VIDEOBLOGIMI

Prezantimi i Canon PowerShot V10, kamera e lehtë 4K për videoblogim

Ka mbërritur kamera më e mirë e videoblogimit për fillestarët. Zbuloni se si kamera praktike dhe peshëlehtë 4K e Canon për videoblogim do t'ju ndihmojë në hapat e parë të videoblogimit dhe transmetimeve.
Një Canon PowerShot V10 qëndron në një banak kuzhine me një dërrasë prerëse në sfond dhe dorën e një videoblogereje mbi sipërfaqen përpara saj.

Nëse thjesht dëshironi të ndani pasionin tuaj me botën, atëherë keni nevojë për një zgjidhje videoblogimi pa telashe dhe ndërlikime. Nëse jeni mbështetur te smartfonat për të treguar historitë tuaja, atëherë njihuni me PowerShot V10: zgjidhja peshëlehtë, gjithëpërfshirëse e videoblogimit që do t'ju sjellë një proces pune më të shpejtë e të thjeshtë.

PowerShot V10 është projektuar posaçërisht për këdo që dëshiron një kamerë të dedikuar për videoblog që është më e lehtë për t'u kontrolluar dhe e shpejtë, si dhe e thjeshtë për t'u përdorur, pavarësisht nëse jeni duke paraqitur aventurën e pushimeve në qytet apo dokumentoni hobi.

Një kuzhinier vendos një tavë me ushqim në një shtrojë përpara një Canon PowerShot V10 që qëndron në mbajtësen e integruar, të anuar drejt ushqimit.

Modeli kompakt PowerShot V10 është jashtëzakonisht praktik – edhe nëse jeni krejtësisht i ri me videoblogimet, mund ta ngrini duke përdorur mbajtësen e rregullueshme të integruar, t'i rregulloni këndin ekranit rrotullues në mënyrë që të mund të shihni veten, më pas të caktoni gjithçka në Auto dhe thjesht shtypni mbi Record kur të jeni gati.

Dizajni dhe veçoritë e PowerShot V10

Me vetëm 211g, pothuajse gjysma e peshës së modelit kompakt PowerShot G7 X Mark III, PowerShot V10 është kamera më e vogël e Canon për videoblog dhe përmasat e saj të vogla ju mundësojnë ta merrni kudo për videoblogim spontan, në lëvizje e sipër.

Pavarësisht përmasave të saj të vogla, PowerShot V10 vjen me dy mikrofona të integruar me diametër të madh që mund të kapin audio me cilësi më të mirë se sa ndoshta merrni nga smartfoni juaj. Kjo pasi mikrofonat e smartfonave janë të optimizuar për telefonata, kur pajisja mbahet ngjitur me faqen. Ndërsa mikrofonat e PowerShot V10 janë projektuar për të kapur audio stereo në distancat tipike të videoblogimit, sintonizuar me zërin tuaj, ndërkohë që kapin dhe atmosferën e mjedisit tuaj, pavarësisht nëse jeni në treg apo në ndonjë festë. Nëse jeni duke regjistruar në kushte me erë, vendosni mburojën e erës për të zvogëluar zhurmën e padëshiruar.

Nëse dëshironi edhe më shumë kontroll mbi audion, PowerShot V10 ka dhe një fole mikrofoni 3.5mm nga ana për të lidhur një mikrofon të jashtëm. Një mbërthyese e mëtejshme opsionale për aksesorë, që ofrohet veçmas, ju jep fleksibilitet maksimal në vendin ku vendosni mikrofonin e jashtëm rreth kamerës.

Gjithashtu unike për PowerShot V10 është një mbështetëse e integruar që ju lejon të konfiguroni kamerën për të filmuar nga kënde të ndryshme animi, duke filluar nga -30° në -10° për shkrepjen me kënd të lartë dhe 10° deri në 30° për shkrepjet me kënd të ulët. Mbështetësja paloset për ruajtje më kompakte dhe përdorim dorazi. Për më shumë fleksibilitet, PowerShot V10 ka një mbërthyese standarde për stativ, ndaj keni mundësinë ta lidhni me çfarëdo stativi që dëshironi, duke përfshirë modelin kompakt Canon Tripod Grip HG-100TBR.

Një Canon PowerShot V10, duke qëndruar mbi mbajtësen e integruar, regjistron një videolojtar, duart e të cilit që përdornin një levë lojërash duken në plan të parë.

Mbështetja e integruar e PowerShot V10 mund të rregullohet për shkrepjen me kënd të lartë dhe të ulët dhe ekrani rrotullues mund të vendoset në një kënd të përshtatshëm.

Çelësi i suksesit me videoblogun është rafinimi i përmbajtjes suaj. PowerShot V10 e bën këtë të lehtë me ekranin rrotullues LCD - kthejeni lart për t'u parë në kuadër për vetëxhirime pa mundim ose vendoseni në kënde të ndryshme për të parë çfarëdo ku drejtoni kamerën. Ai gjithashtu ofron komanda me prekje për të gjitha veçoritë standarde të regjistrimit në një ndërfaqe të thjeshtë. Nëse jeni duke shkrepur për një platformë sociale që kërkon format të caktuar kuadri, mund të shfaqni shënuesit e aspektit në ekran për të kontrolluar nëse elementët kryesorë do të jenë në kuadër kur të prisni më vonë pamjen.

Objektivi 6,6 mm (rreze fokale ekuivalente 35mm në 19mm) ofron një kënd të gjerë shikimi, ideal për të inkuadruar lehtësisht veten dhe për të kapur shumë nga ambienti përreth. Sensori i madh 1.0 inç mbledh më shumë dritë edhe në kushte me ndriçim të ulët, ndaj mund të jeni të sigurt për video me pamje natyrale gjatë gjithë ditës.

Dora e një përdoruesi nxjerr një Canon PowerShot V10 nga xhepi i një bluze sportive të verdhë me mëngë të gjata.

PowerShot V10 është mjaftueshëm i vogël e i lehtë për ta mbajtur në xhep dhe për ta pasur gati kur t'ju duhet. Është projektuar për ta bërë të shpejtë dhe të lehtë videoblogimin dhe transmetimin e drejtpërdrejtë, si dhe është në gjendje të shkrepë foto 15.2MP – optimale për foto kopertine ose miniatura për videoblogun tuaj.

Dy persona përdorin një Canon PowerShot V10 të mbajtur në gjatësi krahu nga njëri prej tyre për t'u filmuar përpara një peme të zbukuruar me drita.

PowerShot V10 është fantastik në kushte ndriçimi të ulët dhe fusha e gjerë e shikimit të objektivit siguron që ta shkrepë rastin në video me cilësi më të mirë se sa mund të merrni nga kamera e parme në shumicën e smartfonave.

Modalitetet e videos dhe opsionet krijuese të PowerShot V10

PowerShot V10 mund të regjistrojë video deri në 4K UHD me 25/30fps dhe Full HD deri në 50/60fps. Ai ka dhe fokusim automatik të gjurmimit të fytyrës - njerëzit kudo në zonën e imazhit zbulohen automatikisht, ose mund të prekni nëse dëshironi subjektet në ekran për ta drejtuar kamerën që t'i gjurmojë.

Ka një larmi modalitetesh regjistrimi. Modalitetet Auto movie dhe Smooth Skin ofrojnë opsione regjistrimi me një prekje kur thjesht dëshironi të ndani historinë tuaj dhe ta lini kamerën të gjykojë se si. Veçoritë e integruara të avancuara si Auto Lighting Optimizer, Auto ND dhe Auto White Balance sigurojnë rezultate të shkëlqyera. Nëse dëshironi të keni më shumë kontroll, modaliteti i filmit Manual Exposure ju lejon të merrni kontrollin e shumë cilësimeve.

Mund të aktivizoni Movie Digital IS për të stabilizuar pamjen kur shkrepni dorazi ose në lëvizje, ose përndryshe Auto Level për të ruajtur nivelin e skenës ndërsa regjistroni.1

Nëse kërkoni një pamje dhe atmosferë të caktuar, keni 14 filtra me ngjyra (të gjitha ofrohen në modalitetet e filmit Auto dhe Manual Exposure), që janë profile që mund t'i zbatoni me një prekje përpara regjistrimit të filmit. Këto përfshijnë RetroGreen dhe Sepiatone për t'i dhënë një pamje retro një qyteti ose peizazhi, TastyWarm për klipet e shijshme të ushqimit të nxehtë e më tej. Ka gjithashtu cilësime për tonalitetin e ngjyrave me rrëshqitëse që mund t'i përdorni për personalizim të mëtejshëm – dhe kamera do të ruajë të gjitha cilësimet tuaja të ngjyrave, që herën tjetër që ta ndizni, është gati për të shkrepur me pamjen tuaj unike.

Nëse doni ta çoni videon në nivel tjetër, ka opsione dhe cilësime të mëtejshme që mund t'i hapni duke shtypur butonin Q, si madhësia për regjistrimin e filmit, metoda e vetëfokusimit, zmadhimi digjital etj.

Një përdorues mban një Canon PowerShot V10 në njërën dorë dhe një smartfon me programin Canon Camera Connect që transferon skedarë nga kamera tek tjetri.

Instaloni programin falas Canon Camera Connect në smartfon dhe mund ta përdorni për të transferuar e ngarkuar videot, madje edhe për ta kontrolluar PowerShot V10 nga distanca.

Një grua që luan në kitarë shikon drejt një Canon PowerShot V10 me një mikrofon të jashtëm dhe Canon Tripod Grip HG-100TBR të montuar, vendosur në një tryezë të ulët përballë saj.

Ndërsa ambicia dhe ekspertiza juaj rriten, PowerShot V10 mund të zgjerohet me ju. Ka një prizë mikrofoni 3.5 mm për të lidhur një mikrofon të jashtëm, si p.sh. mikrofoni stereo Canon DM-E100, një mbërthyese standarde për stativ, që të mund të përdorni stativin tuaj të preferuar, duke përfshirë modelin kompakt Canon Tripod Grip HG-100TBR (me kamerën në orientim vertikal, nëse kërkohet), madje edhe HDMI Out për dalje direkte.

Lidhja dhe shpërndarja me PowerShot V10

PowerShot V10 e bën gjithashtu të shpejtë dhe të lehtë ndarjen e videove me ndjekësit tuaj, me lidhjen e integruar me Bluetooth dhe Wi-Fi. Instaloni programin falas Canon Camera Connect në smarton dhe mund t'i transferoni pa probleme klipet drejt telefonit – madje ta kontrolloni kamerën nga distanca duke përdorur programin. Filmat mund të transkodohen automatikisht ndërsa dërgohen nga kamera në telefon, duke e bërë më të lehtë se kurrë krijimin e videove për t'u shtuar në të gjitha kanalet tuaja sociale.

Për të shmangur zënien e hapësirës ruajtëse të telefonit me shumë skedarë të mëdhenj video, mund të ngarkoni përmbajtjen tuaj në shërbimin e resë kompjuterike image.canon, automatikisht nëse dëshironi, dhe prej andej ta përcillni në Google Drive™, YouTube dhe Frame.io, mes shërbimeve të ndryshme të internetit. Videot dhe imazhet e ruajtura në Frame.io mund të importohen më së miri në programet e redaktimit të videove si Adobe Premiere Pro dhe Final Cut Pro, ku mund t'i modifikoni dhe rafinoni filmimet.

Me PowerShot V10, transmetimi i drejtpërdrejtë është më i lehtë se kurrë - mund t'i bëni të gjitha me disa prekje mbi ekranin LCD. Pasi të konfiguroni destinacionin e preferuar të transmetimit në programin Camera Connect (dhe duke supozuar se llogaria juaj e rrjeteve sociale lejon transmetimin), thjesht zgjidhni YouTube Live ose Facebook Live ose shtoni një lidhje RTMP,2 dhe filloni transmetimin.3

Mund të përdorni gjithashtu PowerShot V10 si një kamerë interneti. Kamera ka të integruar drejtuesit UVC dhe UAC standardë të sektorit, ndaj nuk ka nevojë për softuer të mëtejshëm – thjesht lidheni dhe luani nga USB (duke përdorur kabllon e dhënë) si në Windows ashtu edhe në macOS, dhe përdoreni PowerShot V10 në Full HD me 30fps për programet e zakonshme të videotelefonatave. Zmadhimi digjital mundësohet gjithashtu për transmetim, si dhe përdorimi i kamerës si kamerë interneti – thjesht pozicionojeni kamerën sipas dëshirës dhe jeni gati – ose mund të zgjidhni nga një sërë profilesh të tjera të kamerës, duke përfshirë modalitetet e filmit Smooth Skin dhe Auto, Face Tracking AF ose AF me kornizë të specifikuar, filtër me ngjyra dhe shumë të tjera.1

PowerShot V10 – zgjidhja e thjeshtë e videoblogimit

Cilido qoftë pasioni apo audienca juaj, PowerShot V10 ju ndihmon të lidheni pa konfigurime të komplikuara ose pa nevojën për një çantë plot me aksesorë. Mbështetja e tij e integruar e bën të lehtë konfigurimin dhe përdorimin pothuajse kudo, pavarësisht nëse jeni duke bërë video në lidhje me gatimin apo lojërat. Komandat e tij të thjeshta, dizajni kompakt dhe modalitetet e automatizuara ju mundësojnë të filloni në videoblog pa pasur nevojë për njohuri të specializuara, si dhe ka shumë opsione e veçori më të avancuara kur të jeni gati për të ecur më tej.

Shkruar nga Jeff Meyer dhe Alex Summersby

 1. Për shkak të mënyrës së funksionimit të tyre, modalitete të caktuara mund të mos jetë e mundur të përdoren në kombinim me njëjra-tjetrën. Për shembull, Movie Digital IS nuk mund të përdoret në të njëjtën kohë me Auto Level, zmadhimi digjital nuk mund të përdoret me IS dhe Auto Level nuk mund të përdoret në modalitetin e filmit Smooth Skin. Shikoni specifikimet e kamerës për më shumë informacion.
 2. Kini parasysh se platformat e transmetimit të drejtpërdrejtë mund ta ndryshojnë, ndalojnë ose ndërpresin shërbimin në çdo kohë pa paralajmërim. Kontrolloni me platformat e transmetimit të drejtpërdrejtë për kërkesat më të fundit. Canon nuk merr përsipër as garanton gjë në lidhje me ndonjë produkt apo shërbim palësh të treta, duke përfshirë transmetimin e drejtpërdrejtë.
 3. Për rezultate më të mira rekomandohet një lidhje më pak e ngarkuar Wi-Fi në hapësirë valësh 2,4 GHz me shpejtësi të lartë ngarkimi.

  Adobe, Adobe Premiere dhe Frame.io janë ose marka tregtare, ose marka të regjistruara tregtare të Adobe në SHBA dhe/ose shtete të tjera. Google, Google Drive dhe YouTube janë marka tregtare të Google LLC dhe kjo faqe nuk është e mbështetur apo e lidhur me Google në ndonjë formë. Final Cut Pro dhe macOS janë marka tregtare të Apple Inc., të regjistruara në SHBA dhe shtete e rajone të tjera.

Produktet e lidhura

 • Kompakt Dixhital

  PowerShot V10 (Black)

  Dilni në pah në internet dhe ruani taktin gjatë shkrepjes me kamerën 4K optimale të xhepit për videoblogim nga Canon.
 • Kompakt Dixhital

  PowerShot G7 X Mark III

  Një kamerë e lidhur që shkrep video dhe foto të jashtëzakonshme që ndjekësit tuaj do t'i adhurojnë.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R50

  Krijoni përmbajtjen më tërheqëse me këtë kamerë EOS R pa pasqyrë, nga fotot e mprehta deri te filmat 4K dhe transmetimet e drejtpërdrejta. Të gjitha në një pajisje të dedikuar.
 • Trekëmbëshi

  Tripod Grip HG-100TBR

  Shkrepni për më gjatë me më shumë stabilitet dhe fleksibilitet krijues falë morsës së këtij stativi unik me telekomandë të heqshme.
 • Audio

  Stereo Microphone DM-E100

  Shkrepni me lehtësi audio të jashtëzakonshme falë mikrofonit të vogël stereo që është gjithnjë gati për regjistrim.
 • Artikujt e lidhur

 • VIDEOBLOGIMI

  Kamerat dhe objektivët më të mirë të Canon për videoblogim

  Canon prodhon një sërë kamerash dhe objektivësh që janë ideale për krijuesit e përmbajtjeve. Ky udhëzues do t'ju ndihmojë të gjeni atë që ju përshtatet më së miri.

 • VIDEOBLOGIMI

  Si të bëheni videoblogues

  Hidhni hapat e parë dhe krijoni videoblogë cilësorë me këshillat tona të videoblogimit për fillestarë.

 • VIDEO

  Këshilla për të përmirësuar videot tuaja sociale

  Katër krijues diskutojnë se çfarë e bën përmbajtjen të arrirë dhe si të dallohet në internet.

 • VIDEOBLOGIMI

  Videoblogim në lëvizje

  Kamera Canon PowerShot V10 është testuar nga katër influencues të njohur.