PRINTIM KRIJUES

Printoni dhe krijoni kartolina të bukura me porosi në gjashtë hapa të thjeshtë

Nëse keni ca letër, një printer dhe ju pëlqen të jeni krijues, provoni punëdoren në shtëpi me familjen dhe shokët.
Një koleksion kartolinash urimesh të punuara me dorë në një tryezë pranë një printeri Canon.

Kartolinat e urimeve të punuara me dorë jo vetëm që janë dhurata të mirëmenduara, por dhe një mënyrë e mrekullueshme për të mësuar aftësitë e punëdores. Qoftë datëlindje përvjetor në familje, dasma e ndonjë shoku, ardhja e një bebeje të re apo diplomim në shkollë, ka shumë aktivitete në jetë që meritojnë një kartolinë për t'u mbajtur kujtim dhe me nota personale. Dhe as nuk ka pse të jeni artistë me plot kuptimin e fjalës për të realizuar kartolina të bukura urimesh; thjesht bëni një provë dhe lini imagjinatën të lirë.

Pas vajtjes në Britani nga Pakistani 13 vite më parë, punëdorja e ndihmoi Tania Ahmed-in që të integrohej në shoqëri. "Në Pakistan nuk gjen dot lehtë artikuj punëdoreje si në Britani," - thotë ajo. "Kështu që fillova me qëndisje, krijim bizhuterish, punë me rruaza dhe qepje si një punë krijuese për vete. Kur erdha në Britani, zbulova YouTube, dhe përmes tij edhe botën e krijimit të kartolinave dhe të punëdores. Isha shumë kureshtare, gjeta një dyqan pranë meje dhe pata mundësinë të blija disa artikuj nga interneti. Kështu që kjo ishte në një farë mënyre forma ime për t'u integruar edhe me vendin e ri."

Këtu, Tania, punëdoriste dhe pronare biznesi krijues që specializohet në kartolinat e punuara me dorë dhe jep kurse nga interneti për punën me materialet e kombinuara, ndan këshillat e saj më të mira dhe shpjegon se si të bëni kartolina duke përdorur një printer Canon PIXMA TS7450 Series.

1. Mblidhni kompletin tuaj

Përpara se të filloni hobin tuaj të ri, sigurohuni të keni ndoresh të gjitha mjetet që ju nevojiten. Ja se çfarë ju duhet:

 • Fotoletër pa shkëlqim, si p.sh. Canon Double-sided Matte Paper
 • Printeri "PIXMA"
 • Gërshërë
 • Laps
 • Vizore
 • Ngjitës i cilësisë së mirë, me tharje transparente

Opsional:
 • Ngjitëse dhe rruaza
 • Rruaza bukëpeshku
 • Thikë letre

2. Zgjidhni dizajnin tuaj

Një grua duke parë shabllone të printueshme kartolinash në një smartfon.

Ka qindra shabllone për të provuar në Creative Park, shërbimi i përmbajtjeve falas plot me frymëzim nga Canon. Nga ditëlindjet dhe ftesat, deri te kartolinat e falënderimit, festat e fundvitit dhe urimet, ka diçka për çdo okazion.

Një grua duke përdorur smartfonin e saj për të printuar një kartë në printerin Canon PIXMA.

Printeri Canon PIXMA TS7450 Series është i thjeshtë dhe i shpejtë në konfigurim, sipas Tania-s. "E kisha gati për 15-20 minuta. U befasova sa e thjeshtë dhe e shpejtë ishte lidhja e telefonit me printerin."

Pasi të keni mjetet tuaja është koha të zgjidhni një dizajn. Aplikacioni falas Creative Park nga Canon është përplot me shabllone për shkarkim dhe printim: mund të zgjidhni nga një larmi të gjerë minikartolinash dhe kartolinash me punëdore, si dhe ka zarfe me tematikë për raste të ndryshme. Përpara sezonit të festave përse të mos printoni kartolinat tuaja të fundvitit ose edhe kartolina me punëdore që kanë njeri dëbore ose slitën e Plakut të Vitit të Ri?

Për ta shtyrë edhe më tej krijimtarinë tuaj, provoni t'i kombinoni dizajnet për të krijuar një kartë që është tërësisht origjinale ose të inkorporoni një dizajn nga rubrika Paper Craft e Creative Park. Tania zgjodhi këtë të fundit për krijimet e veta. "Zgjodha një shabllon që fillimisht synohej për një kurorë lulesh, por në vend të saj vendosa ta përdor në një kartolinë," - shpjegon ajo. "E printova në Canon PIXMA TS7450 Series, i preva lulet dhe përdora komponentët që më duheshin.

"Mendoni jashtë kornizave dhe shikoni për gjëra të ndryshme që mund të përdorni në kartolinë," - këshillon ajo. "Përdoreni faqen e internetit si pikënisje dhe frymëzohuni – mund ta ndryshoni dizajnin sipas dëshirës."

3. Zgjidhni letrën më të mirë

Një printer printon një fletë dizajnesh të Creative Park në një tryezë pranë një letre printeri Canon.

Është e rëndësishme të zgjidhni një letër studimi që të ruajë formën, sidomos nëse ashtu si Tania planifikoni të krijoni dekorime 3D për kartolinat tuaja.

Letra ideale për krijim kartolinash është e fortë dhe rezistente, dhe vjen me sipërfaqe pa shkëlqim për ngjyra më vibrante dhe imazhe të qarta.

Tania ka përdorur Canon Double-sided Matte Paper – që vjen me vijë palosjeje në mes dhe një zarf – për bazën e kartolina të saj dhe Matte Photo Paper për dekorimin. Letra pritej me lehtësi dhe i mundësoi Tania-s të shtojë një element të mëtejshëm në kartolinat e saj. "Përpara se të kapja lulen, ia ktheva petalet," - shpjegon ajo. "Letra ishte mjaftueshëm e fortë sa të mos shtypej nëse do ta ngjisja."

4. Printoni elementet e kartolinës

Një grua duke buzëqeshur, duke prerë forma lulesh me gërshërë.

Është e mundur t'i kombinoni metodat e krijimit të kartolinave për rezultate unike. "Ka shumë krijues vërtet mahnitës kartolinash hibride në qarkullim," - thotë Tania.

Duart e një gruaje duke prerë me gërshërë lule letre rozë.

Pasi të keni zotëruar bazat e krijimit të kartolinave, nuk ka limite se çfarë mund të krijoni për të shtuar ato notat e veçanta personale në dhuratë. Punëdorja dhe krijimi mund të shërbejnë dhe si ushtrim përqendrimi.

Tani që keni letrën tuaj, është koha të nisni nga printimi. Mund të përdorni faqen e internetit të Creative Park ose aplikacionin Creative Park – dhe të lidhni printerin tuaj Canon. Tania e përdori më së miri lidhjen më praktike me valë të Canon PIXMA TS7450 Series, që ju mundëson të printoni me lehtësi nga kompjuteri ose smartfoni.

Në vijim printoni shabllonin që keni zgjedhur nga qindra opsionet që ofrohen. Nuk është se keni ndonjë okazion në mendje? Ka shumë ide kartolinash "kot për qejf" në Creative Park, që janë ideale nëse thjesht doni t'i tregoni dikujt se është i rëndësishëm për ju.

5. Personalizoni, personalizoni, personalizoni

Një grua mban me kujdes një lule letre në një tryezë mbushur me kartolina shumëngjyrëshe të punuara me dorë, mjete punëdoreje dhe një printer.

Një nga të mirat e krijimit të kartolinave tuaja është se mund ta personalizoni sipas dëshirës dhe nëse jeni fillestarë në punëdore, ato janë një mënyrë argëtuese dhe e lehtë për të filluar.

Një grua duke shtuar rruaza të argjendta në rrotat e një karroce fëmijësh në një kartolinë urimesh të punuar me dorë.

Përdorimi i Creative Park e ndihmoi Tania-n të zbulonte një anë të re të krijimit të kartolinave. "Ishte fantastike, pasi nuk është se bëj dhe shumë punëdore me dizajne digjitale. Zakonisht i krijoj kartolinat nga zero, çka përfshin vulosjen dhe ngjyrosjen në imazh me lapsa dhe lapëstila. Kjo më detyroi të mendoja jashtë kornizave të zakonshme Ka kaq shumë mundësi tani dhe udhëzimet janë të shkarkueshme dhe të printueshme."

Pasi t'i keni gati printimet, dhe të prisni me kujdes secilin seksion për ta ngjitur në dizajnin e kartolinës suaj, është koha të filloni me ngjitjen dhe personalizimin. Nga xixat dhe letra shkëlqyese te kartolina e ngjyrosur dhe ngjitëse, nuk keni kufizime në numrin e teknikave dhe të materialeve që mund të përdorni për ta kaluar kartolinën tuaj të punuar me dorë nga plot ngjyra në vërtet tërheqëse të vështrimeve.

"Unë përdora ca ngjitëse më shumë dhe letër të artë metalike për të krijuar qendrën e luleve," - thotë Tania. "Pastaj i ngjita të gjitha bashkë dhe i shtova ca perla përsipër."

Tania thotë se krijimi i një thellësie të mëtejshme për kartolinën është diçka e thjeshtë kur e mëson se si ta bësh. "Nëse do ta bësh një kartolinë të thjeshtë pak më tredimensionale dhe ka një element qendror që mund të pritet lehtë, mund ta printosh dy herë të njëjtin shabllon," - shpjegon ajo. "Pastaj e përdor bazën siç është, por pret veshjen qendrore dhe shton ca rruaza bukëpeshku për t'i dhënë një farë dimensioni dhe interes të mëtejshëm."

6. Bëjeni aktivitet shoqëror

Një kartolinë e përfunduar luleje tredimensionale në një tryezë pranë dy kutive me letër printeri Canon. Në sfond mund të shihet një grua që punon me punëdore.

Tania vjen nga një familje krijuese ku punëdorja i është natyrë e dytë. "Duke u rritur, mbaja fustane që i krijonte dhe shiste ime më, dhe kam parë njerëz rreth meje me krijimtarinë e tyre në një mënyrë apo një tjetër. Im atë është marangoz shumë i zoti, ndaj ai më bëri një shtëpi kukullash, biblioteka dhe mobilie. Ne kemi dhe artistë në familje, kështu që për mua ishte diçka që mendoja se e bënin të gjithë," - thotë ajo.

Duke qenë se ajo që ju duhet në thelb është printeri, letra, ngjitësi dhe një palë gërshërë, krijimi i kartolinave është një mënyrë e mirë për t'i bërë bashkë shoqërinë e familjen dhe për t'u përfshirë në aktivitetet krijuese si grup.

Mund të organizoni madje mbrëmje për krijim kartolinash urimesh me ushqime festive dhe pije, ose të mblidhni shoqërinë për të krijuar kartolina urimesh përpara festës së pritjes së bebes.

Nëse shikoni se nuk po ju vjen dhe ndonjë frymëzim kushedi, Tania këshillon të shfletoni në Pinterest për ide dhe kombinime ngjyrash. "Mund dhe të shikoni ca video bazë për teorinë e ngjyrave," - sugjeron ajo.

Mos harroni të kontrolloni dhe etiketën #MadeWithPixma për më shumë frymëzim, si dhe t'i ndani krijimet tuaja me të tjerët.

Shkruar nga Lorna Dockerill

Produktet e lidhura

Artikujt e lidhur

 • Një kartolinë e printuar në shtëpi për festat e fundvitit, së bashku me dekorime të punuara vetë dhe një Canon Double-sided Matte Paper vendosur mbi një rrobë me motiv pemësh të festave të fundvitit.

  PRINTIMI DHE PUNËDORET

  Printimi i kartolinave të fundvitit

  Stilizoni seancën tuaj festive të fotografimit dhe printoni kartolina të personalizuara për festat.

 • 6 mënyra për të qenë krijues me printerin tuaj PIXMA

  PRINTIM KRIJUES

  Zbavitje me printerin për të gjithë

  Gjashtë mënyrë se si printeri juaj PIXMA mund t'jua energjizojë shtëpinë, aktivitetet e familjes dhe pajisjet.

 • PRINTIM KRIJUES

  Dekorime tryeze me punëdore

  Bëni një dekor të bukur tryeze për të gjitha rastet me Creative Park.

 • PRINTIM KRIJUES

  Ide të printueshme për Halloween

  Ide sezonale për dekor argëtues dhe drithërues, kostume, ëmbëlsira dhe më shumë.