FOTOGRAFI PORTRETI

Fotografia e portreteve krijuese

Fotografja, Nina Collins, ka krijuar një audiencë mbresëlënëse në TikTok me autoportretet e saj argëtuese. Këtu ajo ndan këshillat e saj për stilimin e fotografimit dhe për ta shfrytëzuar më së miri një komplet të thjeshtë.
Një grua me flokë të gjatë biondë me syze dielli me ngjyrim rozë pozon përkundër një perdeje rozë dhe vargjesh rruazash. Imazhi i saj duket në pjesën e pasme të kamerës në tryezën përballë saj.

Përdoruesja e TikTok dhe fotografe autodidakte, Nina Collins, mendonte se karriera në fotografi ishte diçka e paarritshme, por ajo ishte e vendosur t'ia dilte mbanë. “Isha një studente pa lekë në xhep, por pavarësisht se studioja diçka krejtësisht pa lidhje me fototgrafinë, e dija që doja të punoja në fushën e fotografisë dhe për këtë më duhej të krijoja një katalog”, - shpjegon ajo. "Unë mësova vetë përmes kërkimeve të shumta, si dhe pas shumë provash e gabimesh."

Në vend që të postonte në platformat e saj të zakonshme, ku tashmë kishte një prani, Nina vendosi t'ia niste nga e para në TikTok. “Kisha frikë nga reagimet e këqija”, - shpjegon ajo. "Ndjeva se njerëzit do të ishin tepër kritikë dhe do të vinin re imperfeksionet në aftësitë e mia të redaktimit ose cilësimet e kamerës."

Ndërkaq reagimi ndaj videove të saj frymëzuese në TikTok ishte jashtëzakonisht pozitiv dhe ajo krijoi një audiencë. “Kisha kapur 20 mijë vetë në katër muajt e parë. Komentet e njerëzve ishin aq emocionuese dhe as që e dinin se kush isha. Nuk është se u duhej të thoshin gjëra të bukura – por komentonin sepse në të vërtetë u pëlqeu ajo që panë dhe kjo më dha vetëbesimin që më duhej.”

Seria e fotosesioneve të Nina-s 'Decades', ku ajo tregon modën, modelet e flokëve dhe stilet e fotografimit mes periudhave të ndryshme, kanë rezultuar veçanërisht të përhapura. Ajo gjithashtu i ofron shikuesit një pamje në procesin e saj të përgatitjes në prapaskenë, duke demonstruar se si çdokush mund të provojë të rikrijojë paraqitje të ndryshme. Qëllimi i saj tani është të frymëzojë të tjerët që të marrin një kamerë dhe ta provojnë vetë. "Unë i krijoj videot e mia në TikTok për të ndarë ide, metoda dhe zgjidhje, me shpresën se mund të përfitojnë njerëz të tjerë me pasion për fotografinë," - thotë ajo.

Këtu, Nina na tregon për thjeshtësinë pas kompletit të saj, mënyrën se si ajo i stilon fotot dhe ndan disa këshilla për të ngritur vetëbesimin kur pozoni për autoportretet tuaja krijuese.

1. Përpunojini idetë

Një grua me flokë të gjatë biondë dhe me onde, e veshur me një bluzë të bardhë, atlete të bardha dhe xhinse kaki, mban një kamerë Canon dhe i buzëqesh kamerës.

Nina ka mbi 60 mijë ndjekës në TikTok dhe tutorialet e saj të fotografisë, që paraqesin këshilla dhe teknika për gjithçka, nga stilimi i një fotografie të ditës së Shën-Valentinit deri te rikrijimi i fotove të famshme të figurave të famshme, marrin rregullisht mbi 20 mijë shikime.

Një grua me flokë të gjatë bjonde, me syze dielli ngjyrë rozë, shikon lart dhe buzëqesh, me duart në faqe, sikur po kërcen dhe ka ngritur krahët.

Flokët dhe grimi janë të rëndësishme për të rikrijuar paraqitjen që dëshironi. Krijimi i tabelave të ideve do t'ju ndihmojë të mendoni për ide, si dhe do t'ju japë frymëzim për rekuizita të përshtatshme për periudhën. Shkrepur në Canon EOS R6 me objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM në 1/160 sek, f/2.8 dhe ISO1250. © Nina Collins

“Unë jam e interesuar për modën, fotografinë editoriale dhe të portreteve, kështu që kur shoh se si ka evoluar më duket vërtet magjepsëse”, - shpjegon Nina. “Ka ndryshime të dukshme në veshje, flokë dhe grim, por edhe se si duken fotot për shkak të kompletit dhe të burimeve të disponueshme për kohën. "Decades" lindi nga dëshira ime për të krijuar një seri fotosh që paraqisnin këtë zhvillim.

"Kam mësuar shumë, veçanërisht se çfarë më pëlqeu dhe nuk më pëlqeu te secili portret, si stile të ndryshme redaktimi dhe poza, dhe kjo është diçka që do ta përfshij në autoportretet e ardhshme."

Nëse dëshironi të bëni një fotografim tuajin konceptual, Nina rekomandon krijimin e një tabele idesh. “Kam bërë një tabelë në Pinterest për çdo dekadë me veshjet, pozat dhe stilet e redaktimit”, - shpjegon ajo. "Kjo më ndihmoi që të mendoja se çfarë më duhej të bëja për të rikrijuar secilën pamje."

2. Sfondet, rekuizitat dhe vendet e fotografimit

Një grua ulur në gjunjë në dysheme duke rregulluar një copë rozë dhe vargje të gjata rruazash rozë mbi një shinë gardërobe. Pas saj është një stativ kamerash.

Sfondet nuk ka pse të jenë të shtrenjta apo profesionale për të qenë efikase. Përdorni çfarëdo që keni në shtëpi për të krijuar efekte interesante, si p.sh. çarçafë tekstili ose vargje rruazash.

Nëse, si shumica e njerëzve, nuk keni akses në studio fotografie, mund të krijoni studion tuaj në shtëpi. Në fakt, Nina i krijon të gjitha pamjet e saj në shtëpi, duke u mbështetur në rekuizita, stilim dhe cilësinë e kamerës së saj Canon për të arritur pamjen që synon. "Gjithçka në konfigurimin tim është shumë elementare," - thotë ajo.

Gjithashtu nuk është se ju duhen as aksesorë të shtrenjtë. “Kam përdorur thuajse çdo gjë si sfond – peshqirë, çarçafë, batanije. Madje as nuk keni nevojë për stendë të mirëfilltë. I kam vendosur mbi karrige, mbi kanistra dhe madje i kam varur mbi kanatet e dollapëve. Gjithashtu mund të përdorni orendi të thjeshta shtëpiake, si p.sh. bimët, për të krijuar një sfond interesant."

Për t'u siguruar që fotot të jenë sa më të përballueshme, veshjet që zgjedh Nina zakonisht vijnë nga gardëroba e saj. “Përpiqem të gjej pamje nga epoka e zgjedhur me rroba që i kam tashmë”, - thotë ajo.

3. Zgjidhni mjetet më të mira

Një grua me flokë të gjatë biondë ulet përpara një cope rozë me vargje rruazash. Para saj ndodhen një kamerë dhe objektiv Canon, një telefon me palosje i mbyllur, i mbuluar me zbukurime ngjitëse, syze me ngjyrim rozë dhe kapëse flutur.

Një aparat fotografik hibrid si Canon EOS R6 kombinon shpejtësinë, cilësinë e figurës dhe fleksibilitetin, duke e bërë mjetin ideal për krijimin e përmbajtjes. Kombinimi me një objektiv aperture të gjerë, si Canon RF 50mm F1.8 STM, do t'u japë fotografive tuaja të portretit një sfond të turbullt bukur.

Nina rekomandon një aparat fotografik fleksibël si Canon EOS R6, të cilin e shoqëron me objektivin e saj të preferuar Canon RF 50mm F1.8 STM. I vogël, i lehtë dhe ekonomik, RF 50mm F1.8 STM është ideal në dritë të ulët dhe Nina-s i pëlqen rrezja e ulët e qartësisë, e cila ndihmon në krijimin e sfondeve me turbullim të bukur – diçka që ka sjellë dhe një të mirë tjetër: "Është vërtet i dobishëm kur përdorni një sfond që ka nevojë për hekur, pasi nuk mund t'i dalloni rrudhat," - thotë ajo. Mësoni më shumë rreth zgjedhjes së lenteve të përsosura për portrete në udhëzuesin tonë të kompletit.

Nina përfiton gjithashtu nga cilësia fotografike e EOS R6. “Është vërtet mahnitëse dhe u jep një pamje profesionale fotografive të mia që janë shkrepur me materiale shumë elementare në shtëpi”, - thotë ajo. Ekrani rrotullues i duket shumë dobishëm për të bërë fotografi me kohëmatës dhe i pëlqen sa e thjeshtë është lidhja me smartfonin e saj duke përdorur programin Canon Camera Connect.

Nuk ka nevojë të investoni as në pajisje të shtrenjta ndriçimi. "Tutorialet e mia janë krijuar që të jenë sa më të realizueshme, që do të thotë se kushdo mund ta provojë vetë në shtëpi,"- shpjegon Nina. “Nëse do të filloja të përdorja kuti ndriçimi e blice, kjo do të dilte jashtë synimit. Unë përdor gjithmonë zona të ndriçuara mirë pranë dritareve të mëdha. Ndonjëherë nëse dua të përfshij dhe hijet, përdor llamba dhe elektrikë të thjeshtë dore - por në përgjithësi nuk përdor gjë."

Nëse dëshironi të eksperimentoni me ndriçimin, mund të mësoni më shumë rreth krijimit të një kutie drite të butë të bërë vetë për portrete më të këndshme në udhëzuesin tonë se si të bëni aksesorët tuaj fotografikë.

4. Eksperimentoni me cilësimet

Një dorë mban një kamerë, me cilësime të ndryshme të dukshme në ekranin e pasmë.

Luani me cilësimet e kamerës për të gjetur aperturën, shpejtësinë e shkrehësit dhe ISO më të mirë për portretet tuaja, më pas mund të përqendroheni në paraqitjen e duhur.

Një qasje e thjeshtë është më e mira kur bëhet fjalë për nxjerrjen e autoportreteve, duke ju lejuar të përqendroheni në pozat dhe kompozimin tuaj. “Nuk më pëlqen t'i ndryshoj shumë cilësimet kur jam para kamerës”, - thotë Nina. “Unë përdor gjithmonë vetëfokusimin. Për portretet, EOS R6 ka një zbulim dhe gjurmim kaq të mrekullueshëm të fytyrës dhe syve, kështu që nuk ke si gabon. Unë zakonisht shkrep me f/1.8 për rreze të këndshme qartësie, rreth ISO800 dhe zakonisht në shpejtësi shkrehësi prej 1/125 sek."

5. Përdorni programin Canon Camera Connect

Një grua me flokë të gjatë biondë ulur në dyshemenë e një dhome ndenjeje, duke mbajtur një palë syze dielli me ngjyrim rozë dhe duke buzëqeshur drejt një kamere, e cila është e vendosur në një tryezë druri.

Nina-s i pëlqen t'i mbajë gjërat të thjeshta për të frymëzuar sa më shumë nga ndjekësit e saj që ta bëjnë një provë vetë. Pozicionimi i kamerës në një sipërfaqe të fortë, si p.sh. tryezë kafeje, ju ndihmon ta realizoni autoportretin pa pasur nevojë për stativ.

Duar që mbajnë një smartfon që tregon programin Canon Camera Connect, me një kamerë Canon në një tryezë nga mbrapa.

Nina thotë se programi Canon Camera Connect është thelbësor për procesin e saj – ai ju lejon ta inkuadroni pozën, të rregulloni cilësimet dhe ta bëni shkrepjen nga distanca.

Inkuadrimi i vetes, ndryshimi i cilësimeve dhe kontrolli i shkrehësit është i lehtë me programin Canon Camera Connect, që ju mundëson ta telekomandoni kamerën me Wi-Fi nga smartfoni, sërish pa qenë nevoja për ndonjë aksesor shtesë apo të shtrenjtë.

“Nuk e di nëse do të mund të bëja ndonjë nga autoportretet e mia pa të, të them të drejtën”, - thotë Nina. "Ke një pamje aq të qartë se si i inkuadron fotot, dhe mund ta përdorësh për të rregulluar cilësimet dhe si shkrehës. Kështu e bëj të gjithë përmbajtjen time."

6. Praktikojini pozat

Një grua me flokë të gjatë bjonde, ngritur lart me disa kapëse të vogla flutur, mban një telefon me palosje pranë faqes dhe i bie kamerës.

Përfshirja e rekuizitave është një nga këshillat kryesore të Nina-s për të përcaktuar dekadën që po përpiqet të ekspozojë, si p.sh. këtë telefon me palosje. Për ta mbajtur pozën sa më ekonomike dhe të përballueshme, përse të mos blini rroba dhe rekuizita të përdorura nga ndonjë dyqan bamirësish apo të shikoni dhe në gardërobën e prindërve? Shkrepur në Canon EOS R6 me objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM në 1/200 sek, f/2.8 dhe ISO1000. © Nina Collins

Një grua me flokë të gjatë bjonde shikon vëngër kamerën ndërsa shkul flokët anash.

Eksperimentoni me lëvizjen për të shtuar interesin për imazhet tuaja dhe për të mos i lënë të dalin shumë të ngjashme. Shkrepur në Canon EOS R6 me objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM në 1/160 sek, f/2.8 dhe ISO1000. © Nina Collins

“Unë e di se çfarë bën punë për mua, por e di që është e zakonshme dhe që të dalësh para kamerës dhe të ndihesh paksa në siklet. Mund të kuptoni se keni një 'kënd optimal', por kjo mund të bëjë që t'i nxirrni fotot ca si shumë të ngjashme," - shpjegon Nina.

"Përfshirja e rekuizitave ju jep diçka për të bashkëvepruar. Mund të më shihni duke përdorur syze dielli, ose ndonjë buzëkuq, ose në dekadën më të fundit që bëra – vitet 2000 – një telefon vezullues me palosje. Gjithashtu mund të shtoni lëvizje - provoni të lëvizni flokët, veshjen. Dhe mbani mend, askush tjetër nuk do t'i shohë fotot që nuk përdorni, kështu që thjesht provoni gjithçka!"

7. Eksperimentoni me redaktimin

Nëse po shpresoni të arrini një pamje specifike, mendoni se si do t'i modifikoni fotot, qoftë kjo në programe si Digital Photo Professional (DPP) falas nga Canon apo Adobe Lightroom. "Për seritë e mia të dekadave veçanërisht u mbështeta shumë te redaktimi," - thotë Nina. “I hidja një sy tabelës dhe zgjidhja gjëra nga secila periudhë – si p.sh. zhurmën, ndriçimin dhe tonin. Imazhet nga vitet '60 dhe '70, për shembull, ishin shumë të gjelbra ose të verdha në ton. Këto variable kyçe i fiksoj dhe lëviz pastat me cilësimet në Lightroom derisa të marr diçka të kënaqshme."

8. Zhdërvjellësohuni në rrjetet sociale

Një grua me flokë të gjatë biondë vë shkëlqyes buzësh përpara një pasqyre.

Nina ka zbuluar se tregimi i procesit të saj, nga përpilimi i tabelave të ideve deri te stilimi i flokëve dhe i grimit, i ka frymëzuar shikuesit e saj që të krijojnë autoportretet e tyre.

Kur tregon se çfarë duhet për të krijuar një fotografi, është gjithnjë diçka që mirëpritet në TikTok. "Në kanale të tjera sociale mund të mendoni 'ah, kjo qenka një foto e mrekullueshme', por nuk do ta dini medoemos se çfarë duhet për ta krijuar," - shpjegon Nina. "Me TikTok mund të shihni pas perdes se si unë krijoj diçka nga asgjëja. Njerëzve u pëlqen sepse mendojnë se 'edhe unë mund ta bëj këtë'."

Gjithashtu ia vlen të mendosh për muzikën. Secili prej fotografimeve të Nina-s për "dekadat" përkon me një kolonë të përshtatshme zanore për periudhën që është zgjedhur me kujdes për impakt maksimal. “Përveç se ka lidhje me rastin, duhet të jetë dhe mjaftueshëm e njohur që ta dinë shikuesit. Gjithashtu duhet të jetë e përhapur aq sa dhe të tjerët ta kenë përdorur si tingull – sa më shumë njerëz që përdorin një tingull, aq më mirë është për algoritmin e TikTok, çka sjell më shumë ekspozim."

Shikoni Nina-n që përgatitet për fotografimin në TikTok dhe, me ndihmën e këshillave të saj, pse të mos zgjidhni një periudhë dhe ta provoni vetë? Ndajini krijimet në TikTok, duke i etiketuar me @canonemea.


Adobe dhe Lightroom janë ose marka tregtare të regjistruara ose marka tregtare të Adobe në SHBA dhe/ose shtete të tjera.


Shkruar nga Astrid Pitman

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur

 • PROJEKTE PËR SHTËPINË

  Krijoni studion tuaj në shtëpi

  Zbuloni se si të bëheni krijues me blicin dhe të shkrepni portrete mahnitëse pa shpenzime.

 • PORTRET

  Portretizim i personave queer me ndjenjë

  Fotografi jo-binar Louis Painter mbi fotografimin e komunitetit queer.

 • FOTOGRAFIA KRIJUESE

  Eksperimentoni me shtatë stile të ndryshme

  Shpjereni fotografinë tuaj në drejtime të reja dhe krijoni imazhe të jashtëzakonshme duke provuar nga një stil të ri çdo ditë.

 • FOTOGRAFI PORTRETI

  Portrete përrallore

  Dhjetë këshilla eksperteje për të krijuar imazhe të paharrueshme mistike me Rosie Hardy.