejtoni proceset e punës. Shkrepur në Canon EOS R50 me objektiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM në 1/400 sek, f/4 dhe ISO2000.

Një tren del nga një tunel për të kaluar një urë-rrugë të lakuar të rrethuar nga pyll i harlisur. Shkrepur nga Martin Bissig në një Canon EOS R10.

EOS R10 ka të ngjarë të tërheqë fotografët që duan t'i çojnë imazhet e tyre në tjetër nivel kur kapin përvoja të paharrueshme udhëtimi ose momente të rëndësishme familjare. Shkrepur në Canon EOS R10 me objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM në 31mm, 1/160 sek, f/5 dhe ISO100. © Martin Bissig

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për regjistrimin e kanalit tuaj të ri të stërvitjes apo për të shkrepur fotografi të spikatura udhëtimi, Canon EOS R50 dhe EOS R10 janë të dyja aparate rendimenti të lartë për foto dhe video. Ato përfaqësojnë rritjen ideale në EOS R System nga smartfoni, kamera kompakte apo DSLR, veçanërisht pasi ju lejojnë të përdorni gamën më të shpejtë dhe më cilësore të objektivave RF dhe RF-S për të zgjeruar edhe më tej mundësitë dhe këndvështrimet tuaja krijuese.

EOS R10 është kamera ideale për entuziastët që duan të bëjnë foto mahnitëse udhëtimi ose të fotografojnë dasmën e një miku pa peshën e një sistemi kuadërplotë. Ai ofron një grup funksionesh të avancuara dhe nivel të lartë komandimi, falë butonave, rrotullave dhe modaliteteve të personalizueshme.

Megjithatë, EOS R50 është pikënisja më e mirë në sistemin Canon EOS R, me gjithçka që ju nevojitet për të filmuar, fotografuar dhe ndarë hobit dhe pasionet tuaja. Për krijuesit e lindur të përmbajtjeve, ai ofron cilësi të lartë imazhi, por është i lehtë për t'u konfiguruar dhe përdorur drejtpërdrejt nga kutia, me një projektim kompakt që nuk do t'ju mbajë prapa.Shkruar nga Lauren Scott

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur

 • VIDEOBLOGIMI

  Krijimi i përmbajtjeve me EOS R50

  Kalojini publikimet tuaja në rrjetet sociale në tjetër nivel me Canon EOS R50.

 • PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË

  Si të filloni me fotografinë

  Dëshironi të kaloni nga një smartfon në një kamerë? Udhëzuesi ynë i fotografisë për fillestarët ka gjithçka që ju nevojitet për të filluar.

 • FOTOGRAFIA E UDHËTIMEVE

  Një shëtitje në Sevilje me EOS R10

  Blogerja, Diana Millos, zbulon pse kjo kamerë krijuese është shoqëruesja e përsosur e udhëtimit.

 • PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË

  Si të zgjidhni një objektiv

  Gjithçka që duhet të dini rreth objektivave, nga llojet e objektivave deri te veçoritë që duhet të keni parasysh.