FOTOGRAFIA PËR DASMA

Kapni skenën: këshilla nga një profesioniste për të shkrepur dasma në natyrë

Fotografja e dasmave me qëndrim në Islandë, Steph Zakas, shpjegon se si t’u japësh drejtim sfidave të fotografimit të ditës së shënuar për çiftin nëse shkrepni për herë të parë.
Një çift i sapomartuar përqafohet në plazh me diellin në perëndim, që i kthen në siluetë.

Organizimi i një dasme nuk është i lehtë as në kohërat më të mira, dhe viti i kaluar ka sjellë një sërë komplikimesh të tjera për çiftet që kërkojnë të lidhin jetën së bashku. A bën çudi që kaq shumë nuse e dhëndër po i ndërrojnë dasmat e mëdha e tradicionale për festa shumë më të vogla? Trendi për ceremoni më intime është në rritje, veçanërisht në hapësira në natyrë me sfonde që duken bukur për Instagram. Dhe kur numrat janë të vegjël, çiftet ka më shumë të ngjarë të mbështeten te shoqëria e tyre ose familja për të shkrepur fotografitë, në vend që të marrin ndonjë fotograf profesionist dasmash në listën e të ftuarve.

Me këtë në mendje ne iu drejtuam fotografes dhe organizatores së dasmave, Steph Zakas, për këshilla se si fotografët aspirues mund të kapin bukurinë dhe intimitetin e ditës së shënuar të një çifti. Steph-i, e cila është e specializuar në ndihmë të çifteve që planifikojnë të martohen, filloi të fotografonte dasma të vogla në Nju-Jork, SHBA, para se ta lëvizte biznesin e saj 4,500 km nga ana tjetër e rruzullit në Islandë.

Dhe ndërsa pasazhet e zymta të ishullit të vogël evropian nuk i prishin punë fotografive të saj, shkrepja e dasmave në natyrë në një nga mjediset më ekstreme të botës mund të jetë padyshim sfidues. "Ka pasur një mori rastesh kur na është dashur të fshihemi në një shpellë sa të largohej shtrëngata e çmendur e breshrit,” - thotë ajo duke qeshur. "Është një lloj situate ku bën çfarë të mundesh me çfarë të kesh rrotull!"

Këtu, Steph-i ndan këshillat e saj më të mira se si të shkrepni një nga ngjarjet më të rëndësishme në jetën e shoqërisë suaj. Edhe nëse nuk gëzoni përvojën e një karriere të gjatë, këshillat e Steph-it duhet t’jua përmirësojnë fotot, pavarësisht nëse jeni nën diellin që shkëlqen apo në mes të ndonjë shtrëngate.

Zgjidhni setin e duhur

Një dhëndër mbart një tufë lulesh në një kodër të thyer, nusja e tij qëndron në krye, veshja e saj valëvitet në fllad.

Një pozë e bukur kërkon jo vetëm një sfond mahnitës, por edhe një set mbi të cilën mund të mbështeteni. Steph-i përdor një aparat profesional të serisë Canon EOS 5D, por pamje të ngjashme mund t’i arrini edhe me modele më ekonomike, si p.sh. Canon EOS 250D ose Canon EOS M6 Mark II. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark IV me 85mm, 1/4000 sec, f/1.2 dhe ISO100. © Zakas Photography

Së pari, Steph-i thekson se nuk duhet të mbështeteni te smartfoni për të fotografuar dasmën e një shoku. "Një aparat fotografik profesional ju mundëson të kontrolloni çdo aspekt të imazhit tuaj. Edhe gjërat më artistike - Unë nuk redaktoj gjatë retushimit, i bëj të gjitha në aparat,” - shpjegon ajo.

Steph-i i përshkruan kamerat e saj kryesore – Canon EOS 5D Mark IV dhe pararendësin e saj, Canon EOS 5D Mark III – si "të mrekullueshme" pasi konstrukti i tyre i fortë bën që t’i bëjnë ballë edhe pozave më aventureske të dasmës. Nëse kërkoni për një model më ekonomik, Canon EOS 250D vjen me sensor 24.1MP për foto më të mprehta, përplot ngjyra. Është gjithashtu tepër i lehtë - ideal për shkrepjen e dasmave në natyrë - dhe ka një ekran të lëvizshëm, që të keni krijimtari duke luajtur me këndet.

Përndryshe, modeli shumë portativ dhe fleksibël, Canon EOS M6 Mark II mund të nxjerrë foto të jashtëzakonshme në 32.5MP përplot detaje dhe atmosferë, pavarësisht trilleve të motit. Mund të provoni gjithashtu t’i rregulloni fotot me modalitetin Creative Assist të aparatit, që ju mundëson rregullime të vogla dhe krijimin disa varianteve të së njëjtës foto, secila me një pamje dhe ndjesi të ndryshme.

Eksperimentoni me cilësimet para ditës përkatëse

Një çift i sapomartuar qëndron në një peizazh të egër dhe të paprekur nga njeriu, ndërsa dielli i ulët hedh hije të gjata në tokë.

Steph-i rekomandon të luani me cilësimet dhe të bëni disa shkrepje praktike në mënyrë që të merrni një ndjesi të mirë të aparatit dhe efektet e ndryshme që mund të realizohen. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark III (tani i tejkaluar nga Canon EOS 5D Mark IV) me objektiv Canon EF 17-40mm f/4L USM në 17mm, 1/800 sec, f/4.5 dhe ISO100. © Zakas Photography

Steph-i rekomandon që fillestarët e vërtetë të kalojnë ca kohë duke u mësuar me pajisjet e tyre para ditës së shënuar. Aparati juaj është një mjet, thotë ajo, kështu që do të duhet të mësoni se si ta përdorni. Programi Canon Photo Companion ushtrime, udhëzime dhe këshilla që janë përshtatur sipas modelit të aparatit, nivelit të aftësive dhe interesave tuaja. "Ka shumë variabla dhe mënyra të ndryshme për të arritur efektet që dëshironi, kështu që luani me funksionet e kamerës që përpara kohe. Mësoni rregullat, pastaj thyejini rregullat dhe shikoni se çfarë ju pëlqen,” - këshillon Steph-i.

Një vend i mirë për të filluar do të ishte eksperimentimi me rregullimin e f-stop, ose të aperturës, dhe vërejtja se si sasia e dritës që lejoni ndryshon hijet, pamjen dhe ndjesinë e plotë të një imazhi. "Shumë fotografë pëlqejnë të fotografojnë me f-stop më të ulët të mundshëm," - shpjegon Steph-i. "Por shkrepja me f-stop më të lartë ju jep më shumë detaje. Më shumë detaje do të thotë të shohësh se si hijet ndryshojnë nëpër imazh dhe të bësh më shumë punë për peizazhin dhe skenën.”

Ndërrojini udhëzimet për 'drejtim të butë'

Dy femra të sapomartuara puthen në një vijë bregdetare shkëmbore. Treni i veshjes së një gruaje fryn në fllad.

Në vend që pozat e vendosura, të cilat mund të duken të vështira, Steph-i rekomandon përdorimin e "drejtimit të butë" për të inkurajuar shkrepje me pamje më të natyrshme. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark III me objektiv Canon EF 17-40mm f/4L USM në 40mm, 1/320 sec, f/4.5 dhe ISO100. © Zakas Photography

Shumë çifte tani preferojnë pamje natyrore, të çiltra të ditës së tyre të dasmës sesa fotot më tradicionale. Ky është një lajm i mirë për fotografët aspirues të cilët mund të mos kenë besim të mjaftueshëm për të drejtuar një fotosesion, por edhe fillestarët mund të përmirësojnë fotografitë e tyre me pak udhëzime. Siç shpjegon Steph-i - "Unë nuk i kërkoj çiftit të pozojë, por përdor diçka që quhet ‘orientim i lehtë’. Unë i drejtoj ata lehtazi përmes lëvizjes dhe pastaj bëj fotot.”

Njerëzit mund të bëhen shumë të vetëdijshëm kur fotografët shkrepin nga afër një moment intim, kështu që Steph-i përpiqet të jetë sa më pa ndërhyrje të jetë e mundur duke përdorur gjuhë jo shumë të komanduese. Ajo mund t'i thotë çiftit që të "futen pak më afër" ose u kërkon "ta mbajnë njëri-tjetrin pak më ngrohtë, sepse janë ca si ftohtë" sesa t'i udhëzojë të pozojnë në një pozicion të veçantë.

Canon EOS M6 Mark II është një mjet ideal për shkrepjen e çasteve të realizuara. Kompakt dhe i lehtë nuk ju ngadalëson dhe as nuk u tërheq vëmendjen subjekteve tuaja. Në fakt, njerëzit mund të mos e vërejnë fare se po mbani aparat fotografik, gjë që mund të ndihmojë në mbajtjen sa më autentike të lëvizjeve dhe të shprehjeve. Plus, Canon EOS M6 Mark II mund të shkrepë foto 32.5MP me shpejtësi deri në 14fps (kuadro në sekondë) – me vetëfokusim të vazhdueshëm - që do të thotë se mund të kapni një gamë të plotë lëvizjeje ndërsa e mbani subjektin më se të qartë.

Ruani distancën

Tre çifte qëndrojnë disa metra larg në një peizazh të thyer.

Rregullat e distancimit fizik kanë detyruar shumë çifte ta mbajnë numrin e të ftuarve të dasmës në minimum - dhe kanë paraqitur sfida për fotografët. Edhe në rrethana normale, Steph-i preferon t'u japë çifteve të saj ca hapësirë. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark III me 40mm, 1/1250 sec, f/4.5 dhe ISO100. © Zakas Photography

Krijimi i një atmosfere të qetë dhe të rastësishme, në të cilën çiftet nuk ndihen në siklet apo të tensionuar gjatë fotografimit, e ndihmon Steph-in të kapë atë që ajo e quan "kimia e vërtetë" mes nuses dhe dhëndrit. "Shumë fotografë vijnë shumë afër me një objektiv 35 mm dhe shkrepin nga lart duke bërë që nusja dhe dhëndri t’i ngjeshin fytyrat së bashku", - thotë Steph-i. "Por nga përvoja, kam mësuar se shumicës së çifteve nuk i pëlqen kjo."

Steph-i përpiqet t'u japë subjekteve të saj sa më shumë hapësirë që të mundet gjatë gjithë ditës. Objektivi i saj i zgjedhur për portrete është Canon EF 85mm f/1.2L II USM falë rrezes së tij optimale për plane të afërta dhe faktit që nuk i shtrembëron fytyrat e njerëzve. "Kjo më lejon të qëndroj mjaft mbrapa në mënyrë që të mos dëgjoj nëse çifti thotë fjalë të ëmbla me njëri-tjetrin", - thotë ajo. "Kjo do të thotë që unë nuk jam duke bërë ndërhyrje dhe ata nuk ndihen sikur jam në hapësirën e tyre. Unë nuk dua të ndërhyj në veprimet e tyre pasi ky është momenti i tyre.” Objektivi më ekonomik Canon EF 85mm f/1.8 USM kombinon një gjatësi të vogël fokale telefoto me një aperturë të madhe maksimale dhe shpejtësi të lartë vetëfokusimi për të realizuar portrete të këndshme që janë të mprehta dhe të qarta.

Ndërsa Steph-i i mban pajisjet në minimum kur shkrep dasma, ajo gjithmonë mban një objektiv telefoto më të gjatë për të nxjerrë në pah pamje spektakolare. Ajo përdor një objektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM për të krijuar një kontrast të veçantë mes çiftit dhe atraksioneve të mëdha. Kjo ka efektin e ngjeshjes së perspektivës, që malet dhe akullnajat e mëdha të Islandës në sfond duken më afër subjektit në plan të parë, siç shpjegon Step-i, duke e bërë pamjen më mbresëlënëse.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM është një objektiv kompakt e peshëlehtë telefonit që çiftohet më së miri me aparatet me sensor prerjeje figure, si p.sh. Canon EOS 250D. Performanca e fuqishme telefoto e tij ju mundëson të arrini më pranë subjekteve të largëta, ndërsa teknologjia e fotostabilizimit ndihmon në reduktimin e turbullimit të shkaktuar nga lëkundja e aparatit.

Shfrytëzoni maksimalisht dritën

Një çift i sapomartuar përqafohen ndërsa qëndrojnë mbi një gur të vogël. Shkrepur në distancë, ata janë inkuadruar nga një hapësirë në një të dalë të shkëmbit.

Për poza të arrira, eksperimentoni me ndriçime të ndryshme dhe provoni të shkrepni në dritën e diellit ose në muzg. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark III me 17mm, 1/160 sec, f/4.5 dhe ISO100. © Zakas Photography

Steph-it i pëlqen të luajë me dritën e pazakontë të Islandës në fotot e saj. Dielli perëndon në ishull për vetëm tri orë në ditë midis mesit të majit dhe mesit të gushtit dhe ka vetëm pesë orë dritë dite në dimër. "Nëse dielli është i ulët - veçanërisht në muajt pas verës - mund të kapni disa flakërime vërtet të bukura me një objektiv të gjerë, kështu që më pëlqen të luaj me këtë", - thotë Steph-i.

Objektivi Canon EF-M 22mm f/2 STM për aparatet me mbërthyese EF-M të Canon, duke përfshirë Canon EOS M6 Mark II, është ideale për portretet e dasmave. Këndi i gjerë bën që të mund të përfshini më shumë peizazh të bukur në kuadër, ndërsa apertura e gjerë maksimale bën që të shkrepni me shpejtësi më të larta shkrehjeje, duke e bërë më të lehtë kapjen e imazheve të mprehta kur shkrepni me dorë.

Nëse shkrepni në diellin e shndritshëm të mesditës, mund t'ju duhet të kompensoni hijet që bien mbi konturet e fytyrave të subjekteve tuaja. Blici i integruar i kamerës suaj mund të ndihmojë me këtë ose mund të sillni ndonjë reflektor. Mbajtja e reflektorit në nivelin e belit duke e drejtuar drejt subjekteve tuaja, u hedh pak dritë natyrore në fytyra për të mbushur hijet.

Përveç fytyrave, kur fotografoni në dritë të fortë ose të drejtpërdrejtë diellore do të keni zona shumë të shndritshme të skenës, çka mund ta bëjë të vështirë ekspozimin e duhur. Në këto kushte është më mirë të përdorni modalitetin Spot Metering të aparatit, i cili merr një matje nga një pikë e vetme brenda një skene. Pasi të keni matur nga pika juaj, aparati i vendos në vijim cilësimet e ekspozimit të krijuara për ta bërë atë zonë me tonalitet mesatar (gjithçka midis shndritjeve dhe hijeve). Mund ta përdorni matjen me pikë edhe së bashku me AE (Auto Exposure) Lock. Kjo ju mundëson ta poziciononi 'pikën' tuaj mbi zonën nga ku dëshironi të matni, pastaj 'të fiksoni' ekspozimin. Kjo ju mundëson ta rikompozoni më pas shkrepjen.

Punoni me motin

Një çift i sapomartuar qëndron në dyert e bardha të një kishe të vogël të zezë. Një ylber përkulet në qiellin gri prapa tyre.

Moti mund të jetë i paparashikueshëm, kështu që Steph-i sugjeron të bëni paqe me kushtet me të cilat përballeni dhe thjesht të gjeni një mënyrë për t’i dhënë drejtim gjësë. Shkrepur në Canon EOS 5D Mark III me 40mm, 1/320 sec, f/7.1 dhe ISO100. © Zakas Photography

Ndërsa çifti juaj mund të mos martohet në një vend me mot të tillë ekstrem si Islanda, mund të ndodhë të jetë ftohtë dhe me lagështirë në ditën e shënuar. "Era në të vërtetë nxjerr dhe xhamat e makinës këtu", thotë Steph-i.

Thelbi kur shkrepni në kushte të vështira është që të punoni me motin dhe jo kundër tij. Një ditë me fllad, për shembull, mund të jetë e dobishme për të shfaqur detajet në një vello ose në një fustan që valëvitet. "Nëse ka parashikime dëbore apo shtrëngate me shi, më pëlqen të përdor një objektiv të gjerë për të kapur dhe një pjesë të saj", - thotë Steph-i. "Nëse ju bien disa pika rreth skajeve të cilat i godet drita më pas, kjo krijon një efekt vërtet interesant." Mos u druani të nxirrni fotografi nëse moti nuk është i përsosur - dita duhet të mbahet mend ashtu siç ishte.

Në shi të madh apo shtrëngata dëbore, Steph-i zakonisht shkrep me shpejtësi për rreth diku një minutë, pastaj i fut nusen dhe dhëndrin brenda për t'u ngrohur. "Ideja është të përfitosh sa më shumë nga koha që ke," - thotë ajo. Si fillestar që fotografoni në kushte të ftohta, është edhe më e rëndësishme të praktikoni dhe të eksperimentoni me cilësimet para ditës së madhe, që t'i bëni gjërat më shpejt. Mund të jetë me vlerë të shkrepni disa poza prove para se t'i kërkoni çiftit të futet në kuadër.

Steph-i këshillon gjithashtu të sillni peshqirë që thahen shpejt për të fshirë objektivat, si dhe ngrohëse duarsh me ngrohje aktive për t’u siguruar që të mos i keni gishtat shumë të ftohtë për të lëvizur mes komandave të funksioneve. Një tjetër këshillë gjatë shkrepjes në temperatura të ulëta është të sillni bateri shtesë, sepse i ftohti mund t’i shkarkojë më shpejt bateritë.

Pavarësisht nëse shkrepni martesa të vogla në një një ambient spektakolar apo lidhje të toneve të ulëta me pak njerëz nga familja dhe shoqëria e ngushtë, nëse ndiqni këto teknika e këshilla do të arrini të shkrepni disa nga gëzimet dhe emocionet e ditës magjike.

Shkruar nga Loren Cotter

Artikujt e lidhur

 • BAZAT E RETUSHIMIT

  Si të retushoni foto të veçanta

  Përmirësoni fotografitë tuaja për raste të veçanta me këto këshilla të thjeshta për retushimin e fotove.

 • FOTOGRAFIA PËR DASMA

  Printoni dasmën tuaj

  Nga shkrimet me porosi deri te tabelat e stilit rustik, ka shumë mënyra krijuese për të personalizuar ditën tuaj të shënuar.

 • FOTOGRAFIA PËR DASMA

  Realizojeni saktë ditën e shënuar

  Sigurohuni që fotot tuaja të çiftit të gëzuar të jenë të paharrueshme për të gjitha arsyet e duhura: një udhëzues për etiketën e fotografisë së dasmave.

 • PARIMET BAZË TË FOTOGRAFISË / AMBIENTET E JASHTME

  Këshilla për shkrepje në kushte ekstreme të motit

  Që nga mbrojtja e pajisjeve deri te kujdesi për veten, ja këshillat dhe marifetet tona kryesore për përvetësimin e fotografisë në kushte ekstreme të motit.