PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË

Jepini shtysë vetes dhe shikoni se çfarë mund të nxirrni me shtatë ditë shkrepje të vazhdueshme

Do të habiteni se çfarë mund të nxirrni brenda një jave. Shkrepni diçka ndryshe çdo ditë për shtatë ditë dhe shtyni kufijtë tuaj krijues.
Një pozë peizazhi e bregdetit Dorset me formacionin shkëmbor Durdle Door.

Mund të jetë e vështirë të thyeni rutinën, por nëse doni të këndellni anën tuaj krijuese dhe të provoni diçka të re, sfida shtatëditëshe është rasti më i mirë për ta provuar. Zotohuni të shkrepni një foto të re të një subjekti të ndryshëm çdo ditë për shtatë ditë dhe mund të rizbuloni të gjitha arsyet përse i keni hyrë fotografisë në krye të herës.

I nxitur nga dëshira e tij për të shkrepur momente të bukura fotografi, Ellis Reed, nisi punën me Canon EOS 550D (tani i tejkaluar nga Canon EOS 850D) tetë vjet më parë në moshën 18 vjeç. Tani, me ndihmën e Canon EOS R, ai ka për specialitet fotografinë e udhëtimit, mënyrës së jetesës dhe peizazhit, duke sfiduar vazhdimisht krijimtarinë e tij.

Pasioni i Ellis-it për rajonin e tij dhe aftësia për t’i parë mjediset e njohura me një sy të ri e bëri fotografin optimal për të provuar sfidën tonë shtatëditëshe të fotografisë. Ai krijoi shtatë foto të ndryshme në harkun e shtatë ditëve, duke zgjedhur një temë përqendrimi për t’i lidhur bashkë momentet e bukura të udhëtimit të tij - një temë që atij iu duk se shkoi krah për krah me rizbulimin që përjetoi.

Këtu ai tregon se si mori pjesë dhe jep këshilla për mënyrën se si mund të nisni sfidën tuaj të fotografisë shtatëditëshe.

Dita e parë: shkrepja e lindjes së diellit

Dielli mëngjesit të parë vezullon nga një dritare e një radhe shtëpish në ngjitje.

"Kur e detyron veten të dalësh me kamerë për të nxjerrë diçka krijuese që në pikë të mëngjesit kur nuk ka njerëz rrotull, është shumë e dobishme", - thotë Ellis, i cili e kapi këtë pozë atmosferike të diellit që kërcen nga një dritare që herët në mëngjes. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 57mm, 1/800 sek, f/2.8 dhe ISO100. © Ellis Reed

Ura në ngjyra të mjalta e Pulteney-it të reflektohet në lumin e qetë që shtrihet përbri.

Ellis e nxori këtë foto të urës së mrekullueshme të Pulteney-it në qytetin e tij Bath në agim. Çfarë mund të shkrepni pranë shtëpisë tuaj? Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 26mm, 1/400 sek, f/2.8 dhe ISO160. © Ellis Reed

Shkrepja në agim është mënyra ideale për t’u përqendruar mbi krijimtarinë, thotë Ellis.

"Ecja vetëm përpara çdokujt tjetër është një mënyrë vërtet e mirë për të pastruar mendimet dhe është fantastike për t’u përgatitur dhe vetë për pjesën tjetër të ditës, si edhe për pjesën tjetër të sfidës. Kjo nisje e mbarë është e dobishme kur përpiqesh të mos u lësh shteg presioneve të përditshme nga puna apo rrjetet sociale që të të ndikojnë për sa i përket stresit", - thotë ai.

Ellis-i doli nga shtëpia për të shkrepur lindjen e diellit me vetëm Canon EOS R dhe objektivin Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM, një dyshe që i duket tepër fleksibël. "Do të thosha lëre telefonin në shtëpi, merr thjesht kamerën dhe gëzoju ecjes gjatë lindjes së diellit.”

"Objektivi im i zakonshëm është RF 24-70mm F2.8L IS USM, që është dhe pajisja ime e punës dhe me të cilin shkrep 90% të kohës, si dhe madhësia e EOS R është shumë më komode se një DSLR standarde."

Dita e dytë: çojeni kompletin tuaj në limit

Një pozë nga afër e sythave të bardha që rriten në një degë.

Për këtë sfidë Ellis përdori objektivin RF 24-70mm F2.8L IS USM, që nuk përdoret rëndom për shkrepjet në makro, për të nxjerrë disa poza nga afër të sythave që çelin në pemët e zonës. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 1/2000 sek, f/2.8 dhe ISO1000. © Ellis Reed

Syth rozë që çel në një pemë.

Objektivi i shpejtë por kompakt Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM i mundëson Ellis-it të nxjerrë detaje të jashtëzakonshme, qoftë kur shkrep portrete të mprehta apo peizazhet e tij karakteristike me ngjyrimi portokalli - këtu ai ka përdorur stilin e tij karakteristik për diçka tjetër, lule që çelin, për të sprovuar kompletin e tij.
Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 1/2000 sek, f/2.8 dhe ISO250. © Ellis Reed

Përjetimi i mundësive të reja me vetëm një objektiv mund të jetë një mënyrë e mirë për ta parë botën përreth nën një këndvështrim të ri, thotë Ellis-i, që ka përdorur ekskluzivisht objektivin e tij Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM për çdo ditë të sfidës.

"Ideja është të detyroj veten të dal për të shkrepur gjithçka me një objektiv, dhe jo të marr objektiva të ndryshëm për subjekte të caktuara", - thotë ai. “Qoftë nëse fotografoj poza të gjera të qytetit apo plane nga afër, gjithçka ka të bëjë me si ta bësh objektivin të të bëjë punë".

Dita e tretë: shkrepni diçka që ju pëlqen shumë

Një objektiv Canon EF 85mm f/1.8 USM, një telefon dhe një Canon Zoemini S qëndrojmë përmbi një tryezë të mermertë.

Për Ellis, objektivi Canon ishte ai sendi i tij sentimental për shkrepjet treditore. "Gjyshi im ishte gjithashtu fotograf dhe adhurues i madh i Canon, kështu që Canon ka qëndruar në familje. Unë mund ta lidh objektivin Canon EF 85mm f/1.8 USM me kohën kur rrija me gjyshin, ndaj për mua është thuajse si një tatuazh dhe diçka që e mbaj me vete", - thotë Ellis. © Ellis Reed

"Objektivi im Canon EF 85mm f/1.8 USM ka qenë i tim gjyshi dhe ndonëse është ca i konsumuar, ma ka dhënë para se të ndahej nga jeta."

Fotografimi i diçkaje që do të thotë shumë për ju mund të jetë një mënyrë e mirë për t’i ruajtur më tej kujtimet.

"Është një objektiv i vjetër, por më pëlqen ta përdor,” - thotë ai. "S’kam për ta hequr kurrë nga dora, pasi është diçka për të cilën kam shumë pasion. Çdo herë që e marr në dorë sikur më rikujton gjyshin tim dhe se si fotografia ka qëndruar brenda familjes mes brezash".

Ndonëse ai nuk e përdori këtë objektiv për sfidën shtatëditëshe, Ellis-i shkrep shpesh me të në EOS R me EF-EOS R Canon Mount Adapter.

Përveç shkrepjes së këtij objektivi të çmuar, Ellis-i përdori Canon Zoemini S për të krijuar disa printime personale për t’i ekspozuar dhe për t’i mbajtur në një album.

Dita e katërt: bëni dikë të buzëqeshë

Një burrë përqafon një grua, e cila mban në dorë një fotografi të printuar të vetes dhe të burrit.

"Them se është mirë të kesh disa foto ku thjesht ndalon për një copë herë dhe gëzon shoqërinë e njëri-tjetrit", - thotë Ellis në lidhje me këtë foto që shkrepi të shokëve të tij. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 46mm, 1/100 sek, f/2.8 dhe ISO800. © Ellis Reed

Një burrë qëndron pas një gruaje dhe e përqafon në një rrugicë që konturuar nga ndërtesa historike.

"Shfrytëzova cilësimin tepër të shpejtë, të qëndrueshëm dhe të saktë Eye Autofocus të Canon EOS R për t’u siguruar që portretet që ishin sa më të mprehta dhe një f/2.8 për aperturën time, për të veçuar çiftin në atë thellësi të këndshme", - thotë Ellis. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 1/100 sek, f/2.8 dhe ISO800. © Ellis Reed

Duke përdorur këtë koncept si fokus për ditën e katërt, Ellis-i fotografoi dy nga shokët e tij të ngushtë gjatë një shkrepjeve në çifte dhe krijoi miniprintime për ta duke përdorur Canon Zoemini S. Si fotografë profesionistë që janë e kanë rrallë shansin t’u shkrepë dikush foto së bashku, çka dhe i jep rëndësi të veçantë këtyre fotove.

"Funksionon nga të dyja anët: kur bën dikë të buzëqeshë, gëzohesh dhe vetë", - thotë Ellis-i. "Them se kur i kthen diçka mbrapsht komunitetit, dikujt që do apo edhe ndokujt që as nuk e njeh, ndihmon në krijimin e një mendësie më pozitive".

"Të jesh në gjendje t’i ofrosh çiftit printime çasti nga shkrepjet, të cilat mund t’i vendosin në kornizë apo t’i ngjisin në albume, ishte një mënyrë e bukur për t'i dhënë fund shkrepjeve".

Dita e pestë: dilni jashtë

Një poni i egër në një rrugë në Brecon Beacons.

Nëse shkoni në një vend të ri apo në vendin tuaj të preferuar të shëtitjes, nëse dilni në natyrë me kamerën tuaj mund të shkrepni gjithçka nga flora dhe fauna vendase deri te motivet e reve dhe qielli i natës. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 1/6400 sek, f/2.8 dhe ISO320. © Ellis Reed

Dy poni të egra që qëndrojnë me kokat pranë në Beacons Brecon.

Ellis udhëtoi në Uells për pozat e tij të natyrës, por kapja e një poze të një gushëkuqi në kopshtin tuaj mund të jetë po aq e goditur nëse ka kompozimin e duhur. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 1/6400 sek, f/2.8 dhe ISO320. © Ellis Reed

Natyra na jep mundësinë të lidhemi me mjedisin tonë larg ekraneve, diçka që ndihmon dhe drejt një shëndeti pozitiv mendor. Ellis-i udhëtoi për në Beacons Brecon për të fotografuar ponit e egra, një sfidë që i solli ndjesinë e përmbushjes.

"Kjo lidhet me motivin e mendësisë pozitive, sepse natyra është mësuese e durimit. Pasi të përfundoni me shkrepjet, do të ndiheni shumë më mirë që keni pritur,” - shton ai. "Ka një ndjesi të vërtetë realizimi dhe përmbushjeje".

Dita e gjashtë: dilni nga zona juaj e rehatisë

Një peizazh shkëmbinjsh të bardhë në bregdet me yje që shkëlqejnë lart në qiell.

"Sfida e ikjes nga ajo zona e rehatisë personale është të mësoni e të argëtoheni prej kësaj", - thotë Ellis. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 24mm, 20 sek, f/4 dhe ISO400. © Ellis Reed

Yje që shkëlqejnë në qiellin e natës mbi shkëmbinjtë dhe një plazh.

"Si zakonisht isha duke përdorur diku te ISO400, një shpejtësi shkrehësi prej 15 sek dhe aperturë prej rreth f/5 për t’u siguruar që të kisha detaje dhe dritë të mjaftueshme në poza, pa pasur shumë gjurmë yjesh", - thotë Ellis. "Inkuadruesi dhe ekrani i pasmë me rrotullim është vërtet fantastik për shqyrtimin e pozave dhe për t’u siguruar që gjithçka është në vijën". Shkrepu në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 70mm, 15 sek, f/5 dhe ISO400. © Ellis Reed

"Kur bëni diçka që ju frikëson apo për të cilën nuk jeni të sigurt, ajo d.m.th. të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë. Mendoj se kufizimet e lëvizjes gjatë epidemisë e theksuan mbështetjen e njerëzve në zonën e tyre të rehatisë, për të cilën jam dhe vetë fajtor. Duke bërë diçka ndryshe, i mban dhe gjërat më të freskëta dhe ke mundësinë të mësosh më tej".

"Nata dhe astrofotografia janë zhanre me të cilat nuk jam mësuar por që kam dashur t’i punoj prej kohësh," - thotë Ellis. Ai vizitoi Durdle Door në Dorset për t’u dhënë një frymë të re fotove të tij.

Canon EOS R ia doli me sukses ndriçimit të ulët në pjesën e pozave natën të Ellis-it, falë sensorit të madh kuadërplotë 30.3MP, që i bëri të mundur të krijonte ekspozime mahnitëse afatgjata. Ekrani i shndritshëm LCD, ndërkaq e bëri të thjeshtë kompozimin e pozave të tij në errësirë .

Dita e shtatë: shkrepni me shoqërinë

Dy burra që qëndrojnë në një shkëmb para një lugine me një lumë që i kalon nëpërmes.

Përfshirja e një shoku në sfidën tuaj shtatëditore mund të jetë një mënyrë argëtuese për t’u shoqëruar dhe për të bërë diçka të ndryshme. Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 24mm, 1/1600 sek, f/2.8 dhe ISO250. © Ellis Reed

Një dorë që mban një Canon Zoemini S me dy printime në krye para kodrave të valëzuara.

"Nëse keni një mënyrë në të cilën kompozoni zakonisht një pamje që para se ta çoni kamerën te syri, them se kjo ndihmon që t’u jepni një lidhje pamjeve", thotë Ellis. “Një mënyrë në të cilën unë personalisht dëshiroj të provoj t’i lidh të gjitha pamjet e mia së bashku është mënyra si i redaktoj, pasi zakonisht kam një stil mjaft fiks në redaktimet e mia. Nxjerr më në pah ato tonalitetet e qeta dhe të ngrohta.” Shkrepur në Canon EOS R me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 24mm, 1/1600 sek, f/2.8 dhe ISO160. © Ellis Reed

Fotografia nuk ka pse të jetë e lidhur vetëm me aventura solo. Sipas Ellis-it, eksplorimi me një shok mund të jetë optimal për të nxitur pozitivitetin, si dhe jetën tuaj shoqërore.

"Ajo që më ka shtyrë aq shumë është komuniteti; mundësia të takosh shokë të një mendjeje dhe krijimi i miqësive përmes komuniteteve në Instagram dhe të fotografisë. Pas disa muajsh që nuk u takuam dot, mundësia për t’i dërguar mesazh një fotografi tjetër për t’i thënë “Si thua, takohemi për ca shkrepje?”, dhe krijimi i këtyre rrëfenjave dhe kujtimeve është vërtet diçka e rëndësishme".

Një burrë shkrep autoportret me një Canon Zoemini S.

Ellis përdori kamerën e çastit Canon Zoemini S dhe një printer portativ për të shkrepur disa nga portretet e tij dhe për të printuar pozat e preferuara të javës, të transferuara nga EOS R.

Një pozë rrafsh e shtatë printimeve që rrethojnë një Canon Zoemini S.

Ju mund të përdorni perspektivën tuaj unike për botën, për të bërë bashkë fotot tuaja nga një sfidë shtatëditore si e Ellis-it, qoftë nëse është mënyra si kompozoni fotografitë tuaja, apo stili juaj i retushimit. Pse të mos i printoni pozat me një Canon Zoemini S për të përkujtuar javën tuaj të sfidave dhe për t’ia pasuar stafetën një fotografi tjetër që i duhet një shtytje krijuese për të marrë veten?

Ellis-i vetë është dëshmia se kryerja e një sfide fotografie shtatëditëshe mund ta ndihmojë fotografin të zhvillohet në një rrëfimtar edhe më efikas se më parë. Dhe ndërsa motivi i tij i vëmendjes është e lidhur me synimin e tij për të ndryshuar mendësinë e tij fotografike, motivi juaj mund të jetë çfarëdo që të dëshironi ju vetë.

"Një sfidë si kjo ju bën të mendoni ndryshe,” - thotë ai, "sepse zakonisht shumë prej nesh i hyjnë një stili të caktuar dhe përsërisin po të njëjtin proces. Kur sfidon veten kjo të ndihmon dhe të shohësh se si t’u qasesh vendeve të ndryshme dhe aspektin narrativ të tyre.Shkruar nga Lorna Dockerill

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur