MAKROFOTOGRAFIA

Si të bëni makrofotografi të pabesueshme të bletëve

Tre fotografë profesionistë të insekteve ndajnë këshillat e tyre për joshjen e bletëve në kopshtin tuaj, në mënyrë që t'i shkrepni nga afër.
Një pamje nga afër e një blete që ushqehet me lule vjollcë zymbyli, shkrepur në Canon EOS-1D X Mark III nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Bletët janë krijesa të pabesueshme. Përveçse janë të këndshme e të bukura, ato janë gjithashtu vendimtare për biodiversitetin e planetit tonë. Bletët pllenojnë bimët në mbështetje të njeriut dhe të kafshëve të egra, por për fat të keq, ato janë nën kërcënim.

"Gjatë 20 viteve të fundit, shumë lloje bletësh janë përballur me zhdukjen," - thotë fotoreporteri i kafshëve të egra dhe përfaqësues nderi i Canon Christian Ziegler, i cili beson se është jashtëzakonisht e rëndësishme për të dhe të tjerët që të fotografojë bletët për të theksuar bukurinë dhe rëndësinë e tyre, si dhe për të rritur ndërgjegjësimin për sfidën me të cilën përballen.

Por si mund t'i fotografoni vetë bletët? Nuk është e lehtë, por me ndihmën e duhur është e arritshme – edhe për fillestarët. Këtu, Christian dhe makrofotografët e kafshëve të egra, Matt Doogue dhe Ingo Arndt, japin këshillat e tyre për krijimin e një mjedisi miqësor ndaj insekteve për fotografimin e bletëve në pamje mahnitëse nga afër.

1. Krijoni një kopsht miqësor ndaj bletëve

Një pamje nga afër e një blete mbi një lule murrizi, e kapur në Canon EOS-1D X Mark III nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Zgjidhni bimë vendase për bimë dhe bordura, pasi do t'ju japin shanse më të mira afatgjatë për të tërhequr bletët. “Bimët vendase përhapen dhe rriten në vendet e duhura, dhe ato janë më të forta se bimët jovendase”, - thotë fotografi i kafshëve të egra Ingo Arndt. Shkrepur në Canon EOS-1D X Mark III me objektiv Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM në 1/200 sek, f/22 dhe ISO 1250. © Christian Ziegler

Një hotel bletësh i krijuar duke shpuar vrima në shkopinj dhe dru, i shkrepur me objektiv Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Për të tërhequr bletët e vetmuara që nuk jetojnë në koshere, mund të vendosni një "hotel bletësh" - në thelb një kuti prej druri me vrima në të që imiton foletë që bletët bëjnë vetë. © Christian Ziegler

Nuk ka nevojë të udhëtoni larg për të fotografuar bletët. Nëse e bëni kopshtin sa më miqësor ndaj bletëve, ato do të vijnë te ju, duke ju dhënë shumë mundësi për të bërë fotografi të mahnitshme. Më mirë akoma, hapat që ndërmerrni për të tërhequr bletët do t'i ndihmojnë gjithashtu të shtohen.

“Këshilla ime për të krijuar një kopsht miqësor ndaj bletëve është të rrisësh bimë vendase me shumë pjalm dhe nektar”, - thotë Christian. “Bimët si livanda dhe sherebela tërheqin bletët pasi lulëzojnë për më gjatë. Dhe mos e kositni lëndinën – edhe një zonë e vogël me rritje të bollshme ofron habitat të mrekullueshëm për bletët.”

Matt thotë se lulet vendase janë ato me të cilat bletët janë ushqyer për vite me radhë. "Bëni kërkimet tuaja," - vazhdon ai. "Zbuloni se çfarë i pëlqen të hajë subjektit tuaj, ku i pëlqen të rrijë, me çfarë bimësh çiftëzohet."

“Hotelet e bletëve janë fantastike”, - shton ai. "Mund t'i blini në dyqane ose t'i bëni vetë duke hapur vrima në disa dru."

2. Mbani distancë

Mos harroni të qëndroni të sigurt. Është e rëndësishme t'i respektoni bletët dhe të mbani distancën ndërsa i fotografoni në habitatin e tyre natyror pasi mund t'ju pickojnë. “Bletët fluturojnë larg kur u afroheni shumë, por mund të jetë e rrezikshme të fotografoni pranë kosheres”, - shpjegon Ingo.

Mënyra më e lehtë për të mbajtur distancën është të përdorni një objektiv telefoto. Objektivat me gjatësi më të madhe fokale si Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM ose objektivat zmadhues me rreze telefoto si Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, ose Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, ju mundësojnë t'i fotografoni bletët pa qenë nevoja të afroheni shumë.

Aplikacioni Canon Camera Connect është gjithashtu një mjet i dobishëm, pasi ju mundëson të kontrolloni kamerën tuaj nga distanca.

Lexoni udhëzuesin tonë të blerësit për të mësuar më shumë rreth kompletit më të mirë fillestar për shkrepje makro.

3. Shkrepni në kohën e duhur

Një pamje nga afër e një blete mbi një lule të verdhë me pjalm që mbulon kokën e vet, e shkrepur në një Canon EOS 6D nga makrofotografi, Matt Doogue.

Do të keni më pak fat me fotografimin e bletëve nëse përpiqeni të fotografoni kur është nxehtë, pasi ato lëvizin më shpejt, duke i bërë më të vështira për t'u fotografuar. Shkrepur në Canon EOS 6D (pasuar tani nga Canon EOS 6D Mark II) me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/125 sek, f/9 dhe ISO 160. © Matt Doogue

Ora e artë – menjëherë pas lindjes së diellit dhe pak para perëndimit të diellit, kur dielli i ulët krijon dritë të bukur të ngrohtë dhe hije të gjata – është perfekte për të fotografuar bletët. Është gjithashtu një kohë kur bletët janë më të ngadalta dhe më të qeta, dhe për këtë arsye më të lehta për t'u fotografuar. “Bletët janë më aktive kur është ngrohtë”, - shpjegon Ingo. “Në mesditë keni edhe problemin e dritës dhe kontrastit shumë të fortë, gjë që normalisht nuk është e mirë për fotografinë. Kohët e mia të preferuara janë një orë pas lindjes së diellit dhe një orë para perëndimit të diellit."

Nëse dilni ca më herët bletët mund të jenë ende në gjumë. "Disa bletë flenë mbi bimë," - thotë Matt. "Ato kafshojnë deri në fund dhe nuk lëvizin, kështu që është fantastike të praktikoni dhe të mbivendosni fokusin [shih më poshtë]. Grerëzat, për shembull, gjenden shpesh në barishtet Jacobaea vulgaris herët në mëngjes. Ato thjesht ngrohen dhe nuk lëvizin shumë, kështu që është koha optimale për të provuar makron."

4. Kërkoni ngjyra dhe tekstura

Një pamje nga afër e një blete të përdredhur rreth thekës së një luleje të kuqe, e shkrepur në Canon EOS 6D nga makrofotografi, Matt Doogue.

"Kur bëni fotografi më të gjera, përpiquni të përfshini pak nga mjedisi për t'i dhënë shikuesit një ndjenjë se ku është marrë pamja - në një pyll appo në ndonjë shtrat lulesh," - thotë Matt. Shkrepur në Canon EOS 6D me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/160 sek, f/9 dhe ISO 320. © Matt Doogue

Një pamje nga afër e një blete që zhyt kokën në huall, e shkrepur në një Canon EOS 6D nga makrofotografi, Matt Doogue.

Forma dhe struktura e huallit krijon një sfond interesant për fotografimin e bletëve në punë. Shkrepur në Canon EOS 6D me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/40 sek, f/10 dhe ISO 320. © Matt Doogue

Ashtu si me çdo zhanër fotografie, synoni elemente që i bëjnë imazhet tuaja të dallohen. Teksturat e bimëve dhe format gjeometrike të syve të insekteve janë ideale, dhe Matt ju këshillon të kërkoni ngjyra të ndezura si e kuqja, vjollca dhe e kaltra. Mendoni për ngjyrën e luleve kur vendosni se cilat bimë miqësore ndaj bletëve do të rriten, ose ndoshta përdorni një sfond me ngjyra në kopshtin ose ballkonin tuaj për ta bërë më të lehtë shkrepjen e insekteve në veprim.

Christian, nga ana tjetër, kërkon modele, tekstura dhe dritë interesante. “Por unë orientohem nga sjellja e insekteve”, - shton ai.

"Sjellja është e mrekullueshme për t'u kapur," - pajtohet Matt. “Kjo është ajo që e bën fotografinë. Mund të keni një portret të një milingone, gjë që është e mrekullueshme, ose mund ta kapni duke mbajtur një milingonë tjetër të ngordhur ose duke sjellë ushqim në pirgun e saj, çka e ndryshon plotësisht fotografinë. Ndryshon mënyrën se si ne e shohim dhe jemi më të interesuar për të."

5. Shkrepini bletët në fluturim

Një pamje nga afër e një blete që fluturon drejt një luleje të verdhë orkideje, shkrepur me objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8L USM nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Objektivat me fotostabilizim ju ndihmojnë t'i mbani fotografitë fikse kur jeni duke ndjekur një bletë dhe shkrepni dorazi. Shkrepur në Canon EOS 5D (pasuar tani nga Canon EOS 5D Mark IV) me objektiv Canon EF 16-35mm f/2.8L USM (pasuar tani nga Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM) në 1/80 sek, f/16 dhe ISO 400. © Christian Ziegler

Disa nga imazhet më të habitshme të bletëve tregojnë insektet në fluturim, por kjo mund të jetë e ndërlikuar për t'u kapur për shkak të shpejtësisë së lëvizjes së tyre. “Duhet të jesh i shpejtë dhe të përdorësh shpejtësi shumë të larta të shkreësit për të fiksuar lëvizjen”, - shpjegon Ingo.

Që të dy, Ingo dhe Matt, sugjerojnë ta ngushtoni fokusin në një zonë ku bleta ka të ngjarë të kalojë, si p.sh. ndonjë lule. "Fokusohuni paraprakisht në një zonë me fokus manual (MF) dhe prisni", - thotë Matt.

Për të kapur bletët në fluturim pa blic, Christian sugjeron përdorimin e modalitetit të Shutter Priority (Tv) dhe vendosjen e një shpejtësie jo më pak se 1/500 sek. Ai gjithashtu këshillon vendosjen e një shpejtësie të lartë të diafragmës kur shkrepni në modalitetin manual (M) dhe më pas rregullimin e ISO për të balancuar ekspozimin. "Kur nuk përdorni flash, ISO është zgjidhja," - thotë ai. "Pa blic, mund të shkoni në ISO 8,000. Unë madje kam përdorur ISO 25,600 dhe funksionon mirë."

6. Eksperimentoni me fokusin manual

Një pamje nga afër e një blete në fluturim përkundër një sfondi të verdhë, e kapur nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Ingo sugjeron të eksperimentoni për të krijuar interes vizual. "Luani përreth, veçanërisht kur jeni duke mësuar - ndonjëherë do të merrni rezultate të mira," - thotë ai. "Mund të provoni një ekspozim të gjatë në vend që të fiksoni gjithçka, ose të provoni të ndiqni një insekt fluturues me një shpejtësi më të madhe të shkrehësit." Shkrepur në Canon EOS R3 me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/200 sek, f/16 dhe ISO 1000. © Christian Ziegler

Një pamje nga afër e dhjetëra bletëve midis mureve të huallit të një koshereje, e kapur me objektiv Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM nga makrofotografi, Ingo Arndt.

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM ka raport zmadhimi real 1:1, që do të thotë se objekti që fotografoni në natyrë ka të njëjtën madhësi si në sensorin e kamerës. I barasvlershmi i tij në RF, objektivi RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, shkon deri në zmadhim 1.4x. Shkrepur në Canon EOS 5DS R (pasuar tani nga Canon EOS 5D Mark IV) me objektiv Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM në 1/200 sek, f/16 dhe ISO 250. © Ingo Arndt

Matt, Christian dhe Ingo, që të tre sugjerojnë të eksperimentoni me fokusimin manual. "Është më mirë të vendosni saktësisht se ku është fokusi tek insekti," - këshillon Ingo, i cili rekomandon përdorimin e një fokusi manual të vendosur në mënyrë që të mund të reagoni më shpejt ndaj lëvizjeve të insektit. “Shumicën e kohës duhet të jesh shumë i shpejtë”, - vazhdon ai. “Unë e rregulloj fokusin paraprakisht, gjej distancën e duhur dhe më pas shkoj te bletët dhe lëviz kokën përpara dhe mbrapa për të marrë fokusin. Jam gjithmonë duke lëvizur vetë apo kamerën, në vend që të rregulloj fokusin në objektiv. Është shumë më e shpejtë”.

Për të ndihmuar në komandimin e fokusit, mund të përdorni kulminimin e fokusit që nxjerr në pah planin fokal. Mund të përdorni gjithashtu Live View për të zmadhuar kuadrin dhe për të kontrolluar fokusin gjatë kompozimit. "Është më e mira që mund të bëni për t'u siguruar që e keni subjektin në fokus," - thotë Matt. "Gjithmonë kontrolloni dy herë, veçanërisht kur jeni duke shkrepur në fokus manual."

Përdorimi i programit Canon Camera Connect ju mundëson rregullimin e fokusit manual në objektivat nga smartfoni juaj.

7. Përdorni blic të shpërhapur për ndriçim

Një pamje nga afër e një blete në një tryezë druri me pasqyrim të dukshëm në ujë, e kapur me objektiv Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM nga fotoreporteri i kafshëve të egra, Christian Ziegler.

Ingo rekomandon përdorimin e bliceve të zakonshme Speedlite të shpërhapura me kuti zbutëse për pasqyrimet në sytë e insekteve. “Mund të përdorni një blic rrethor, por sytë e insekteve të mëdhenj me rrethin të reflektuar në to duken të panatyrshëm”, - shpjegon ai. "Reflektimi i diellit do të ishte veçse një pikë e vogël." Këtë taktikë e përdor edhe Christian në fotografitë e tij. Shkrepur në Canon EOS R3 me objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM në 1/320 sek, f/14 dhe ISO 320. © Christian Ziegler

Me zmadhim të lartë, është e vështirë të gjeni rreze të mjaftueshme qartësie për të kapur syrin e plotë të insektit në fokus të plotë. Zgjidhja më e mirë është ndriçimi artificial, si p.sh. blici, i cili ju lejon të ekspozoni mjaftueshëm gjatë përdorimit të një aperture të ngushtë për një rreze të gjerë qartësie, një shpejtësi mjaft të lartë të shkrehësit për të shmangur turbullimin dhe një ISO të ulët për pamje më të pastër.

Blici ndikon gjithashtu në ngjyrat dhe impaktin e fotove tuaja. “Është shumë më mirë të kesh dritë artificiale në vend të dritës natyrale për të nxjerrë në pah sytë e insekteve”, - shpjegon Ingo. "Ndonjëherë ato janë me shkëlqim ose kanë ngjyra ylberi. Kur përdorni blicin, merrni më shumë ngjyra."

Ingo këshillon gjithashtu përdorimin e blicit nga lart për të imituar dritën që vjen nga dielli. "Nëse shkrepni në orientim peizazhi, lëreni blicin në kamerë. Në portret, mbajeni blicin në dorë, të pozicionuar sipër”, - thotë ai.

Mund ta poziciononi blicin edhe anash, duke krijuar hije anësore mbi subjektet për një pamje krijuese. Sido që të jetë konfigurimi juaj, Matt rekomandon shpërhapjen e blicit. "Nëse nuk e bëni, do të merrni dritë të ashpër," - thotë ai. “Kërkojmë një cilësi të këndshme për dritën tonë. Shpërhapja e shmang kadencën e fortë mes dritës dhe hijes."

Shumë blice Canon Speedlite vijnë me shpërhapës për zbutjen e dritës, por mund dhe të krijoni tuajin thjesht duke vendosur një fletë të bardhë përpara blicit.

8. Provoni mbivendosjen e fokusit

Një pamje nga afër e një blete, e ulur në një lule rozë dhe duke parë drejt e në kamerë, me rreze të ulët qartësie. Shkrepur nga makrofotografi, Matt Doogue.

Rrezja e qartësisë ju mundëson të kontrolloni se sa pjesë e një imazhi është në fokus të mprehtë dhe sa është e paqartë, duke e bërë kështu një nga mjetet më të rëndësishme krijuese për fotografët, veçanërisht kur shkrepni makro. Shkrepur në Canon EOS 6D me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/180 sek, f/4 dhe ISO 100. © Matt Doogue

Mund ta menaxhoni gjithashtu rrezen e qartësisë duke përdorur mbivendosjen e fokusit, ndonëse kjo funksionon vetëm për subjekte fikse, si bletët që flenë.

"Mund ta luftoni mungesën e dritës duke hapur aperturën dhe duke mbivendosur imazhet," - shpjegon Matt. Mbivendosja e fokusit ndodh kur kamera kap një sërë pamjesh, duke lëvizur pikën qendrore për secilën prej tyre, në mënyrë që të mund të shtresoni seksione në fokus. Kjo ju mundëson të përdorni një shpejtësi të lartë shkrehësi, si dhe aperturë të gjerë, por të keni ende plan të gjerë fokal, pa pasur nevojë për blic apo ISO të lartë.

Canon EOS R10, EOS R8 dhe EOS R7 karakterizohen nga mbivendosja e fokusit dhe kompozimi i thellësisë, i cili vendos së bashku imazhet e mbivendosura me fokus në mënyrë që imazhi përfundimtar të krijohet tërësisht në kamerë.

Një pamje nga afër e një blete në huall, e shkrepur në një Canon EOS 6D nga makrofotografi, Matt Doogue.

Duhen vite praktikë, aftësie dhe përkushtimi për të kapur makrofoto të arrira. Matt, për shembull, ka më shumë se një dekadë përvojë në këtë fushë dhe ai tani përdor platformën e tij për të rritur ndërgjegjësimin dhe mbështetjen për çështjet mjedisore. Shkrepur në Canon EOS 6D me objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo në 1/40 sek, f/11 dhe ISO 320. © Matt Doogue

Mos i bini vetes në qafë nëse fotot nuk duken menjëherë aq mbresëlënëse sa pamjet e këtij artikulli. Mos harroni: duhet kohë për të zotëruar çdo lloj fotografie. Ajo që ka rëndësi është të jeni krijues, të përmirësoni aftësitë dhe të bëni fotografi me të cilat jeni të kënaqur.

“Është e vështirë, veçanërisht me rrjetet sociale, të mos krahasosh fotot e tua me fotot e arrira të të tjerëve”, - pranon Matt. "Por nëse këmëngulni, vijoni të praktikoni dhe vijoni të sfidoni veten, do të arrini fotografi të mahnitshme."Shkruar nga Peter Wolinski

Produktet e lidhura

Artikuj të ngjashëm