PRINTIM KRIJUES

6 mënyra për të qenë krijues me printerin tuaj PIXMA

Energjizojeni shtëpinë, stilin dhe pajisjet tuaja me këto ide printimi dhe punëdoreje letre praktike për familjen.
Zbavitje me printerin për të gjithë

Mendoni se printeri i familjes është vetëm për dokumente dhe foto? Mendoni sërish. Ka një botë të tërë idesh krijuese që presin të vijnë në jetë nga printeri juaj Canon PIXMA – nga librat e bërë vetë me receta dhe dizajnet interesante për pajisjet tuaja, deri te rrobat e personalizuara dhe dekorimet e frikshme të Hallouinit.

Artistja dhe punëdoriste, Aimee Graham, që drejton studio punëdoreje letre dhe origami, mendon se printimi ka mundësi të pakufishme. "Produktet me bazë letre janë diçka me të cilën kam punuar me vite tashmë dhe më ofrojnë një platformë krijuese për të nxjerrë diçka nga asgjëja," - thotë ajo. "Duke qenë se është kaq praktike, mund ta përdorësh në një mënyrë dydimensionale dhe tredimensionale – praktikisht nuk ke kufizime. Për njerëzit që nuk janë detyrimisht aq krijues, mund të jetë e vështirë të krijojnë diçka nga asgjëja. Aspekti i printimit të mundëson pasjen e një platforme nga t'ia fillosh, ndaj nuk është shumë e gjerë."

Aimee beson gjithashtu se printimi dhe punëdorja na ndihmojnë të çlirojmë krijimtarinë që të gjithë kemi në vetvete – duke e bërë një mënyrë fantastike për të sjellë familjet më pranë. "Ne të gjithë kemi një dell krijues në vetvete, pasi gjithkush është krijues kur është fëmijë," - thotë ajo. "Kjo na humbet për shkak të gjithë administrimit të jetës dhe gjërave të të rriturve që na duhet të bëjmë, kështu që të qenit krijues të sjell mbrapsht njëfarë zbavitjeje dhe ekuilibri. Për familjet mendoj se është e rëndësishme, pasi i lidh të gjithë më shumë me njëri-tjetrin. Lidh prindërit me fëmijët, por dhe të rriturit me fëmijën që kanë brenda vetes, çka është domethënëse."

Këtu ne ndajmë zgjedhjet tona kryesore që mund të bëni me printerin tuaj PIXMA për të festuar Ditën Botërore të Printimit më 20 tetor 2021.

1. Printimi në tekstile

Një shtresë e rrafshët që tregon imazhe pandash në një telefon, printuar në një letër stampe dhe në një çantë ngjyrë kremi dhe jelek të bardhë foshnje.

Krijoni dhurata të personalizuara me printim në tekstile me anë të printerit tuaj PIXMA. Qoftë nëse është një çantë argëtuese, përparëse me ndonjë mesazh argëtues për kekëpjekësin e familjes apo ndonjë veshje e këndshme për foshnjën, dhurata juaj do të ketë kuptimin e shtuar se e keni printuar vetë dorazi.

Me një printer Canon PIXMA të pajtueshëm dhe stampat me hekurosje nga Canon, mund t'i printoni lehtësisht dizajnet tuaja për tekstile ose të zgjidhni nga një larmi motivesh artistike në shërbimin plot frymëzim të përmbajtjeve falas Creative Park nga Canon.

Nga printimi i bluzave apo xhaketave tuaja xhins deri te krijimi i çantave interesante ose këllëfët e printuar të jastëkëve, tekstilet e bukura ju presin me printerin tuaj PIXMA. Thjesht zgjidhni nga letra e çelët ose e errët e stampimit në varësi të ngjyrës së tekstilit tuaj, pastaj printojeni dizajnin, priteni, shqiteni, pozicionojeni dhe hekuroseni.

Mund dhe të dekoroni një bluzë të thjeshtë ose të krijoni ndonjë punim të posaçëm artistik për mure duke printuar motivet tuaja të qëndisjes. Me një printer PIXMA, është e thjeshtë të dizajnoni motivin tuaj dhe ta transferoni në tekstil, dhe nëse mund të mendoni për ndonjë ide, do të gjeni shumë frymëzim në Creative Park ose aplikacionin Creative Park.

2. Punëdore delikate

Një kornizë e vogël druri përmban tre flutura me ngjyra në 3D me vende letre në një stendë druri pranë një printeri Canon PIXMA.

"Nuk ka rëndësi se çfarë bëni, për sa kohë që e bëni vetë," - thotë Aimee Graham, artistja pas kësaj kornize të bukur kutie fluturash. Aimee e nisi punëdoren kur ka jetuar në Japoni, dhe tani e përdor formën artistike si një mënyrë për të ndihmuar gjendjen e saj mendore, së bashku me meditimin dhe jogën.

Aimee, që paraqet udhëzime për origami në llogarinë e saj në Instagram, ka krijuar art me temë fluturash në 3D me printerin Canon PIXMA TS5350 Series dhe beson se të printuarit vetë të dekorimeve të shtëpisë mund të jetë terapeutike. "Mendoj se punëdorja është një mënyrë tjetër krijimi të një rutine të shëndetshme për veten," - thotë ajo. "Disa njerëz meditojnë, disa bëjnë joga. Unë i bëj të dyja këto, por dhe e përdor krijimtarinë time si pjesë të rutinës sime të shëndetit mendor."

Aimee shkarkoi dhe printoi ngjitëse muri 3D nga Canon Creative Park si pjesë e dizajnit të saj të të artit me flutura të shfaqur në një kavanoz. Faqja që mund të përdoret falas ka dhe shumë insekte të tjera të këndshme nga mund të zgjidhni, duke përfshirë mollëkuqe, buburreca dhe pilivesa, të cilat mund t'i printoni, prisni, palosni, ngjisni dhe montoni në lodra 3D dhe ornamente.

Për kornizën e saj elegante të kutisë me flutur, Aimee printoi shabllonet e konturuara që kishte gjetur vetë në internet, pastaj i leu krahët me akuarel dhe stilolapsa – duke përdorur ngjitëset e Creative Park për frymëzim. Pjesa me ngjyrë, thotë ajo, është pika ku këto projekte dalin tamam në pah.

"Nuk mund të përdorësh ngjyra nëpër mjetet e kuzhinës – akuarel, stilolapsa, lapsa – nuk ka shumë rëndësi, pasi mund t'i përdorni së bashku në forma të ndryshme. Shtimi i ngjyrave është ku ndodh gjithë zbavitja."

3. Le të fillojnë lojërat

Dy vajza që tregojnë krijimet e tyre të futbollit me punëdore.

Zbuloni lojërat e familjes me punëdore që janë dhe argëtuese për t'i krijuar dhe për të luajtur – ndjesia e arritjes që pas keni përfunduar me krijimin e punëdores suaj pasohet vetëm nga argëtimi që do të keni kur të luani me të.

Lojërat me punëdore që mund dhe t’i ndërtoni dhe të luani me to janë një burim i shkëlqyer argëtimi, dhe me Canon Creative Park procesi është i thjeshtë dhe ekonomik.

Blogerja, Fariba Soetan, dhe familja e saj e transformuan shtëpinë e tyre në një botë sportive. "Ne vendosëm për lojërat me basketboll dhe hendboll, pjesërisht sepse dukeshin vërtet argëtuese, si dhe sepse mendova se niveli i vështirësisë ishte i mirë për një përpjekje të parë - për të kuptuar se si bëheshin gjërat.”

Duke përdorur aplikacionin Creative Park ose duke shkarkuar nga faqja e internetit e Creative Park drejt e në kompjuterin tuaj, mund të zgjidhni dizajnet tuaja të preferuara dhe t'i printoni direkt nga printeri i shtëpisë për formim përpara nisjes së ndeshjes.

Gjithçka që ju duhet është një skuadër punëdoristësh, disa gërshërë, ngjitëse, një vizore për palosjet, një stilolaps i vjetër i zakonshëm dhe udhëzimet tuaja të lojës. Pastaj vetëm ndiqni vijat e prerjes me gërshërë, palosjet dhe pikat e ngjitjes për të filluar.

4. Dekorimi i shtëpisë

Një burrë që ka varur një celular në formë dinozauri 3D të varur nga tavani i një dhome për foshnja.

"Unë dua të krijoj punime argëtuese, individuale dhe të qëndrueshme që njerëzit mund t'i përdorin për të pajisur veten apo banesat e tyre. Do të doja gjithashtu t'i ndihmoja njerëzit të lidhen me krijimtarinë e tyre".

Jepini shtëpisë suaj një pamje të re duke punuar dekorimet tuaja të ambientit të brendshëm me printerin tuaj PIXMA. Shfletoni faqen e internetit të Creative Park për aksesorë ekonomikë për t'i dhënë një lifting hapësirave tuaja të ndenjjes dhe dhomave të fëmijëve.

"Mënyra se si e përdor punëdoren time është për arsye dekorative, qoftë në shtëpi apo në trup, për të bërë bizhuteri apo dekorime për mure e tryeza," - thotë Aimee.

Thjesht zgjidhni seksionin "Home and Living" në faqen e internetit ose aplikacionin Creative Park për të zgjedhur, shkarkuar dhe printuar shabllonin tuaj. Nga varja e celularëve një dhomë foshnje deri te ngjitëse e murit në 3D, zbukurimet për ditëlindje, skulpturat mural dhe kuadratet ngjitëse, shtëpia juaj mund të marrë një frymë krejt të re jete.

5. Printoni librin tuaj të recetave

Një burrë dhe një djalë qëndrojnë rreth një tryeze kuzhine që mban një printer dhe një libër të madh recetash shtëpie, rrethuar nga foto të printuara ushqimesh.

Çlironi kuzhinierin tuaj të mirënjohur duke printuar recetat tuaja dhe duke krijuar një libër me receta. Nuk do ta harroni më se si ta gatuani ushqimin tuaj të preferuar dhe do të keni dhe një burim të pabesueshëm gatimesh për t'ua përcjellë shokëve dhe familjes.

A keni një koleksion recetash të familje që mezi ç'pret të punohet me punëdore në një libër të bukur? Përcillini idetë tuaja të preferuara të ushqimeve në një libër recetash të printuar në shtëpi - komplet me fotot tuaja nëse ju pëlqen dhe fotografia e ushqimeve.

Fotografja e ushqimeve dhe e pijeve me qëndrim në Londër, Natasha Alipour-Faridani, tregon këshillat e saj kryesore për hartimin e librit tuaj fotografik me receta me Canon PIXMA TS3350 Series dhe aplikacionin Canon Easy-PhotoPrint Editor, që ka opsione krijuese për struktura librash me receta.

"Kërkoja receta që kishin ngjyra të ndezura," - thotë Natasha. "Dhe nëse ushqimi duket pa dinamikë, një ide e mirë është përdorimi i pamjes nga lart me efekt sy shpendi. Sigurohem gjithnjë që kam diçka që kalon përtej skajeve të kuadrit - mund të jetë kjo skaji i pjatës, por përforcon atë idenë se skena vazhdon."

Qoftë si trashëgim nga familja, dhuratë për një të apasionuar pas ushqimit apo si ditar në formë fletoreje të ushqimeve që keni provuar në udhëtime tuaja, krijoni një libër që është vërtet unik.

6. Argëtim festiv

Një tabelë "Happy Halloween" varet mbi një tryezë përplot me dekorime Hallouini.

"Ka kaq shumë njerëz për t'i ndjekur në Pinterest, YouTube, Instagram, TikTok – saqë ndodhet kudo me plot kuptimin e fjalës," - thotë Aimee. "Ka kaq shumë vende ku mund të frymëzohesh tani për të bërë gjëra."

"Idetë e punëdores sezonale për mua janë të gjera dhe të gjitha kanë ndjesinë e nostalgjisë," - thotë Aimee për idetë argëtuese të punëdores për aktivitete si p.sh. ditëlindjet, dasmat, Pashkët, Hallouini dhe Krishtlindjet. "Njerëzit përgjigjen gjithnjë ndaj gjërave nostalgjike dhe periudhat festive të vitit janë të rëndësishme, sidomos pas këtyre dy viteve që kemi kaluar. Ato i sjellin njerëzit pranë."

Printoni banderolën tuaj të frikshme, llambadarin prej kungulli letre, letrat me temë Hallouini dhe maskat e shtrigave nga aplikacioni ose faqja e internetit Creative Park. Në këtë udhëzues të printueshëm punëdoresh për Hallouin, ne madje tregojmë si të bëni artin tuaj të veçantë të thonjve për Hallouin me ngjitëset tona të printueshme për thonj, komplet me dizajnet e fantazmave. Mund dhe provoni të bëni centrot tuaja prej letre të tryezës ose cergat e Hallouinit për të hyrë më mirë në frymën frikësuara të festës.

Për më shumë ide punëdoreje, na ndiqni në Pinterest dhe ndajini krijimet tuaja në rrjetet sociale duke përdorur thurjen #MadeWithPIXMA.Shkruar nga Lorna Dockerill

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur