CANON STUDENT DEVELOPMENT PROGRAMME 2024

Aplikimet për programin e 2024 janë mbyllur tanimë. Regjistrohuni për të marrë përditësimet e fundit, zbuloni finalistët e sivjetshëm dhe mësoni kur hapen aplikimet për 2025.
CSDP-2023-thomas-borberg-portfolio-reviews

Përmbledhje e Canon Student Development Programme

Programi u ofron fotografëve aspirantë nga e gjithë Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika një mundësi të jashtëzakonshme për t'u takuar me ekspertët më në zë të fushës dhe për të marrë vlerësime profesionale për katalogët e tyre.

 • Mentorime

  Deri në 100 aplikues të zgjedhur nga editorët e agjencive kryesore mediatike, mes të cilave AFP, EPA, Getty Images dhe Reuters, do të marrin mentorime 1-2-1.

 • Seminar ekskluziv

  25 studentët më të mirë do të jenë të ftuar në një seminar 4-ditor që do të përcaktojë karrierën në Girona të Spanjës.

 • Visa pour l’Image

  Pas seminarit, studentët do të ndjekin festivalin ndërkombëtar të fotoreportazhit Visa pour l’Image, në Perpinjo të Francës.

 • Çmime prestigjioze

  3 studentë do të shpërblehen me një grant prej 2000 eurosh dhe pajisje të Canon për të krijuar një projekt të ri.

Kriteret e pjesëmarrjes

 • APLIKIMI

  Kush mund të aplikojë

  Për të marrë pjesë, duhet të jeni të paktën 18 vjeç deri më 7 mars 2024 dhe student ose praktikant, ose ta keni përfunduar ciklin në vitin akademik 2023-24.

 • PJESËMARRJA

  Nuk jeni në universitet?

  Ofrohet një numër i kufizuar vendesh për pjesëmarrësit e nominuar nga përfaqësuesit e fushës, pavarësisht se ku ndodhen në rrugëtimin e tyre arsimor.

 • KOMUNIKIMI

  Gjuha zyrtare

  Ndonëse programi është i hapur për këdo në rajonin Evropë-Lindje e Mesme-Afrikë, pjesëmarrësit është e nevojshme të zotërojnë mjaftueshëm anglishten për të marrë pjesë.

 • ZHANRI

  Lloji i fotografisë

  Katalogu juaj duhet të jetë brenda zhanrit të fotoreportazhit dhe (ose) fotografisë dokumentare.

Informacion thelbësor

Informacion thelbësor se si të aplikoni, çfarë mund të përfitoni nga programi etj.
CSDP-2023-aida

DORËZONI PROJEKTIN

Dorëzimi i katalogut dhe kërkesa e përfitimit të grantit

Dorëzimi duhet të përfshijë katalogun ekzistues dhe një propozim për një projekt të ri. Katalogët mund të përmbajnë maksimumi dy histori të fundit, me nga 20 imazhe secili, plus një përshkrim mbështetës, diçitura për imazhet dhe një jetëshkrim tuajin.

MODULI 1: 22 PRILL - 31 MAJ

Mentorimi

Deri në 100 studentë do të kryejnë tri seanca në internet me një mentor profesionist, i cili do t'u japë njohuri dhe udhëzime të posaçme për rafinimin e katalogëve të tyre dhe propozime për projektet e ardhshme.

_KR50400
CSDP-2023-group-students-with-camera

MODULI 2: 31 GUSHT - 4 SHTATOR 2024

Seminar

25 studentë do të jenë të ftuar në një seminar prestigjioz 4-ditor në Girona të Spanjës. Studentët marrin pjesë në seanca të organizuara praktike, shqyrtime katalogu dhe biseda nga fotografët, videografët dhe editorët më në zë.

VISA

Visa pour l’Image

Pas seminarit, studentëve do t'u jepet mundësia të vizitojnë festivalin ndërkombëtar të fotoreportazhit Visa pour l’Image, në Perpinjo të Francës, si dhe të marrin pjesë në turne të organizuara në ekspozita.

Canon Camera
Canon Camera

MBËSHTETJE AFATGJATË

Grantet dhe pajisjet

3 finalistët do të marrin një grant prej 2000 eurosh dhe një komplet të Canon për të krijuar projektin e tyre të propozuar.

Pyetjet më të shpeshta

Keni pyetje rreth programit? Shikoni pyetjet tona të shpeshta këtu

Njihuni me mentorët e programit 2024

 • Aïda Muluneh

  Fotografe, regjisore, kuratore, përfaqësuese nderi e Canon

 • Aline Deschamps

  Fotografe, imazhe të Lindjes së Mesme, përfaqësuese nderi e Canon

 • Ana Palacios

  Fotoreportere

 • Anastasia Hermann

  Drejtoreshë e fotografisë, MARE

 • Anush Babajanyan

  Fotografe, VII Photo Agency, National Geographic Explorer

 • Carla Rosorius

  Drejtoreshë e fotografisë, GEO

 • Catalina Martin-Chico

  Fotografe, Panos Pictures

 • Chiara Negrello

  Fotografe, përfaqësuese nderi e Canon

 • Christian Gogolin

  Fotoredaktor, GEO

 • Daniel Etter

  Fotograf, përfaqësues nderi i Canon

 • Evgenia Arbugaeva

  Fotografe, përfaqësuese nderi e Canon

 • Fabio Bucciarelli

  Fotograf, përfaqësues nderi i Canon

Pikat kryesore të 2023

Shikoni se çfarë arritën studentët e vitit të kaluar
Canon Future Focus

Canon Future Focus

Programi për studentët ka si fokus shndërrimin juaj në profesionistë. Bashkojuni komunitetit për të mësuar për aktivitetet e ardhshme që do të qarkullojnë më vonë këtë vit.

Artikuj të ngjashëm

Nga ekspozitat frymëzuese dhe bisedat informuese deri te demonstrimet e produkteve dhe më tej, këtu do të gjeni të gjitha historitë më të mira në lidhje me Canon nga aktiviteti i Perpinjanit.

 • ARTIKULLI

  Si të negocioni me fotoredaktorët - këshilla të profesionistëve të fushës

  Dëshironi të publikoheni? Tre fotoredaktorë profesionistë zbulojnë çfarë duhet dhe s'duhet të bëni për negocime të suksesshme të reportazheve.

 • ORGANIZIME

  Ekspertët tregojnë se si të bëni përshtypje me katalogun tuaj të punimeve fotografike

  Një redaktore e lartë reviste ofron këshillat e saj për përgatitjen e katalogut ideal të punimeve fotografike, nga pamjet që zgjidhni deri te vetë dizajni i katalogut.

 • ORGANIZIME

  Pikëpamjet e studentëve për të ardhmen e fotoreportazhit

  Brezi i ri i fotoreporterëve u takua me fotografët e Magnum në Visa pour l'Image dhe shpërfaqi shpresat dhe planet për të ardhmen e tyre.

 • Organizime

  Këshilla profesionale biznesi për hyrjen në fushën e fotoreportazhit

  Fotoreporterët dhe fotoredaktorët më në zë tregojnë këshillat e tyre për të bërë karrierë në këtë fushë.

 • I ZHVILLIMIT

  Si të ruani audiencën pas vetes

  Si e tregon fotoreportazhi historinë dhe si mund të krijoni histori dinamike? Ekspertët më në zë ndajnë njohuritë e tyre.

 • Organizime

  Sa e rëndësishme është videoja për një fotoreporter të ardhshëm?

  Me kërkesën për video gjithnjë e në rritje, si ndihet brezi i ri i fotoreporterëve për përdorimet e kësaj krijuese dhe aftësinë e tyre për ta filmuar?

 • ARTIKULLI

  Fotoreporterët debatojnë: ç'po i mban gratë jashtë profesionit?

  Në festivalin e fotoreportazhit Visa pour l'Image, tri fituese të çmimit Canon Female Photojournalist Award diskutojnë për pengesat me të cilat përballen gratë.

 • Organizime

  Kur subjektet bëhen rrëfimtarë: pa filtra

  Si Canon dhe projekti i Unfiltered i ICRC u jep njerëzve në zona të paqëndrueshme mjetet dhe trajnimin për të treguar historitë e tyre përmes fotografisë.

 • ORGANIZIME

  Pikëpamjet e studentëve për të ardhmen e fotoreportazhit

  Si ka mësuar brezi i ri i fotoreporterëve nga profesionistët aktivë në Visa pour l'Image 2018.

 • Produktet e lidhura

 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R8

  Kaloni në fotografinë dhe videon kuadërplotë dhe realizoni ambiciet tuaja krijuese.
 • Canon Camera
  Përvojë kompatibilitetin e plotë të lenteve EF dhe EF-S me gamën tonë të EOS R Adaptorë. Këto përshtatës të ndërtuar deri në fund janë të dizajnuara për performancë të qetë EOS R.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R6

  Çfarëdo që shkrepni, sido që ta shkrepni, "EOS R6" ju mundëson të jeni krijues në mënyra që nuk i mendonit kurrë të mundshme.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS RP

  Një kamerë pa pasqyrë, e vogël, e lehtë dhe intuitive me kuadër të plotë, e projektuar për fotografinë e përditshme dhe të udhëtimeve.
 • Objektivat RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Një objektiv me aperturë të shpejtë 35mm f/1.8 për perspektivë këndgjerë, fokusim nga afër dhe Hybrid IS.
 • Objektiv standard

  RF 50mm F1.8 STM

  Një objektiv kompakt, i qetë dhe peshëlehtë 50mm RF fiks, me aperturë të gjerë f/1.8, ideal për shfrytëzimin e vizionit tuaj krijues.
 • Objektivat RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Një objektiv revolucionar supertelefoto që është kompakt e peshëlehtë, ideal për natyrën e egër, udhëtimet në natyrë apo fotografët që gjurmojnë trenat.
 • Objektiva për "EOS R"

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Lente zmadhimi 24-105mm f/4 e serisë L, e lehtë dhe e gjithanshme, me fokusin automatik të shpejtë, në heshtje dhe 5 ndalesa të stabilizimit të imazhit.
 • Objektivat RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Një zmadhim praktik 10-fish për sistemin "EOS R", duke ofruar fleksibilitet të jashtëzakonshëm në një objektiv të vetëm portativ.
 • Objektiva për DSLR

  EF 8-15mm f/4L Fisheye USM

  Një lente me zmadhim me efektin e syrit të peshkut e serisë L që ofron një mori zgjedhjesh të kuadrit të plotë ose imazhit rrethor, si dhe një kënd të gjerë të shikimit.
 • Transmetues me valë

  Speedlite Transmitter ST-E3-RT

  Aktivizoni blicet i përputhshme Speedlite me radiofrekuenca në distanca deri në 30 m.
 • Cinema EOS System

  EOS C70

  EOS C70 është një kamerë RF Mount Cinema EOS e gjeneratës së re me një sensor Super 35mm DGO 4K krijuar si një urë lidhëse mes kamerave DILC dhe Cinema.
 • Cinema EOS System

  EOS C200

  Hyni në botën e filmografisë së 4K Cinema EOS me lehtësi e prakticitet maksimal në përdorim
 • Printera të fotografive profesionale

  imagePROGRAF PRO-300

  Një printer profesional tryeze "imagePROGRAF" me printime A3+ cilësie fotogalerie, me një cikël të lehtë pune për printime të cilave mund t'u besoni.
 • Videokamerat profesionale

  XA45/XA40

  Videokamerë e serisë XA, ultrakompakte, profesionale, në madhësi pëllëmbe, me 4K, me objektiv zmadhimi optik 20-fish
 • XA50/XA50

  Videokamerë kompakte 4K me sensor CMOS tipi 1.0, me vetëfokusim "Dual Pixel CMOS", objektiv zmadhimi optik 15-fish dhe 3G-SDI (vetëm XA55)
 • Mund t'ju interesojë edhe

  Mësoni më shumë për kompletet dhe aksesorët e ndryshëm që mund t'ju ndihmojnë të shkoni nga studentë në profesionistë.