CANON FUTURE FOCUS

Future Focus lidh studentët e fotografisë dhe të filmografisë me komunitetin e profesionistëve. Bashkojuni komunitetit për të mësuar për Canon Student Development Programme dhe mundësitë e ardhshme që do të qarkullojnë më vonë këtë vit.

MËSONI NGA PROFESIONISTËT

Canon Student Development Programme

Avanconi karrierën tuaj dhe ndërmerrni hapin e radhës për t'u bërë fotograf profesionist me Canon Student Development Programme.
Canon Student Development Programme

Aktivitetet që vijnë më vonë këtë vit

Canon Future Focus po zgjerohet. Kontrolloni këtu për përditësime rreth kalendarit të aktiviteteve.

 • Kalendari i aktiviteteve i Future Canon

  AKTIVITETE NË INTERNET PËR FOTOGRAFINË DHE VIDEOGRAFINË

  Kalendari i aktiviteteve

  Ne do t'ju ndihmojmë të zbuloni aktivitetet e fotografisë dhe të filmografisë që zhvillohen pranë jush. Qarkullon së shpejti.

 • CSDP-2023-Paolo-verzone-workshop-1

  MËSONI NGA PROFESIONISTËT

  CANON STUDENT DEVELOPMENT PROGRAMME 2024

  Çojeni karrierën tuaj në një nivel tjetër dhe ndërmerrni hapin e radhës për t'u bërë fotograf profesionist me Canon Student Development Programme.

 • Programi për studentët ka si fokus shndërrimin juaj në profesionistë

  Mësoni më shumë për mentorimet tona ekskluzive të Canon për studentët, për t'ju ndihmuar të hidhni hapin e parë në botën profesionale.

 • Uljet e Canon për studentët

  ULJET PËR STUDENTËT E FOTOGRAFISË DHE TË FILMOGRAFISË

  Uljet e studentëve të Canon

  Kompleti i duhur mund t'ju ndihmojë ta ktheni vizionin tuaj në realitet. Kurseni para në pajisjet dhe aksesorët e Canon.

 • CANON FUTURE FOCUS

  Histori suksesi

  Zbuloni përvojat e Ksenia Kuleshova-s të Canon Student Development Programme. Mësoni se si Ksenia u bë jo vetëm një fotografe profesioniste, por edhe një përfaqësuese nderi e Canon, duke regjistruar histori frymëzuese dhe bindëse në mbarë botën.
  Canon Future Focus - editorial me Ksenia Kuleshova-n

  CANON STUDENT DEVELOPMENT PROGRAMME

  Bëhuni pjesë e komunitetit

  Merrni maksimumin nga programi ynë i studentëve me akses në mentorime, shqyrtime të katalogëve, ulje ekskluzive dhe kalendarë të aktiviteteve të drejtpërdrejta duke iu bashkuar komunitetit të Canon Future Focus.

  Mësoni nga vetë profesionistët dhe mprihini aftësitë tuaja me artikujt tanë të thelluar editorialë.

 • The finalists of the 2023 Canon Student Development Programme stand outside with some of their mentors, looking up at the camera.

  STUDENT

  CSDP: documentary photographers of tomorrow

  Presenting an opportunity for photojournalism students, the Canon Student Development Programme opens doors as well as minds.

 • A muscular young man with his arms raised aloft and hands linked stands on a riverbank. Taken by Brent Stirton on a Canon EOS R5.

  I ZHVILLIMIT

  Profesionist i lirë apo pjesë e stafit? Si të siguroni jetesën si fotoreporter

  Fotoreporteri i njohur, Brent Stirton, ofron këshillat e tij për ndërtimin e një karriere në botën konkurruese të fotoreportazhit.

 • A top-down photograph taken by Travis Hodges of a person in a wide hat making pottery.

  STUDENT

  Building a winning photography portfolio

  Four industry pros share their tips on preparing the perfect photography portfolio – from building a narrative to presenting your work.

 • Participants in the Canon Student Development programme sitting around a table with staff at the Stern magazine offices in Hamburg, Germany.

  I ZHVILLIMIT

  Canon Student Development Programme: çfarë kam mësuar

  Po mendoni të aplikoni në Canon Student Development Programme? Pesë studentë nga grupi i 2022 ndajnë këshillat e tyre për ta shfrytëzuar më së miri.

 • REGJISURË

  Si të bëni një videodemonstrim që bie në sy

  Regjisorja e faunës së egër, Roxy Furman, jep këshillat e saj se si ta promovoni punën tuaj me një videodemonstrim të fuqishëm.

 • A girl looks out from a stationary bus window. Reflected in the glass are lots of large tents and several people wearing high-vis clothing.

  STUDENT

  Best cameras and lenses for photojournalism

  Looking forward to your first assignment as a photojournalist? Our experts explain the best kit to get you started.

 • A close-up of the eye of a northern gannet.

  KOMPLETI

  Objektivat e Canon L-series RF dhe çfarë mund të bëni me to

  Mësoni se çfarë i bën objektivat e L-series RF tejet luksozë dhe kundroni galerinë tonë frymëzuese për disa nga fotot më të mira të shkrepura me to.

 • Një sokol i ri ulur mbi një shtyllë druri dhe me krahët e harkuar, këlthet fort.

  FOTOGRAFIA E NATYRËS

  Këshilla për fotografimin e faunës së egër

  Fotografja profesioniste, Dani Connor, tregon këshillat e saj më të mira për sukses profesional me një aspirant të ri të fotografisë së faunës së egër.

 • Three young scouts and one older scout leader stand waiting at the side of a country road.

  I ZHVILLIMIT

  Si të reklamoni për punë: njohuri nga sektori

  Fotografia mund të jetë një karrierë e vështirë për t'u ndjekur, por këto shtatë këshilla nga ekspertët mund t'ju ndihmojnë në reklamimin e vetes dhe marrjen e punëve.

 • A woman walks along, passing the white painted side of a building. She is holding her coat closed tight around her with both hands.

  KOMPLETI

  Bëni një përshtypje të mirë: udhëzues aksesorësh për praktikë pune

  Cila është kamera, objektivi dhe printeri më i mirë për studentët e fotografisë që bëhen pjesë e një sektori të caktuar? Fotografet Yasmin Albatoul dhe Nanna Navntoft japin këshillat e tyre.

 • A woman lies across a sofa with her hands draped above her head, a face mask pulled down to her chin. In the corner of the grey room is a small planted tree with bright orange flowers.

  I ZHVILLIMIT

  Michele Spatari: nga student i fotografisë në profesionist

  Fotoreporteri, Michele Spatari, flet për Canon Student Development Programme dhe se si e ndihmoi të niste karrierën e tij.

 • Two people study a page of fashion prints showing the same dark-haired model in a variety of outfits.

  MODËN

  Nga koncepti në redaktim: planifikimi dhe kryerja e një fotoseance mode

  Përfaqësuesja e nderit e Canon, Evely Duis, orienton profesionistin e ri, Killian Jouffroy, në fotoseancën e tij të parë profesionale të modës.

 • Një grua e re me një kapele dimërore fotografon gjethet e vjeshtës me një kamerë Canon dhe objektiv të madh.

  UDHËZUESI I BLERJEVE

  Kompleti më i mirë për profesionistët e ardhshëm

  Tre përfaqësues nderi të Canon diskutojnë për kamerat dhe objektivat më të mirë për ata që janë në hapat e parë në këtë sektor.

 • An image taken from above of a young girl in a denim dress happily playing on a swing. She is leaning backwards and her eyes are closed.

  ARTICLE

  Five challenges facing student photographers

  Leading professionals from across the industry discuss the issues affecting today's young photographers and how they can be overcome.

 • Director Meji Alabi instructs singer Wizkid on the set of his latest music video, while a woman in a short pink dress lies on a rug and another woman in a yellow top adjusts a glass.

  ARTIKULLI

  Të bëhesh me emër në botën e filmit

  Tre yje në ngritje në fushën e filmave tregojnë se si kanë krijuar markat dhe platformat e tyre, nga kërkimi i mentorimit deri te zhvillimi i një stili unik.

 • Two men in wellington boots beside a smoking kiln made with earth, one adding fuel.

  ARTIKULLI

  Studenti i fotografisë që mbulon historitë e padëgjuara të Kongos

  Vendlindja e Guerchom Ndebo-s është e nënpërfaqësuar në media. Në moshë vetëm 22-vjeçare ai po e ndryshon këtë, duke shkrepur për kompanitë Getty Images dhe AFP.

 • A large group of people stand near a graffitied concrete wall, shot in black and white.

  ARTIKULLI

  Si ta mprehni më tej stilin tuaj fotografik

  Fotografja e njohur e dokumentarëve dhe diplomante e re, Bebe Blanco Agterberg, për gjetjen e zërit të saj profesional.

 • A photography student wearing a yellow coat studies an A3 image printed on a Canon imagePROGRAF PRO-300 printer, which is on the table next to her.

  ARTICLE

  Give your printed portfolio a professional edge

  Even on a student budget, you can stand out from the crowd with a printed portfolio that does full justice to your photographic skills.

 • ARTIKULLI

  Si të negocioni me fotoredaktorët - këshilla të profesionistëve të fushës

  Dëshironi të publikoheni? Tre fotoredaktorë profesionistë zbulojnë çfarë duhet dhe s'duhet të bëni për negocime të suksesshme të reportazheve.

 • ORGANIZIME

  Ekspertët tregojnë se si të bëni përshtypje me katalogun tuaj të punimeve fotografike

  Një redaktore e lartë reviste ofron këshillat e saj për përgatitjen e katalogut ideal të punimeve fotografike, nga pamjet që zgjidhni deri te vetë dizajni i katalogut.

 • ORGANIZIME

  Pikëpamjet e studentëve për të ardhmen e fotoreportazhit

  Brezi i ri i fotoreporterëve u takua me fotografët e Magnum në Visa pour l'Image dhe shpërfaqi shpresat dhe planet për të ardhmen e tyre.

 • Organizime

  Këshilla profesionale biznesi për hyrjen në fushën e fotoreportazhit

  Fotoreporterët dhe fotoredaktorët më në zë tregojnë këshillat e tyre për të bërë karrierë në këtë fushë.

 • Two people look at framed photographs displayed at the Visa pour l'Image international festival of photojournalism in France.

  I ZHVILLIMIT

  Si të ruani audiencën pas vetes

  Si e tregon fotoreportazhi historinë dhe si mund të krijoni histori dinamike? Ekspertët më në zë ndajnë njohuritë e tyre.

 • Organizime

  Sa e rëndësishme është videoja për një fotoreporter të ardhshëm?

  Me kërkesën për video gjithnjë e në rritje, si ndihet brezi i ri i fotoreporterëve për përdorimet e kësaj krijuese dhe aftësinë e tyre për ta filmuar?

 • ARTIKULLI

  Fotoreporterët debatojnë: ç'po i mban gratë jashtë profesionit?

  Në festivalin e fotoreportazhit Visa pour l'Image, tri fituese të çmimit Canon Female Photojournalist Award diskutojnë për pengesat me të cilat përballen gratë.

 • Organizime

  Kur subjektet bëhen rrëfimtarë: pa filtra

  Si Canon dhe projekti i Unfiltered i ICRC u jep njerëzve në zona të paqëndrueshme mjetet dhe trajnimin për të treguar historitë e tyre përmes fotografisë.

 • Produktet e lidhura

  Hidhini një sy kompletit të Canon që mund të ndihmojë në shtytjen e fotografisë dhe të filmimit tuaj drejt nivelit profesional.

 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R8

  Kaloni në fotografinë dhe videon kuadërplotë dhe realizoni ambiciet tuaja krijuese.
 • Canon Camera
  Përvojë kompatibilitetin e plotë të lenteve EF dhe EF-S me gamën tonë të EOS R Adaptorë. Këto përshtatës të ndërtuar deri në fund janë të dizajnuara për performancë të qetë EOS R.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS R6

  Çfarëdo që shkrepni, sido që ta shkrepni, "EOS R6" ju mundëson të jeni krijues në mënyra që nuk i mendonit kurrë të mundshme.
 • Kamerat pa pasqyra

  EOS RP

  Një kamerë pa pasqyrë, e vogël, e lehtë dhe intuitive me kuadër të plotë, e projektuar për fotografinë e përditshme dhe të udhëtimeve.
 • Objektivat RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Një objektiv me aperturë të shpejtë 35mm f/1.8 për perspektivë këndgjerë, fokusim nga afër dhe Hybrid IS.
 • Objektiv standard

  RF 50mm F1.8 STM

  Një objektiv kompakt, i qetë dhe peshëlehtë 50mm RF fiks, me aperturë të gjerë f/1.8, ideal për shfrytëzimin e vizionit tuaj krijues.
 • Objektivat RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Një objektiv revolucionar supertelefoto që është kompakt e peshëlehtë, ideal për natyrën e egër, udhëtimet në natyrë apo fotografët që gjurmojnë trenat.
 • Objektiva për "EOS R"

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Lente zmadhimi 24-105mm f/4 e serisë L, e lehtë dhe e gjithanshme, me fokusin automatik të shpejtë, në heshtje dhe 5 ndalesa të stabilizimit të imazhit.
 • Objektivat RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Një zmadhim praktik 10-fish për sistemin "EOS R", duke ofruar fleksibilitet të jashtëzakonshëm në një objektiv të vetëm portativ.
 • Objektiva për DSLR

  EF 8-15mm f/4L Fisheye USM

  Një lente me zmadhim me efektin e syrit të peshkut e serisë L që ofron një mori zgjedhjesh të kuadrit të plotë ose imazhit rrethor, si dhe një kënd të gjerë të shikimit.
 • Blic profesional

  Speedlite 600EX II-RT

  Merrni kontrollin e plotë edhe në situatat me kërkesat më të larta.
 • Transmetues me valë

  Speedlite Transmitter ST-E3-RT

  Aktivizoni blicet i përputhshme Speedlite me radiofrekuenca në distanca deri në 30 m.
 • Cinema EOS System

  EOS C70

  EOS C70 është një kamerë RF Mount Cinema EOS e gjeneratës së re me një sensor Super 35mm DGO 4K krijuar si një urë lidhëse mes kamerave DILC dhe Cinema.
 • Cinema EOS System

  EOS C200

  Hyni në botën e filmografisë së 4K Cinema EOS me lehtësi e prakticitet maksimal në përdorim
 • Printera të fotografive profesionale

  imagePROGRAF PRO-300

  Një printer profesional tryeze "imagePROGRAF" me printime A3+ cilësie fotogalerie, me një cikël të lehtë pune për printime të cilave mund t'u besoni.
 • Printerë formati të gjerë

  imagePROGRAF PRO-1000

  Printoni me cilësi mbresëlënëse me një sistem me 12 bojëra deri në A2.
 • Videokamerat profesionale

  XA45/XA40

  Videokamerë e serisë XA, ultrakompakte, profesionale, në madhësi pëllëmbe, me 4K, me objektiv zmadhimi optik 20-fish
 • XA50/XA50

  Videokamerë kompakte 4K me sensor CMOS tipi 1.0, me vetëfokusim "Dual Pixel CMOS", objektiv zmadhimi optik 15-fish dhe 3G-SDI (vetëm XA55)
 • Mund t'ju interesojë edhe

  Mësoni më shumë për kompletet dhe aksesorët e ndryshëm që mund t'ju ndihmojnë të shkoni nga studentë në profesionistë.