PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË

Njihni stilin tuaj: një udhëzues nga figurat e rrjeteve sociale për fotot estetike

Ka një estetikë që u përshtatet të gjithëve, thjesht duhet të gjesh tënden. Figura e rrjeteve sociale, Steffi Marla, na tregon pse stili Cottagecore e shpreh më së miri.
Një grua me një fustan të gjatë dhe një kapelë dielli shikon majtas teksa qëndron në një fushë me luledielli.

Ndonjëherë për të gjetur vërtet veten, duhet të ktheheni atje ku keni filluar. Kështu ndodhi në rastin e Steffi Marla. Krijuesja gjermane e përmbajtjeve ka mbledhur më shumë se 99.5 mijë ndjekës në internet për imazhet e saj romantike në Cottagecore, të frymëzuara nga rritja e saj rurale. Duke parë fotot e saj – autoportrete në skenat e fshatit që ndryshojnë me stinët, nga pyjet e vjeshtës në livadhet verore – nuk do të mendonit për asnjë moment se ajo jetonte në Berlinin e zhurmshëm.

"Unë u rrita në një fermë dhe u transferova në Berlin kur isha 20 vjeç," thotë Steffi, e cila është gjithashtu një stiliste flokësh dhe nënë e dy fëmijëve. Rrugëtimi i saj me fotografinë filloi me të vërtetë pas lindjes së fëmijës së dytë, kur filloi të dokumentonte jetën familjare. Ajo fillimisht u ndje e pasigurt kur postoi fotografitë e saj në rrjetet sociale, por imazhet e saj shpejt u bënë të njohura. "Gjithashtu, rrjetet sociale m'u dukën një platformë fantastike për të takuar njerëz të tjerë, për të shkëmbyer ide dhe për të provuar gjëra të reja. U fiksova," pohon ajo me entuziazëm.

Një rreth estetikisht i këndshëm dhe i qëndrueshëm në rrjetet sociale mund t'ju ndihmojë të shtoni ndjekësit dhe të krijoni identitetin dhe markën tuaj, si të veproni pra? Steffi ndan këshillat e saj kryesore dhe na përcjell procesin e saj.

Identifikoni estetikën tuaj

Një grua me një fustan të gjatë rozë ulet në anën e një batanijeje të bardhë të mbuluar me lule, ushqim dhe pije për një piknik. Ata janë në një lëndinë të vogël me bar përkundër një peme të madhe.

Imazhet e Steffi-t i marrin indikacionet nga mjedisi natyror. "Frymëzimin e marr nga stinët dhe kushtet mbizotëruese," thotë ajo.

Një batanije e bardhë shtrihet në një copë bari, e mbuluar me një tufë lulesh, një libër i hapur, një kapelë me buzë të gjerë, një përzgjedhje ushqimesh pikniku dhe dy gota pije të gazuara shumëngjyrëshe.

Kur është në kërkim të ideve, Steffi i drejtohet Pinterest. "Po bëhet gjithnjë e më e vështirë të fotografosh gjëra të reja e interesante, por nuk e kam lënë këtë të më pengojë," thotë ajo. "Bëj atë që më pëlqen dhe kjo është më e rëndësishmja."

E thënë thjesht, estetika juaj është stili juaj. Cottagecore karakterizohet nga një stil jetese tradicionale rurale e idealizuar, Dark Academia ka të bëjë me xhaketat e stofit dhe librat e vjetër prej lëkure, E-girl d.m.th. anime, ndërsa Normcore favorizon thjeshtësinë elegante në vend që të dallohesh nga turma. Megjithëse lidhet konvencionalisht me modën, stili juaj shkon përtej asaj që vishni. Nëse jeni krijues i përmbajtjes, ai filtron gjithçka rreth imazheve tuaja – nga vendndodhjet te paleta e ngjyrave, cilësia e dritës, kompozimi dhe kompleti që zgjidhni të përdorni për të arritur stilin e veçantë. Ka kaq shumë estetika për të zgjedhur, saqë është e lehtë të përhumbesh. "Mendoni për atë që ju pëlqen, për çfarë ndiheni mirë," sugjeron Steffi. "Mos dëgjoni të tjerët."

Ishte gjatë pandemisë Covid-19 që Steffi filloi të tërhiqej gjithnjë e më shumë pas natyrës dhe origjinës së saj në fshat. "Shkuam më shpesh me familjen në fshat dhe më pëlqeu shumë," thotë ajo. "Ka kaq shumë bukuri mu në pragun tonë."

Përmbajtja e Cottagecore fillon me mënyrën se si Steffi prezantohet në kuadër - duke pozuar jashtë me një biçikletë të cilësisë së mirë, një shportë thurjeje ose një libër në dorë, flokë të gjatë të lidhur lirshëm në një hark, veladon fluid dhe fund në tekstile organike.

"Më mori shumë kohë për të gjetur stilin tim aktual," pranon Steffi. "Fillova me fotografinë urbane por më pas fotot u bënë më romantike dhe pjesë e tyre u bënë edhe lulet. Natyra hyri në lojë gjithnjë e më shumë dhe në një moment, unë e futa veten në foto."

Nëse jeni duke zhvilluar estetikën tuaj, printimi i imazheve tuaja mund t'ju ndihmojë vërtet të qartësoni dhe rafinoni pamjen tuaj. Nuk ka asgjë si printimi i fotove tuaja, ekspozimi dhe "jetesa sipas tyre" për të zbuluar se çfarë funksionon dhe çfarë jo.

Lëreni estetikën tuaj të frymëzojë çdo zgjedhje

Një grua me një kapelë të thurur e ulur në një batanije pikniku lexon një libër nën një pemë me lule ngjyrë vjollcë.

Steffi shkrep në formatin JPEG në Canon EOS R para se t'i transferojë imazhet në smartfonin e saj. Ajo i redakton fotografitë e saj në Adobe Photoshop Lightroom* ku ka ruajtur profilet e veta për konsistencë. Shkrepur në Canon EOS R me Canon Mount Adapter EF-EOS R dhe objektiv Canon EF 85mm f/1.4L IS USM në 1/500 sek, f/4 dhe ISO 100. © Steffi Marla

Një grua mban anët e fustanit të saj blu teksa ecën nën pemët me lule qershie.

Ngjyra është e rëndësishme për Steffi-n pasi është një karakteristikë përcaktuese e çdo estetike. "Pemët e qershisë, për shembull, po lulëzojnë bukur në pranverë; më pëlqen të kërcej nën to me një fustan blu," thotë ajo. "Dhe sigurohem që ngjyrat të jenë gjithmonë nga e njëjta familje ngjyrash. Freski dhe pastel në pranverë, ngrohtë dhe zbehtë në vjeshtë." Shkrepur në Canon EOS 6D Mark II me objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM në 1/640 sek, f/3.5 dhe ISO 100. © Steffi Marla

Ngjyra është konsiderata kyçe për Steffi-n, e cila gjithmonë përpiqet të qëndrojë në "një familje ngjyrash" në fotot e saj. "Ngjyrat harmonike janë shumë të rëndësishme për mua," shpjegon ajo. "Unë e përputh veshjen time me mjedisin. Mendoj: 'Çfarë ngjyrash do të kem atje?' Në një livadh të gjelbër, më pëlqen të vishem me një ngjyrë të përshtatshme ose me një ngjyrë plotësuese. Kam fotografuar manjoliat me një fustan vjollcë të çelët, i cili funksiononte shumë mirë."

Nuk është vetëm ajo që shkrepni që u jep imazheve tuaja një estetikë të veçantë, por edhe mënyra se si i shkrepni. Steffi-t i pëlqen të bashkojë Canon EOS R me një objektiv Canon EF 85mm f/1.4L IS USM, nëpërmjet adaptorit të montimit Canon EF-EOS R. "Fotografitë duken të pabesueshme dhe më pëlqen sfondi i turbullt," thotë ajo. "Kur kërkoj vende të bukura, përpiqem të gjej një kuadër të ekuilibruar. Shpesh kam parasysh raportin e artë. Për t'u përgatitur, mendoj se ku do të shkoj dhe cilat janë kushtet. Në një hapësirë ​​të ngushtë, më duhet një objektiv me kënd më të gjerë e me hapësirë ​​për manovrim, si p.sh. objektivat 50mm. Nëse kam shumë hapësirë, marr 85mm."

Frymëzimi mund të godasë në çdo kohë, kështu që Steffi rekomandon të mbani aksesorë ose rekuizita për të luajtur në vend dhe për të parë se çfarë funksionon më mirë për fotografinë tuaj.

Ruani konsistencën për të rritur ndjekësit tuaj në rrjetet sociale

Një grua mban një kërpudhë në dorë teksa shikon djathtas e ulur në një trung peme të rënë në pyll.

Për ndjekësit e saj, imazhet eskapiste të Steffi-t janë një ilaç për kohë të pasigurta ose stresuese. "Është e rëndësishme të kërkosh shkëputje dhe të lejosh të ndodhin gjëra të bukura," shpjegon ajo. Shkrepur në Canon EOS R me Canon Mount Adapter EF-EOS R dhe objektiv Canon EF 85mm f/1.4L IS USM në 1/160 sek, f/1.8 dhe ISO 100. © Steffi Marla

Në një shteg me pemë në të dy anët, një grua mban timonin e një biçiklete dhe shikon prapa duke i buzëqeshur kamerës.

Steffi ka prirjen të punojë e vetme, pa asistent. "Unë përdor një stativ në të cilin montoj Canon EOS R dhe shkrep me celular në programin Canon Camera Connect," thotë ajo. "Kështu mund të shikoj gjithnjë nëse jam në pozicionin e duhur." Shkrepur në Canon EOS R me Canon Mount Adapter EF-EOS R dhe objektiv Canon EF 85mm f/1.4L IS USM në 1/1600 sek, f/2.5 dhe ISO 100. © Steffi Marla

Edhe pse imazhet e Steffi-t ndryshojnë me kohën e vitit dhe mjediset, ka disa elemente të përbashkëta nga të cilat ajo nuk largohet. "Sfondi është shumë i rëndësishëm, ashtu si ngjyrat dhe drita," thotë ajo. "Aksesorët janë fantastikë. Një kapele, një libër, një shall apo një tufë lulesh mund ta bëjnë një foto më interesante. Më pëlqen gjithashtu idealisht t'i bëj fotot pa të panjohur."

Kjo kontribuon në një atmosferë që është e qëndrueshme gjatë gjithë publikimeve të saj. Është ajo që tërheq ndjekësit dhe i bën të kthehen për më shumë. "Edhe ndjekësit e mi e duan këtë jetë romantike dhe të qetë," thotë ajo. "Shumë kanë dëshirë për pak më shumë paqe dhe një botë ideale. Ju mund ta ëndërroni veten në fotot e mia."

Elementi tërheqës i rrjeteve sociale është se janë bisedore. Steffi nuk transmeton thjesht. Edhe pse xhonglon mes jetës familjare dhe punës, ajo ruan komunikimin me ndjekësit e saj, duke iu përgjigjur atyre që lënë komente në postimet e saj. "Unë jam miqësore dhe gjithmonë përpiqem të jem aktive," thotë ajo. "Unë postoj rregullisht dhe përpiqem të tregoj diçka personale."

Jini të vërtetë ndaj vetes

"Mendoj se në mënyrë të pandërgjegjshme jemi gjithmonë duke evoluar dhe ndoshta nuk mund ta shmangim ndryshimin," thotë Steffi. "Personalisht, më duket emocionuese të shoh se si ndryshon stili im me kalimin e kohës."

Në dritën e kësaj, evoluimi duhet të jetë gradual. Pasi të keni zgjedhur një estetikë, ndjekësit tuaj do të vijnë te ju për të, ndaj sigurohuni që çdo gjë që të zgjidhni të rezonojë vërtet me personalitetin tuaj. "Më pëlqen kur fotografitë apo situatat rrezatojnë harmoni, veçanërisht kur ka një ekuilibër ngjyrash, përmasash dhe dritë," thotë Steffi.

Çdo foto që ndani duhet të jetë e ngulitur në estetikën tuaj. Duhet të jetë pas çdo vendimi fotografik që merrni, duke ndikuar në vendndodhjen, kompozimin dhe më shumë. Është filozofia që formëson përmbajtjen tuaj, ndaj çfarëdo që të kërkoni, përqafojeni plotësisht.

Shkruar nga Rachel Segal Hamilton

* Adobe, Photoshop dhe Lightroom janë ose marka tregtare të regjistruara ose marka tregtare të Adobe në SHBA dhe/ose shtete të tjera.

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur

 • Një pozë peizazhi e bregdetit Dorset me formacionin shkëmbor Durdle Door.

  PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË

  Pranoni sfidën e fotografisë 7-ditore

  Fotografi, Ellis Reed, zbulon se si mund të dilni nga zona juaj e rehatisë krijuese për të shkrepur diçka ndryshe çdo ditë.

 • Një grua me flokë të gjatë biondë me syze dielli me ngjyrim rozë pozon përkundër një perdeje rozë dhe vargjesh rruazash. Imazhi i saj duket në pjesën e pasme të kamerës në tryezën përballë saj.

  FOTOGRAFI PORTRETI

  Përmirësoni autoportretet

  Përdoruesja e TikTok, Nina Collins, shpjegon se si të bëni autoportrete krijuese në shtëpi.

 • Shkrepja në dritën e disponueshme

  TEKNIKA TË NDRIÇIMIT

  Shkrepja në dritën e disponueshme

  Mësoni se si të kërkoni dhe shkrepni dritën më të mirë për të përmirësuar pamjen e fotografive tuaja.

 • Një grua me flokë të gjatë e të verdhë që ka veshur një fustan të kuq qëndron e ulur në dritaren e një kështjelle në një ditë me mjegull. Shkrepur nga Rosie Hardy.

  FOTOGRAFI PORTRETI

  Portrete përrallore

  Dhjetë këshilla eksperteje për të krijuar imazhe të paharrueshme mistike me Rosie Hardy.