Dancing through Sicily:
first video shoot with the
Canon EOS R6

Një balerinë kërcen brenda një tempulli të rrënuar pranë Palermos, Siçili.

Kineasti spanjoll, Javier Cortés, ishte profesionisti i parë që mori "Canon EOS R6" në filmime – duke filmuar dy balerinë në një rrugëtim nëpër Siçili, duke nisur me tempullin e Segestës. "Për mua ka qenë gjithnjë diçka më shumë se thjesht foto – unë dua të përpiqem të rrëfej një histori të thjeshtë," - thotë ai. Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 24mm, 1/5000 sek, f/2.8 dhe ISO400. © Javier Cortés

Weaving through the columns of an ancient temple, a ballerina is caught in the light of the breaking dawn, her flowing dress highlighted against the shadows thrown by the crumbling colonnade. The scene marks the start of a voyage through north-western Sicily, captured by Spanish cinematographer and Canon Ambassador Javier Cortés on the full-frame mirrorless Canon EOS R6.

"Filmmaking has the power to take you on a journey," says Javier, who shoots video and stills for high-end fashion brands and editorial publications, including Vogue and Harper's Bazaar. "My goal was to capture the fluidity of the dancers' bodies, the sensation of strength."

With extra-wide dynamic range thanks to Canon Log, up to 8-stops of Image Stabilization,1 4K video at up to 60p, and support for 10-bit YCbCr 4:2:2 internal recording, the Canon EOS R6, the latest addition to Canon's EOS R System family of cameras, is a formidable filming tool. From temple to theatre, pavement to palazzo, Javier put it through its paces, capturing cinematic footage from a full- frame mirrorless workhorse.

Faultless AF tracking and 8-stops of IS*

Javier's narrative began at the ancient Temple of Segesta near Palermo, the capital of Sicily. "I've always been interested in movement and how bodies look in front of the camera," he says. "I used slow motion at 50p to capture the dancer, her dress and how her skin looked in the morning light. I wanted to show how she tells a story with her body."

The Canon EOS R6's intelligent AF system enabled Javier to lock onto the ballerina's face and keep it in sharp focus while moving around her. "I wanted to shoot wide open shots that finish on her arms or face," he says. "She was pirouetting and jumping but the camera stayed focused. I couldn't believe it – I thought I'd lose the focus on her eyes."

Do you own Canon kit?

Do you own Canon kit?

Register your kit to access free expert advice, equipment servicing, inspirational events and exclusive special offers with Canon Professional Services
Një balerinë kërcen në dritë nga një derë e hapur. Pjesa tjetër e sallës është në hije.

"Gjurmimi i vetëfokusimit është vërtet mbresëlënës te fotot, por te videot është krejt mahnitës – më la pa fjalë." Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 50mm F1.2L USM në 1/750 sek, f/2 dhe ISO200. © Javier Cortés

Një plan nga afër i një fytyre gruaje teksa shikon lart e larg kamerës.

"Me këtë kamerë mund të jesh fleksibël. Ekrani këndndryshueshëm bën që ta ndryshosh me lehtësi këndin nga ku po shkrep." Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 50mm F1.2L USM në 1/500 sek, f/1.4 dhe ISO100. © Javier Cortés

In his commercial work Javier often operates with large crews but he relished the opportunity to return to his single-shooting roots. "I've got used to having big teams, but here I came back to working just with the camera," he says.

The Canon EOS R6's innovative in-body Image Stabilization (IS) – offering up to 8-stops of IS1 – meant that Javier could shoot handheld and capture perfectly smooth video footage.

He tested the IS by shooting with two cameras, one in each hand, each fitted with a stabilised lens but one with IS on and one with the IS off. "I was moving around with the cameras on my arms and it was amazing," he says. "The stabilisation is very effective."

Një balerinë kërcen në plazhin e ndriçuar nga hëna, me ndërtesat e ndriçuara nga pas.

Duke kërcyer në rërë, në "Mondello Beach". "Drita e hënës duhet të krijojë kontrast të lartë, por ka detaje në hije dhe në rroba, dhe mund ta shkrep lëvizjen. Nuk jam mësuar t'i shikoj këto lloj pamjesh [kur shkrep] natën," - thotë Javier. Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 50mm F1.2L USM në 1/40 sek, f/1.4 dhe ISO32000. © Javier Cortés

Rich colours in low light with high ISO

Arriving at Segesta in the dark meant pushing the camera's low-light capabilities. Javier paired the Canon EOS R6 with fast aperture RF lenses, a Canon RF 50mm F1.2L USM, a Canon RF 85mm F1.2L USM and a Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM, in order to get the most light to the 20MP full-frame sensor.

"At sunrise you don't have much light or contrast, so I started shooting with higher ISOs," Javier says. "I was really impressed with the camera's performance in low light – the colour rendition was amazing. Colour is important to me. I decide which camera and lenses I am going to use based on how they develop colour. When I was shooting at the temple, I imagined the colour of the sunrise, and everything I imagined, I got."

The other locations provided further lighting challenges, from a darkened theatre to a beach illuminated only by moonlight. Inspired by moonlit portraits he'd previously taken in the Sahara Desert, Javier hoped to translate his creative concept to video, shooting a ballerina dancing along the water's edge at Mondello Beach.

Balerini, Lee Jay Hoy, pozon përpara ndërtesave klasike në Palermo, Siçili.

Dancing into the light: first stills shoot with the EOS R6

Canon Ambassador and fashion photographer Wanda Martin on the first-ever shoot with the full-frame mirrorless Canon EOS R6.

"I didn't have the supermoon I wanted, but I had three quarters of the moon and the lights of the city. I was using high ISOs – ISO64000 and ISO32000 – and it worked well, giving impressive colour and high dynamic range.”

Një balerin në një sallë ngjitur, i kapur inkuadruar në pragun e derës.

Javier shfrytëzoi rastin t'u kthehej rrënjëve të tij me filmime vetëm. "Jam mësuar të punoj me kamera kinemaje dhe me skuadër me vete, por më pëlqen të filmoj dhe vetëm – kjo kamerë të jep shumë krijimtari dhe mund të improvizosh sa s'ka." Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM në 24mm, 1/350 sek, f/2.8 dhe ISO800. © Javier Cortés

Flexible, creative hybrid shooting

Originally a stills-only fashion photographer, Javier has become known for working across stills and video and is regularly tasked with delivering both on editorial and commercial jobs. Having a flexible hybrid camera that can switch between the two at the touch of a button was particularly welcome. "On every shoot I have my photo camera and my cinema camera, but in this case I could continue shooting with the same camera," he says. "It's really magical."

The Canon EOS R6's high-resolution Vari-Angle touchscreen allowed him to capture the action from all angles. "I am always on the floor shooting or leaning on walls," explains Javier. "With this camera, without needing a big ladder, I can put the camera above my head, tilt the screen and see the image."

Një balerinë kalon përgjatë një salle të zbukuruar me ornamente.

Javier u impresionua veçanërisht nga diapazoni dinamik i kamerës dhe cilësia e ngjyrave në dritë dhe hije. Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 85mm F1.2L USM në 1/500 sek, f/1.8 dhe ISO1600. © Javier Cortés

Një balerinë pozon në dritë nga një derë e hapur. Pjesa tjetër e sallës është në hije.

"EOS R6" është veçanërisht efikase në ndriçim të ulët, sidomos kur çiftohet me një objektiv RF aperture të shpejtë. Shkrepur me "Canon EOS R6", me objektiv Canon RF 50mm F1.2L USM në 1/500 sek, f/2 dhe ISO200. © Javier Cortés

Javier primarily shot in 4K 50p, his preferred frame rate for fashion. "At first I shot at 25p because I was worried about the speed and the available light, but after seeing there wasn't much grain, I started shooting in slo-mo," he says. "When I had movement and the dancers' clothes were flying, I wanted to capture it in slo-mo so I could work with that in the edit."

Shooting in Canon Log is a must for Javier, who was particularly impressed with the Canon EOS R6's expansive dynamic range. "The Canon Log is really good – you have a lot of information and colour in the highlights and the shadows," he says. "The style of video is closer to the EOS C300 cinema series than a stills camera that shoots video. This Canon Log feels similar to the Canon EOS C300 Mark II."

Kineasti, Javier Cortés, filmon dy balerina në skenë në "Teatro Massimo" në Palermo, Siçili.

Skenat e fundit u filmuan në "Teatro Massimo" të Palermos – teatri më i madh i operës në Itali. "Frymëzohem gjithnjë nga mënyra si ndihem diku, dhe në Palermo ishte si të isha fëmijë që po përpiqej të gjente tërë kohës apo vendin ideal," - thotë Javier.

For the final scene of Javier's film, he shot under the iconic lights of Palermo's Teatro Massimo, Italy's largest opera house. It was the backdrop for the final scene in The Godfather: Part III and it was a place where Javier had long wanted to film. "This is the climax of the video – the place where the two dancers meet," he says. "I wanted to show how they move, how they feel and the contrast of the space.

"One of my main aims on any production – personal projects or fashion films – is to shoot with freedom and try something different, something I'm not used to. Palermo was beautiful – the locations and the light. It was an amazing journey and I think you feel that in the video."

Lucy Fulford

Javier Cortés's kitbag

The key kit pros use to take their photographs

Dy kamera "Canon EOS R6" dhe objektiva "Canon" të lëna në një dysheme me pllaka.

Camera

Canon EOS R6

Canon's full-frame mirrorless camera is the ultimate hybrid for video as well as stills, with intelligent Dual Pixel CMOS AF, support for a range of video formats including 4K 60p, in-body IS and outstanding low-light performance. "This camera gives you a lot of creativity and you can improvise a lot," says Javier.

Lenses

Canon RF 50mm F1.2L USM

A lens that sets new standards in photographic performance, delivering supreme sharpness, extra creative control and a low-light performance that's simply remarkable.

Related Articles

 • ARTICLE

  Meet the next-generation Canon EOS R6

  The Canon EOS R6, Canon's next-gen full-frame mirrorless camera, offers all-round excellence across stills and video, with up to 20fps, 8-stops of IS, 4K 60p and amazing low-light performance.

 • ARTICLE

  Canon EOS R5 vs EOS R6 – which is right for you?

  Canon introduces not one but two breakthrough Full Frame mirrorless cameras. Which one is right for you? We look at EOS R5 and EOS R6 side by side.

 • ARTICLE

  Women in filmmaking: breaking into the business

  Leading female filmmakers reveal how they got their big break in the movie business and offer advice for women hoping to follow in their footsteps.

 • FASHION

  Mastering the move to motion with Javier Cortés

  "Every brand is now looking for video," says Javier Cortés. See how he shoots high-end fashion films and stills with the Canon EOS R6.

 • Get the newsletter

  Click here to get inspiring stories and exciting news from Canon Europe Pro
  1. 8-stops based on the CIPA standard with RF 24-105mm F4 L IS USM at a focal length of 105mm