Risi NEW

Objektiv ultra i gjerë

Canon RF 10-20mm F4L IS STM

Injektoni pak dramë në fotografitë dhe filmimet tuaja - thjesht fantastik për realizimin e fotografive apo videove të peizazheve, arkitekturës dhe ambienteve të brendshme.

Zgjeroni horizontin tuaj kreativ

Vlerësojini edhe njëherë njohuritë që keni për objektivët ultrakëndgjerë. Objektivi RF 10-20MM F4L IS STM është objektivi zmadhues më i gjerë me vetëfokusim në botë,* i cili ofron lëvizshmëri dhe cilësi të jashtëzakonshme të figurës. Një shembull tjetër se si sistemi Canon EOS R po ndryshon rregullat e lojës për fotografët dhe kineastët profesionistë.

Si të përdorni objektivin tuaj

 • RF-10-20mm

  Peizazh

  Përfshini më shumë detaje në plan të parë për kompozime të fuqishme.

 • RF-10-20mm

  Arkitekturë

  Shfaqini ndërtesat në sfond duke përfshirë më shumë në kuadër.

 • RF-10-20mm

  Sporte

  Kapni një pamje të pazakontë dhe spikatni.

 • RF-10-20mm

  Astrofotografi

  Shkrepni pamje edhe më të gjera të qiellit gjatë natës.

 • RF-10-20mm

  Ambiente të brendshme

  Përfshini më shumë në kuadër, veçanërisht në hapësira të ngushta.

 • RF-10-20mm

  Fotogazetari

  Afrohuni dhe shkrepni pamje të gjera për foto të fuqishme dhe tërheqëse.

 • RF-10-20mm

  Prodhim filmash

  Shkoni edhe më tej me fotot dhe filmimet me kënd të gjerë.

 • Shihni botën në 10mm

  Objektivi RF 10-20MM F4L IS STM është objektivi zmadhues më i gjerë me vetëfokusim i krijuar ndonjëherë për një kamerë kuadërplotë*, me një kënd të gjerë deri në 130˚, duke ju lejuar të përfshini në kuadër 16% më shumë se një objektiv 12mm. Shkrepni perspektiva tërheqëse nga afër dhe bëjini objektet në plan të parë më të dallueshme në punët tuaja të peizazheve.

  RF-10-20mm
  RF-10-20mm

  10 MM

  12 MM

  TEKNIKË KREATIVE

  Perspektivë e larguar

  Gjatësitë fokale me kënd të gjerë largojnë distancën midis objekteve, duke iu dhënë fotove dhe videove dimensionin e thellësisë. Objektivi RF 10-20MM F4L IS STM e çon këtë në një nivel të ri - afrohuni dhe realizoni shkrepje me kënd ultra të gjerë për një pamje krejtësisht të re të botës.

  RF-10-20mm
  RF-10-20mm

  PËRMBLEDHJE MBI DIZAJNIN

  Ultra i gjerë, ultra portativ

  Falë natyrës së avancuar të mbërthyeses së objektivit RF, arritëm të projektojmë objektivin ultra të gjerë me vetëfokusim më portativ ndonjëherë, pa komprometuar cilësinë apo rendimentin. Me një peshë prej vetëm 570 g, ai rëndon 610 g më pak se objektivi ynë EF 11-24mm f4L USM, krahas ofrimit të një këndi më të gjerë të pamjes dhe stabilizuesit të imazhit optik.

  I qëndrueshëm dhe i stabilizuar

  Objektivët ultra të gjerë kanë shumë përfitime, por një problem i zakonshëm është vështirësia për të arritur stabilizim të imazhit pa deformime në këndet e kuadrit. Si rezultat, këndet e kuadrit mund të duken të paqarta në video dhe të turbullta në foto. Kontrolli i koordinuar periferik IS është projektuar për të zvogëluar deformimin, duke përdorur një algoritëm të ri i cili zbulon dridhjet dhe maksimizon IS-në e objektivit për të kompensuar deformimin.

  RF 10-20mm F4L IS STM - IS

  RF 14-35mm F4L IS UM - IS

  CILËSIA E CANON-IT

  Çdo detaj, i riprodhuar në mënyrë të përkryer

  Prisni qartësi të jashtëzakonshme dhe deformime të pakta, me vija të drejta që qëndrojnë të tilla edhe në këndet e kuadrit. Qartësia mahnitëse vjen nga një formulë e avancuar optike që përdor elemente asferike me derdhje xhami, xham UD dhe Super UD, si dhe veshje optike të fjalës së fundit.

  RF-10-20mm
  RF-10-20mm

  VETËFOKUSIMI

  Fokusim i shtruar dhe i qetë

  Vetëfokusimi i optimizuar STM jep rendiment profesional - duke u fokusuar shpejt dhe saktë në heshtje virtuale. Kineastët do ta adhurojnë fokusimin e tij të shtruar për video.

  CILËSIA E SERISË L

  I krijuar për profesionistët

  Objektivi RF 10-20MM F4L IS STM shkëlqen edhe në kushtet më të vështira. Konstrukti i tij i serisë L, rezistent ndaj kushteve atmosferike, përmbush kërkesat e profesionistëve dhe siguron që objektivi të zgjasë për vite.

  RF-10-20mm

  Zbuloni mundësitë

  Njihuni me objektivin RF 10-20MM F4L IS STM dhe zbuloni se çfarë mund të bëjë ky objektiv mbresëlënës për kreativitetin tuaj.

  Specifikimet

  • Aperturë maks. f/4 konstante

   Për ekspozime të qëndrueshme në të gjithë gamën e zmadhimit, për foto dhe video.

  • Peshon vetëm 570 g

   Në mënyrë që ta merrni më shpesh me vete.

  • Fokusimi automatik i motorit STM

   Fokusim i optimizuar, i shtruar dhe i qetë për fotografi dhe video.

  • Kontrolli i koordinuar periferik IS

   Stabilizon fotografitë dhe videot - në këndet e kuadrit.

  • Elemente asferike me derdhje xhami

   Plus tre elemente UD dhe një element Super UD për cilësi fantastike.

  • Mbajtësja e filtrit të pasmë

   Përdorni filtrat ND për video dhe ekspozime të gjata.

  • Butoni për funksione të objektivit

   Ergonomik, për shkrepje instiktive.

  Krahasimi i objektivit RF 10-20MM F4L IS STM

  Këndi i pamjes (diag)

  130˚ në 10mm, 94˚ në 20mm

  126˚05’ në 11mm, 84˚ në 24mm

  Konstrukti i objektivit

  16 elemente në 12 grupe

  16 elemente në 11 grupe

  Pjesë speciale optike

  3x elemente asferike me derdhje xhami (GMo)
  3x elemente UD
  1x element Super UD

  1x objektiv asferik
  3x elemente asferike me derdhje xhami (GMo)
  3x elemente UD
  1x element Super UD

  Numri i thikave të diafragmës

  Nëntë

  Nëntë

  Diapazoni i aperturës

  f/4 deri në f/22

  f/4 deri në f/22

  Distanca më e vogël e fokusimit

  0,25mm

  0,28mm

  Zmadhimi maksimal

  0,12x

  0,16x

  Unaza e komandimit

  Po, e personalizueshme

  Jo

  Butoni për funksione të objektivit

  Po, e personalizueshme

  Jo

  Stabilizuesi i imazhit

  Po, 5 nivele (6 nivele me IBIS)

  Jo

  Vetëfokusimi

  Po, STM

  Po, USM

  Veshje

  ASC, Super Spectra, SWC

  ASC, Super Spectra, SWC

  Rezistencë ndaj pluhurit dhe lagështisë

  Po, ndërtim i serisë L

  Po, ndërtim i serisë L

  Mbërthyes filtri

  Xhelatine me montim mbrapa
  35x20mm

  Xhelatine me montim mbrapa

  Diametri x gjatësia

  83,7 x 112mm

  108mm x 132mm

  Pesha

  570 g

  1180 g

  RF-10-20mm

  Çfarë ka në kuti?

  • RF 10-20MM F4L IS STM

  • KAPAK PLUHURI PËR OBJEKTIV RF

  • KAPAK OBJEKTIVI 10-20

  • ÇANTË OBJEKTIVI LP1219

  • Manual përdorimi (EUR)

  • Kuti (W/W)

  AKSESORË TË NGJASHËM

 • Aksesorët

  Çantë objektivi LP1219

  Kasë e butë mbrojtëse për lentet e zgjedhura RF.
 • RF 15-30MM F4.5-6.3 IS STM

  Aksesorët

  Kapak pluhuri për objektiv RF

  Mbron lenten tuaj Canon kur nuk përdoret.
 • RF 10-20

  Aksesorët

  Kapak objektivi 10-20

 • PRODUKTE TË NGJASHME

 • Objektiva për "EOS R"

  RF 15-35mm F2.8L IS USM

  Ultra i gjerë dhe super i mprehtë galë cilësisë optike të serisë L dhe stabilizimit me 5 nivele të figurës për kënde dinamike edhe në hapësira të ngushta
 • Objektiv zmadhimi ultrakëndgjerë

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Një zmadhues RF 15-30mm kompakt dhe peshëlehtë, ideal për udhëtime që përfshijnë peizazhe urbane, peizazhe natyrore, arkitekturë dhe videoblogim në ecje e sipër.
 • Objektiv zmadhues ultra i gjerë

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Objektivi ultra i gjerë RF nga Canon sjell detajet me precizionin e serisë L, nga 14-35mm, ndërsa mbajtja në dorë është e lehtë me fotostabilizimin 5.5-nivelësh.
 • ARTIKUJ TË NGJASHËM

  Mund të jeni të interesuar edhe për

  1. *Bazuar te kërkimet e Canon-it mbi objektivët kuadërplotë me vetëfokusim, duke përjashtuar objektivët sypeshk, datë 11 tetor 2023
  2. **Nën lëvizjet ekstreme gjatë filmimit të videove, rekomandohet të përdoret funksioni Movie IS i kamerave