Two cross-country skiers travel along the narrow spine of a mountain, using their poles.

Fotografia e aksionit

"Është po aq emocionuese sa edhe kur isha 16 vjeç." Richard Walch për pasionin e tij për fotografinë e sporteve dimërore

Fotografi i sporteve ekstreme Richard Walch është po aq i lumtur kur varet nga një helikopter sa edhe kur rrëshqet butësisht në zigzage në një pistë, duke sjellë regjistrimin e disa momenteve vërtet emocionuese dhe të pabesueshme. Pasioni i tij për fotografinë filloi kur ai bënte snoubording me shokët e tij dhe vazhdon të jetë po aq i fortë sa edhe kur ishte 16 vjeç, kur ai arriti të botonte imazhin e tij të parë në një gazetë.

Këtu ai zbulon metodën e tij krijuese, historinë e fotografisë së tij më të mirë dhe se ku e gjen frymëzimin.

Ju keni bërë fotografi profesionale që në moshën 16 vjeç. Si e zbuluat pasionin tuaj për fotografinë?

"Pasioni im për fotografinë u zgjua nga një rastësi fatlume kur ndryshova shkollën dhe përfundova në një shkollë me një dhomë fotografike profesionale. Atje kam kaluar shumë kohë, gjë që nuk ishte shumë gjë e mirë për notat e mia, por ishte diçka vërtet e mirë për fotografinë time. Unë fillova me një kamerë Canon EOS-1N dhe vazhdova dhe kam përfunduar me një Canon EOS-1D X Mark II. Në të njëjtën kohë, i kalova të gjitha fundjavat me snoubording në male. Plani im fillestar ishte të bëhesha një profesionist i snoubording me sponsorizime, por në të vërtetë nuk isha shumë i mirë. Kështu që thashë "nëse nuk mund të gjej sponsor, do të provoj të marr kamerën dhe të regjistroj shokët e mi që janë vërtetë të mirë'".

Cila është gjëja më e vështirë për fotografinë e sporteve dimërore?

"Ka të bëjë e gjitha me organizimin dhe përgatitjen për një shkrepje. Nuk kam ndjekur asnjëherë trajnime formale si fotograf, thjesht kam bërë çdo gabim të mundshëm që mund të mendoni dhe jam përpjekur ta bëj vetëm një herë. Një nga periudhat më të vështira për mësimet që kam nxjerrë nga fotografia ishte kur isha në Whistler, Kanada, pas përfundimit të shkollës. Fotografova për një javë rresht me film, shkova në një laborator në Vankuver dhe vendosa 10 filma në tavolinë, dhe kur u ktheva ishte të gjitha me ekspozim të ulët me tre ndalesa sepse gabimisht e kisha vendosur kamerën në -3. Të gjitha këto imazhe të shkëlqyera ishin të papërdorshme sepse ishin tre ndalesa më të errëta se sa duhej. Me filmin analog, nuk kishte asnjë mënyrë për ta rregulluar këtë. Dhe nuk e bëni më asnjëherë."

Çfarë forme kërkon ky organizim?

"Diçka që i kushtoj shumë vëmendje është se si të arrij atje ku dua, si të jem i sigurt dhe si të përgatitem për shkrepjen. Duhet të jini të vëmendshëm kur punoni në terren ose në male, ose edhe kur bëni thjesht një selfi. Tregoni kujdes, tregoni vëmendje për atë që po bëni dhe më pas merrni kamerën dhe realizoni fotografinë."

"Nuk kam ndjekur asnjëherë trajnime formale si fotograf - thjesht kam bërë çdo gabim të mundshëm që mund të mendoni dhe jam përpjekur ta bëj vetëm një herë."

Mund ta gjeni veten në disa vende të rrezikshme. Mund të na tregoni për fotografinë më emocionuese të sporteve dimërore që keni bërë?

"Që kur kam filluar të regjistroj sportet dimërore dhe snouboarding, kam ëndërruar gjithmonë të shkoja në Alaskë. Por nuk niseni dhe thjesht shkoni në Alaskë dhe shikoni se çfarë ndodh atje - duhet të jeni pjesë e një ekipi vërtet kompakt. Unë shkova me skiatorët më të mirë në Evropë, një grup i quajtur Këmbët e çelikut. Ne shkuam për ski me helikopter në Haines - vendi më i mirë në Alaskë për rrëshqitje të lira. Dëbora ngjitet në këto mure vertikale [në fotografitë më poshtë], kështu që mund të rrëshqitni në pjerrësi që nuk mund t'i provoni në asnjë vend tjetër në botë. Presioni është jashtëzakonisht i lartë, sepse atletët investojnë rreth 10 000 € deri në 15 000 € për të realizuar ndoshta gjashtë deri në dhjetë hedhje, kështu që kur jeni në atë helikopter duke regjistruar nga dera e hapur, duhet të siguroheni që do t'i realizoni ato fotografi. Doli mjaft mirë - të gjithë bënë lëvizjet e tyre dhe askush nuk u lëndua."

Artikujt e lidhur
A snowboarder in red trousers walks through the snow, carrying his board, with his back to the photographer.

NË TERREN

Këshilla dhe të fshehta për fotografinë e pushimeve dimërore

Fotografi profesionist i sporteve Richard Walch ndan këshillat e tij si ekspert për fotografi të mrekullueshme gjatë dimrit, nga zgjedhja e një kamere e deri te parametrat më të mirë.

How to shoot in cold weather

FOTOGRAFI PEIZAZHI

Si të shkrepni në mot të ftohtë

Kushtet nën zero mund t'jua çorodisin kamerën, ndaj ndiqni këto këshilla profesionale për të shkrepur në dëborë e akull.

A female athlete in a purple vest leaping over a hurdle.

FOTOGRAFI SPORTIVE

Si të kapni poza të shkëlqyera aksioni

Këshilla për shkrepjen e pozave të mahnitshme të aksionit me kamerën tuaj Canon.

A ka ndonjë teknologji e kamerave që është veçanërisht interesante për ju aktualisht?

"Në Kupën e Amerikës (në lundrim), kapiteni i ekipit të Zelandës së Re thoshte gjithmonë se "ato që nuk e bëjnë varkën më të shpejtë, nuk na interesojnë". Nëse një veçori nuk e bën fotografinë më të mirë, pse të flasësh për të? Ajo tek e cila duhet të përqendroheni në të vërtetë është çfarë është unike për një produkt. A bën të mundur të realizoni diçka që nuk mund ta bënit asnjëherë më parë? Kamerat Canon EOS M5 dhe Canon EOS M50 janë të dyja kamera që vërtet mund të bëjnë të mundur të realizoni diçka që nuk mund ta bënit më parë. Ato janë kamera super të vogla që ju lejojnë të jeni jashtëzakonisht të shpejtë dhe të kujdesshëm, sidomos kur i përdorni me një lente fikse Canon EF-M 32mm f/1.4 STM - ato janë kombinimi i përsosur".

Ju regjistroni me paketa profesionale të Canon, por a mund të realizohen disa nga këto efekte me një kamerë të një niveli më të ulët?

"Po! Realizimi i një fotografie të shkëlqyer është më shumë falë teknikës se sa teknologjisë. Por të gjitha kamerat Canon kanë, për shembull, një fokus automatik vërtet të mirë. Po ashtu, një skenar i zakonshëm është që një teknologji e përparuar do të prezantohet fillimisht në një kamerë të nivelit të entuziastëve para se të vendoset në një kamerë të nivelit të lartë. Për shembull, disa nga teknologjitë e fokusit automatik me zvarritje dhe prekje që diskutohen sot me sistemin Canon EOS R janë prezantuar në fakt me kamerën Canon EOS M5 dhe Canon EOS M50."

Cili ka qenë momenti përcaktuar në karrierën tuaj deri tani?

"Kur isha 16 vjeç, motra ime mori pjesë në një program shkëmbimi studentor në Shtetet e Bashkuara dhe unë shkova ta vizitoja atë dhe familjet ku qëndronte ajo gjatë pushimeve të verës. Një nga familjet ishte e drejtorit të përgjithshëm të gazetës Dallas Morning News, kështu që për një verë u lejova të punoja si praktikant për fotografinë atje. Të gjithë fotografët habiteshin se çfarë bëja aty, pasi isha shumë i vogël. Unë isha si një top i vogël plot energji, duke vrapuar kudo. Një nga detyrat ishte fotografimi i një varke të madhe me vela dhe unë u ngjita në direk dhe i kërkova kapitenit që doja ta fotografoja që të ngjitej me mua, në mënyrë që ta arrija ta fotografoja nga sipër me varkën poshtë në sfond.

"Unë bëra shumë më tepër për ta realizuar këtë fotografi dhe fotografi i gazetës që kishte ardhur me mua thjesht e vendosi kapitenin prapa timonit. Ai bëri po ashtu një fotografi vërtet të bukur, por fotografia ime ishte ajo që u printua në gazetë, gjë që ishte diçka vërtet shumë për mua në atë kohë. Kjo më mësoi që në fillim se nëse dëshironi të krijoni një imazh të jashtëzakonshëm, ai nuk vjen vetë. Duhet ta kërkoni vërtet atë. Unë gjithmonë fotografoj sipas imazhit që kam në kokë dhe është po aq emocionuese sa edhe kur sapo kisha filluar me fotografinë."

Çfarë bëni kur bllokoheni dhe nuk keni ide?

"Shkoj bëj një dush dhe më pas lindin idetë [qesh] - në fakt është diçka e tillë. Por në përgjithësi jam si një sfungjer - përpiqem të gjej frymëzim nga çdo gjë. Mund të shkoj në një muze dhe të gjej frymëzim aty, më pas flas me një dizajner dhe gjej një ide aty, flas me një udhëtar dhe marr idenë e tij dhe pastaj shikoj diçka në internet. Unë i marr këto informacione duke vëzhguar në një mënyrë vërtet të detajuar, por thjesht i përvetësoj të gjitha pa e ditur se kur do t'i përdor. Nëse shikoni vetëm fotografët në snouboarding, atëherë do të përfundoni duke i kopjuar ata, që nuk është gjë e mirë. Por nëse shikoj se çfarë bën një fotograf në snoubording dhe më pas e sjell në fotografinë e lundrimit, dhe më pas shikoj se çfarë bën një artist dhe e sjell atë në një sport, atëherë mund të krijoj stilin tim dhe të sjell shije të reja në një skenë."

Lexoni këshillat kryesore praktike nga Richard se si të realizoni fotografi më të mira të sporteve dimërore në këtë sezon skish.

Shkruar nga Kathrine Anker

Produktet e lidhura

Artikuj të ngjashëm

"Get Inspired" është burimi juaj kryesor i këshillave të dobishme të fotografisë, udhëzuesve të blerësit dhe intervistave inteligjente - gjithçka që ju nevojitet për të gjetur kamerën më të mirë ose printerin më të mirë dhe të krijoni ide të ardhshme krijuese.

Kthehu tek të gjithë artikujt