FOTOGRAFIA E AKSIONIT

Mos humbisni asnjë çast me këta objektiva të kërkuar për fotografinë e aksionit

Qoftë nëse janë notarë që zhyten në pishinë apo ndonjë kërcim mes skejtbordistësh, ka një seri tunduese objektivash rendimenti të lartë por me efikasitet kostoje nga Canon për të shkrepur lëvizjet në sport.
Një notare kërcen prapa në një pishinë me krahët e shtrirë duke krijuar një hark me pika uji.

Fotografia e aksionit ka të bëjë me shkrepjen e subjekteve në lëvizje, nga kafshët shtëpiake në lojë deri te zogjtë në fluturim, nga sportet atletike deri te lojërat me top. Duke qenë se subjekti juaj lëviz me shpejtësi, mund të jetë e vështirë të arrini pozën që prisni, por përdorimi i kamerave dhe i objektivave më të përshtatshëm për shkrepjen e aksionit do t'ju japë një avantazh të madh.

Në përgjithësi, kamerat më të përshtatshme për fotografinë e aksionit do të kenë një sistem të avancuar vetëfokusimi me shumë pika AF, duke ju ndihmuar të gjurmoni me saktësi dhe vazhdimisht subjektet, edhe kur ato lëvizin në mënyrë të çrregullt. Ato gjithashtu duhet të kenë një shpejtësi maksimale të shpejtë të kuadrove në modalitetin e shkrepjes së vazhdueshme, me një bufer të konsiderueshëm memorie, në mënyrë që të mund të kapni një seri më të madhe se sa vetëm disa poza.

Trupat ideale të kamerës për aksion përfshijnë Canon EOS R6 dhe EOS R7. Të dyja kanë AF të ndjeshme dhe inteligjente bazuar në vetëpërmirësim të thelluar programatik për gjurmimin e zogjve, kafshëve, njerëzve dhe madje edhe automjeteve, së bashku me shpejtësi super të larta të kuadrove.

Duar që mbajnë një aparat fotografik Canon EOS R dhe një objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Canon përshkruan dallimin në shpejtësinë e komunikimit të të dhënave midis kamerave dhe objektivave për sistemin e montimit EF dhe RF si ai i "një biçiklete me motor dhe një treni shpejtësie të lartë", duke i bërë objektivat RF si Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM një zgjedhje të shkëlqyer për poza aksioni. © James North

Cili lloj objektivi është më i miri për fotot e aksionit?

Shpejtësia është thelbësore kur shkrepni subjekte në lëvizje dhe komunikimi jashtëzakonisht i shpejtë midis objektivave RF të Canon dhe trupave të EOS R System sjell një sërë përfitimesh, duke përfshirë shpejtësinë dhe saktësinë e gjurmimit të vetëfokusimit, së bashku me fotostabilizimin e përmirësuar optik (IS). IS optik është jashtëzakonisht i dobishëm kur shkrepni në gjatësi të mëdha fokale telefoto, pasi rreziku i imazheve të turbullta për shkak të lëkundjes së kamerës bëhet shumë më i madh. IS optik në objektiv funksionon së bashku me fotostabilizimin e integruar (IBIS) në kamerë për të kundërvepruar ndaj lëvizjes së kamerës dhe për të minimizuar turbullimin.

Fotografët e aksionit synojnë ta tërheqin shikuesin në imazhet e tyre për të përcjellë përvojën e të qenit në terren ose të ulur pranë një piste garash, kështu që një objektiv me një gjatësi të madhe fokale do t'ju mundësojë të mbushni kuadrin me subjektin tuaj. Zmadhuesit telefoto ose supertelefoto janë zakonisht alternativa më e mirë nëse shkrepni nga distanca, por një zmadhues standard mund të mjaftojë gjithashtu nëse e dini se do të jeni në gjendje t'i afroheni pak më shumë aksionit.

Një fotograf profesionist sportiv ka të ngjarë të përdorë objektiva sportivë të mëdhenj, me specifikime më të mira, duke përfshirë zmadhimin e nivelit profesional dhe objektivat supertelefoto. Megjithatë, Canon ofron gjithashtu telefoto të nivelit fillestar që janë ende shumë të afta për të kapur aksionin dhe për të ofruar cilësi të mprehtë imazhi. Këtu janë opsionet kryesore që u përshtaten një sërë buxhetesh.

Objektivi optimal për fotografinë e aksionit: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Një skejtbordist me xhinse dhe një bluzë të bardhë kryen një stil të guximshëm në një rampë në park patinimi të mbushur me grafiti.

Ju nuk keni gjithmonë nevojë për objektivin telefoto. Një zmadhues standard si Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM është ideal kur jeni afër aksionit ose dëshironi të përfshini mjedisin për të përcaktuar skenën. Shkrepur në Canon EOS RP me objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM në 48mm, 1/180 sek, f/13 dhe ISO100.

Kur shkrepni subjekte në lëvizje, aksioni shpesh mund të jetë afër: fëmijët ose kafshët shtëpiake që luajnë në kopsht, xhirimi i aksionit në një park patinazhi apo edhe qëndrimi pranë pistave në një garë motokrosi. Në këto situata, nuk keni nevojë për rreze të gjatë telefoto dhe një objektiv relativisht i vogël dhe i lehtë është më i përshtatshëm.

Si një objektiv zmadhimi i pajtueshëm me modelet kuadërplota, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM është veçanërisht kompakt, me gjatësi më të vogël se 9cm dhe me peshë vetëm 395g. Është i lehtë për t'u mbajtur dhe ju jep lirinë për të ndjekur aksionin për aq kohë sa ju pëlqen pa u ndier të rënduar. Vetëfokusimi i shpejtë sigurohet nga një motor STM i shtruar dhe i qetë, ndërsa IS optik me 5 nivele ju mundëson të përdorni shpejtësi relativisht të ulëta të shkrehësit (për shembull, kur panoramoni kamerën me subjektin kryesor) pa rrezikun që dridhja e kamerës t'ju turbullojë fotot.

Objektivat më fleksibël për fotografinë e aksionit: Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Një shigjetar yabusame me veshje ceremoniale dhe me një hark dhe shigjetë të madhe kalëron me shpejtësi në një shteg të ngushtë.

Nëse mund të mbani vetëm një objektiv me vete, atëherë modeli fleksibël Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM është ideal për një diapazon të gjerë skenarësh aksioni. Shkrepur në Canon EOS RP me objektiv Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM në 240mm, 1/800 sek, f/6.3 dhe ISO800.

Një problem i zakonshëm kur shkrepni subjekte në lëvizje është se nuk e dini kurrë se ku do të ndodhë aksioni. Duke qëndruar pranë shtyllave të portës në një ndeshje futbolli amator, për shembull, mund të përpiqeni të shkrepni një ndërhyrje në fushë një minutë, pastaj një aksion pranë portës në minutën tjetër. Ndërrimi mes objektivave telefoto dhe këndgjerë mund të bëjë që t'i humbisni për fare çastet e rëndësishme.

Gama bujare e zmadhimit 10x e Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM e bën atë ideal për këtë lloj shkrepjeje, duke ofruar gjithçka, nga pozat këndgjera deri te rrezja e fuqishme telefoto. Kombinimi i këtij objektivi kuadërplotë me Canon EOS R7, i cili ka një sensor APS-C më të vogël, në fakt do ta rrisë edhe më tej rrezen, duke dhënë një pamje të barabartë me një objektiv 38.4-384mm në një kamerë kuadërplotë.

Përveç gjurmimit të aksionit me diapazonin e lartë të zmadhimit, objektivi ka gjithashtu një sistem ultra të shpejtë Nano USM AF dhe IS me 5 nivele, të gjitha të paketuara në një strukturë komode, kompakte dhe peshëlehtë.

Objektivat më të mirë telefoto për shkrepje aksioni dorazi: Canon RF 70-200mm F4L IS USM

Një grua duke mbajtur në fytyrë një kamerë Canon EOS R System fotografon një peshkatar që duke hedhur një poçe me karavidhe në det.

Pavarësisht se është objektiv telefoto, madhësia dhe portativiteti i Canon RF 70-200mm F4L IS USM e bën ideal për fotografinë e aksionit dorazi, si dhe për udhëtime dhe foto të faunës së egër. © Andrew Ford

Shkrepur nga pas, një grua me një kapele leshi mban një kamerë Canon EOS R System me një objektiv Canon RF 70-200mm F4L IS USM të montuar.

Efikasiteti i IS optik me 5 nivele në objektivin Canon RF 70-200mm F4L IS USM rritet deri në 7.5 nivele kur punon së bashku me IBIS në kamerat e EOS R System si p.sh. EOS R6. © Andrew Ford

Edhe pse ka raste kur aksioni ndodh afër, zakonisht do të shkrepni nga distanca. Kjo është veçanërisht e vërtetë për aktivitetet me spektatorë nga atletika deri te sportet motorike. Duke lënë jashtë ekuacionit gjatësitë fokale këndgjera dhe standarde, mund të zgjidhni një objektiv që i kushtohet plotësisht rendimentit telefoto.

Modeli mahnitës kompakt Canon RF 70-200mm F4L IS USM dëshmon se objektivat telefoto nuk ka pse të jenë të mëdha dhe të rënda. Falë modelit të mbledhshëm, ai mblidhet në më pak se 12cm në gjatësi për ruajtje të lehtë dhe peshon vetëm 695g, pavarësisht se ka cilësi ndërtimi robuste, me izolim atmosferik të serisë L.

Pikat kryesore të rendimentit përfshijnë një vlerësim të shpejtë të aperturës f/4 që mbetet konstant gjatë gjithë gamës së zmadhimit dhe AF jashtëzakonisht të shpejtë bazuar në motorët Dual Nano USM.

Objektivi optimal, i nivelit fillestar, zmadhues, supertelefoto, për fotografinë e aksionit: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Një lojtar hokeji me fanellë të kuqe dhe kokore të zezë në profil, me shkopin blu të hokejit të ngritur.

IS optik dhe i fuqishëm me 5.5 nivele në Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM prodhon imazhe aksioni mahnitëse pa nevojën e stativit. Shkrepur në Canon EOS R6 me objektiv Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM në 400mm, 1/500 sek, f/8 dhe ISO1600.

Një lojtar hokeji me fanellë blu dhe çorape të gjata blu konkurron për topin në një fushë me terren artificial.

Apertura me nëntë fletë realizon gjithashtu turbullim të mrekullueshëm të sfondit. Shkrepur në Canon EOS R6 me objektiv Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM në 400mm, 1/640 sek, f/8 dhe ISO1600.

Në fotografinë sportive dhe të faunës së egër ndodh shpesh që thjesht nuk mund t'i afroheni aksionit aq sa do të dëshironit. As një objektiv 70-200mm, apo Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, mund të mos ketë rreze të mjaftueshme telefoto. Për të mbuluar distancën, do t'ju duhet një objektiv supertelefoto.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ju jep dy herë më shumë rreze telefoto sesa një objektiv 70-200mm, por është relativisht kompakt dhe veçanërisht i lehtë me vetëm 635g. Ka gjithmonë një rrezik të lartë që lëkundjet e kamerës të ulin mprehtësinë në gjatësitë fokale supertelefoto, por IS siguron fotografi të qarta në shkrepjen dorazi, si dhe filma të shtruar. Vetëfokusimi ultra i shpejtë Nano USM është shumë i aftë në gjurmimin e aksionit dhe nëse 400mm ende nuk ju jep rreze të mjaftueshme, objektivi është i pajtueshëm me Canon Extender RF 1.4x dhe Extender RF 2x.

Objektivi optimal supertelefoto i nivelit fillestar për fotografinë e aksionit: Canon RF 600mm F11 IS STM

Një sprinter duke u vërsulur teksa shkëputet nga takot e startit.

Për disa poza aksioni, vështirë se do të mund të afroheni aq sa do të dëshironit. Gjatësia më madhe e mundshme fokale është më e mirë se aftësia për të zmadhuar, duke i bërë objektivat supertelefoto si Canon RF 600mm F11 IS STM dhe Canon RF 800mm F11 IS STM opsionet më të mira. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 600mm F11 IS STM në 1/1600 sek, f/11 dhe ISO800.

Objektivat e zmadhimit telefoto dhe supertelefoto ju japin fleksibilitetin për të rregulluar fushëpamjen kur jeni të kufizuar në një pozicion të vetëm fotografimi, për shembull kur jeni në një zonë spektatorësh për një ngjarje sportive ose në një vend për të fotografuar kafshët e egra. Në raste të tjera, do t'ju duhet sa më shumë rreze telefoto që mund të merrni dhe diapazoni i zmadhimit bëhet i tepërt. Skenarët tipikë përfshijnë shkrepjen e zogjve në fluturim ose të kafshëve të egra në distancë.

Modeli revolucionar Canon RF 600mm F11 IS STM është mjeti ideal për këtë punë. Falë modelimit të mbledhshëm rrezja e veprimit është më pak se 27cm dhe objektivi peshon vetëm 930g. Është plotësisht i menaxhueshëm edhe për periudha të gjata të shkrepjes dorazi, në të cilat mprehtësia konsistente sigurohet nga IS optik me 5 nivele. Nëse ju nevojitet, Canon RF 800mm F11 IS STM jep rreze edhe më të madhe, dhe të dy këta objektiva mund të përdoren me Canon Extender RF 1.4x dhe Extender RF 2x.

Objektivat më të mirë të nivelit profesional për kapjen e aksionit të shpejtë: Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM

Një rremtar përkulet përpara mbi rrema. Atleti është në fokus të mprehtë ndërsa sfondi është i paqartë.

Një objektiv 'i shpejtë' si Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM jep një rreze qartësie relativisht të ngushtë, ideale për të izoluar subjektin kryesor në një skenë aksioni duke turbulluar sfondin. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM në 111mm, 1/1000 sek, f/2.8 dhe ISO1000. © Matthew Joseph

Një fotograf me xhinse dhe xhaketë blu duke u mbështetur për të bërë një fotografi me një kamerë Canon dhe objektiv RF 70-200mm F.2.8L IS USM.

Ashtu si me Canon RF 70-200mm F4 IS USM, ky objektiv më i shpejtë f/2.8 ka cilësi plotësisht niveli profesional, me izolim atmosferik, Dual Nano USM AF super të shpejtë dhe thuajse të padëgjueshëm dhe një fotostabilizues me 5 nivele.

Kur ju duhet të ngrini lëvizjen e subjekteve super të shpejta, do të mjaftojnë vetëm shpejtësitë e larta të shkrehësit. Për ta fiksuar aksionin e shpejtë në vend, ju nevojiten shpejtësi shkrehësi mbi 1/2000 sek. Ky mund të jetë problem në kushte ndriçimi të ndryshme nga drita e fortë e diellit. Njëra zgjidhje është të rrisni cilësimin ISO të kamerës, por më pas rrezikoni cilësinë e figurës me miza për shkak të zhurmës së figurës dhe humbjes së detajeve të imta.

Nëse keni pak më shumë para për të shpenzuar, Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM është zgjidhja më e rafinuar. Apertura e tij konstante f/2.8 mundëson shpejtësi të larta të shkrehësit edhe në dritë të ulët, në të gjithë diapazonin e zmadhimit. Një tjetër e mirë është se mund të izoloni subjektin kryesor në një skenë duke turbulluar sfondin.

Opsionet që kemi mbuluar këtu janë të gjitha perfekte për fotografinë e aksionit: peshëlehtë, të manovrueshme lehtë dhe të përshtatshme për një sërë buxhetesh. Pra, qoftë nëse planifikoni të qëndroni anash një ndeshjeje futbolli amator, qoftë nëse kërkoni të kapni një atlet që lëviz shpejt në pistë, duhet të ketë një objektiv në këtë formacion që plotëson kërkesat tuaja. E vetmja gjë që ju mbetet atëherë, është të dilni në terren, ta zbuloni vetë se çfarë është e mundur.Shkruar nga Matthew Richards

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur