PRINTIM KRIJUES

Duke luajtur me ushqimin: si Paperboyo i mban gjërat të freskëta

Rich McCor, mendja krijuese që qëndron pas Paperboyo të Instagram, flet për pasionin e tij për punëdoren dhe shpjegon se si përdori Canon SELPHY Square QX10 për të krijuar një art të pabesueshëm me temë ushqimore.
Një limon rri pezull në ajër mbi një printim të ilustruar të një tenisti që pret të gjuajë shërbimin. Efekti e bën të duket sikur lojtari do të godasë limonin.

“Arsyeja pse jam kaq i apasionuar pas asaj që bëj është se gjeta rrugën drejt saj thjesht duke ndjekur gjërat për të cilat isha kurioz", - shpjegon Rich McCor. "Për mua, kjo ishte se si ta kapja botën përreth meje në një mënyrë tjetër dhe imagjinative që nuk e kisha parë më parë, ndërsa gjithashtu kisha mundësinë të eksploroja qytetin tim të lindjes, Londrën."

Për Rich-in, artistin britanik që qëndron pas Paperboyo të njohur në Instagram, ndërthurja e hobit të tij të fotografisë me punëdoren ishte fillimisht një mënyrë për të prodhuar përmbajtje origjinale që i ndezi imagjinatën. Disa nga veprat e tij më emblematike përfshijnë mbajtjen e letrave të zeza të prera përkundër atraksioneve të Londrës për të krijuar iluzione të zgjuara.

"Ishte rreth kohës së shufrave për autoportrete dhe kur buletinet e Instagram-it kishin filluar të bëheshin të ndjekura nga publiku", - thotë Rich. "U bë qëllimi im të shmangia klishetë dhe në vend të tyre të gjej një stil të veçantë, kështu që kam eksperimentuar me variacione të ndryshme të punëdores sime".

Më shumë se gjysmë dekade më vonë dhe puna e Rich është shndërruar nga një hobi në një karrierë në lulëzim. Ai ka botuar një libër me titull "Around the World in Cut-Outs", ka bashkëpunuar me marka të mëdha, si Disney®, dhe gëzon një stil jetese që, para vitit 2020, e mbante në udhëtim nëpër botë.

Duke reflektuar mbi suksesin e tij, Rich-i pohon: "Ajo që filloi si një mbrëmje e vogël dhe hobi fundjave u bë një karrierë që më çoi nëpër botë ku duhej të luaja si profesion".

Kreativiteti me Canon SELPHY Square QX10

Një printer Canon SELPHY Square QX10 i rrethuar nga printime dhe art konceptual me viza.

"Mendimi im i menjëhershëm ishte të mos e shihja Canon SELPHY Square QX10 thjesht si printer, sepse kjo është e qartë dhe askush nuk ka nevojë të thotë se mund të printojë imazhe të bukura", - thotë fotografi krijues Rich McCor, aka Paperboyo.

Një Canon SELPHY Square QX10 printon një ilustrim shumëngjyrësh të një vajze të re me flokë rozë dhe çamçakëz nëpër fytyrë.

Modeli pa kabllo dhe portativ, Canon SELPHY Square QX10 mund të japë printime me cilësi të lartë në sekonda.

Tani, me gati gjysmë milioni ndjekës në Instagram, Rich-i po i shpie shpikjet e tij në nivel tjetër. Projekti i tij i fundit i mundësoni ta shprehte krijimtarinë me Canon SELPHY Square QX10, duke prezantuar printime të personazheve vizatimore në një temë me fokus ushqimin - së bashku me një dozë të madhe të origjinalitetit të Paperboyo.

Rich e dinte që Canon SELPHY Square QX10 mund të prodhonte fotografi vibrante, por ai donte të provonte dorën e tij në ilustrim që të bënte që ngjyrat të dilnin më në pah. Rich i ilustroi animacionet e tij duke përdorur Adobe® Photoshop® para se t'u vendoste një sfond fotografish arkivi, duke i eksportuar në smartfon dhe duke i printuar në distancë me aplikacionin SELPHY Photo Layout.

Loja me interpretimin krijues

A tomato is suspended in the air in front of an illustrated print of a boxer. The effect makes it look as if the boxer's left glove is reaching out of the picture.

"Kufizimet në vitin 2020 detyruan që puna ime dhe mjediset në të cilat krijoj imazhe të evoluojnë," - thotë Rich-i. I etur për të gjetur mënyra për të vazhduar ta shtynte kreativitetin e tij, ai e ktheu fokusin e tij në mjedisin e tij të shtëpisë. "Në vend që të krijoj pamje me pikë referimi dhe peizazhe, unë tani po luaj në dërrasën prerëse të kuzhinës ose në tryezën time. Gradualisht, disenjot e mia janë bërë më të ndërlikuara - kishte kuptim të shpija më tej siluetat e mia dhe të përdorja aftësitë e mia të ilustrimit, duke shtuar ngjyra dhe më shumë detaje për personazhet e mia."

Duke iu referuar një limoni që zëvendëson një top tenisi dhe një domate që zëvendëson një dorezë boksi në dy animacione të shkurtra të kohëve të fundit, Rich-i thotë - "kur u sfidova të bëhesha krijues me ushqimin, menjëherë e interpretova atë si "të luash me ushqimin", gjë që më bëri të mendoj për sportet dhe si mund të përdorja ushqimin për të zëvendësuar pajisjet sportive".

Dy duar mbajnë lart printimin e një kalorësi dhe të një dragoi në të dy anët e një filxhani kafeje. Shkuma mbi kafe e bën të duket sikur dragoi nxjerr zjarr me frymëmarrje.

Mund të printoni drejtpërdrejt nga smartfoni juaj me Canon SELPHY Square QX10 - printimet katrore me bordurë për diçitura ishin madhësia ideale për Rich që t'i përfshinte në imazhet e tij me tema të çuditshme ushqimore.

Frymëzimi për këtë sfidë të veçantë gjithashtu erdhi në formën e flluskave të çamçakëzit që shfaqeshin në fytyrën e një personazhi dhe duke krahasuar modelet në shkumën e kafesë me një flakë, e cila më pas u vendos pranë printimeve vibrante 68mm katrore të një dragoi dhe një kalorësi. "Marr diçka të njohur dhe i jap një dorë krijuese për të befasuar shikuesin," - thotë ai. "Kam kaluar tek animacionet dhe e kam ndryshuar ambientin tim, por koncepti i transformimit krijues është gjithmonë në zemër të punës sime."

Përqafimi i ndjekjes së pafund të ideve

Një ilustrim plot ngjyra i një vajze të re që mban një kapele të kuqe bejsbolli dhe fryn një flluskë të madhe çamçakëzi rozë.

Për Rich-in, çelësi i popullaritetit të vazhdueshëm të Paperboyo është të mos kesh frikë të provosh gjëra të reja.

Një ilustrim shumëngjyrësh i një vajze të re me një kapele të kuqe bejsbolli me flluskë çamçakëzi rozë të plasur nëpër fytyrë.

"Tranzicioni i çamçakëzit ishte vetëm një shkrepje kamere në kohën e duhur," - shpjegon Rich. "Doja të krijoja një sekuencë që të bën përshtypje, por gjithashtu nuk ndihet përtej diçkaje që mund të bëjë kushdo."

Rich-i e di se ai duhet të vazhdojë të provojë gjëra të reja nëse do të ruajë suksesin që ka gjetur me Paperboyo, edhe nëse bën gabime gjatë rrugës. "Mendoj se është e rëndësishme për artistët dhe krijuesit aspirues të dinë se ka shumë dështime, gabime dhe art të dobët që çojnë drejt gjërave të mira," - thotë ai. "Për çdo ide të mirë që kam pasur, ka pasur të paktën 10 të këqija që unë duhej të punoja deri sa të kisha shkëndijën që çoi tek ideja më e mirë."

Pasioni për artin e tij gjithashtu ndihmon në mbushjen e buletinit të tij me foto që audiencave u pëlqejnë dhe dëshirojnë t'i blejnë të printuara. "Shpesh më pyesin: "Si mund të bëhem i madh në Instagram?" - dhe mendoj se kjo është pyetja e gabuar. Duhet të jetë: "Si mund të gjej diçka që më pëlqen?", sepse kështu arrita t'ia dal kësaj me sukses.

"Është një tranzicion i çuditshëm për të shkuar nga të pasurit e një hobi të vogël që është i gjithi i yti, ku ti zotëron të gjitha dështimet, por zotëron gjithashtu të gjitha sukseset, aty ku të bëhet një karrierë me të cilën duhet të lejosh që dhe mendimet e të tjerëve të formojnë përmbajtjen," - vazhdon Rich-i. "Unë po mbaj audiencën të angazhuar sepse kam arritur të evoluoj dhe të gjej drejtime të reja për të shkelur, dhe përsëri kjo sepse unë më pëlqen ende gjëja dhe jam ende i uritur për të gjetur dhe krijuar përmbajtje unike".


Shkruar nga Lorna Dockerill

Produktet e lidhura

 • Printerë për shtëpi

  SELPHY SQUARE QX10

  Ruajini kujtimet tuaja të veçanta si printime të punuara me hijeshi që mund t'i merrni kudo, në lidhje me valë.
 • Kamera DSLR

  EOS 6D Mark II

  Pavarësisht nëse dëshironi të realizoni projekte më ambicioze apo po bëheni më profesionist në fotografinë tuaj, kamera EOS 6D Mark II ju jep atë që ju nevojitet për të hedhur ata hapa të tjerë emocionues.
 • Objektiva për DSLR

  EF 24-105mm f/4L IS II USM

  E preferuar nga ata që kërkojnë të mbajnë një lente të vetme në terren, kjo lente siguron një cilësi mahnitëse të imazheve me stabilizimin e përparuar të imazhit.
 • Artikujt e lidhur

 • Një grua printon një foto në një Canon SELPHY Square QX10. Pozicionuar ngritur në tryezën e punës përpara saj është një tabelë idesh për frymëzim veshjesh.

  PRINTIM KRIJUES

  Printoni një tabelë të menjëhershme idesh

  Shpjerini projektet tuaja krijuese në nivel tjetër dhe zbuloni se si të krijoni një tabelë idesh.

 • PRINTIME KRIJUESE

  Vizualizoni jetën në tabelë

  Përkoni hapësirën tuaj me stilin tuaj me anë të Canon SELPHY Square QX10.

 • Një koleksion fotoprinterësh kompaktë Canon me ngjyra të ndryshme në një raft druri.

  PRINTIME KRIJUESE

  Argëtohuni me printime

  Pesë arsye pse keni nevojë për një fotoprinter kompakt.

 • Çaj me stërkala në ajër nga një gotë e gjatë me motive mbi një pjatëz.

  FOTOGRAFIA E USHQIMEVE

  Si të bëheni influencues të ushqimit

  Këshilla për fotografinë e ushqimit nga influencuesja në Instagram dhe përfaqësuese nderi e Canon, Yasmin AlBatoul.