Canon PowerShot SX730 HS
Specifikimet

Dimensionet (Gj x Th x L)

110,1 x 63,8 x 39,9 mm

Pesha

Rreth 300 g

(me baterinë dhe kartën e memories)

Specifikimet

24mm 40x zoom

Zmadhim ultra me kënd të gjerë 40x në një trup kompakt

20.3MP

CMOS 20,3 megapikselë

Full HD movies 60p

Filma aksioni të shpejtë më të bukur, më realë

Intelligent IS

Imazhe dhe video të qëndrueshme në çdo situatë

Tilt screen 180 degrees up

Ekrani me anim lart për selfi dhe regjistrim në kënde të ulëta

Bluetooth

Lidhje e vazhdueshme midis kamerës dhe pajisjes inteligjente

Wi-Fi & NFC

Ndani dhe ruani imazhet pa tela

USB Charging

Karikojeni me lehtësi me kabëll USB

Shikoni të gjitha

Specifikimet në detaje

Sensor imazhi

Tipi

CMOS i llojit 1/2.3 i ndriçuar nga pas

Pikselët Efektive

Rreth 20.3M 1

Pikselët Efektive / Gjithësej

Rreth 21,1 M

Përpunues imazhi

Tipi

DIGIC 6 me teknologji iSAPS

Lentja

Gjatësia Vatrore

4,3 - 172 mm (e barasvlershme me 35 mm: 24 – 960 mm)

Zmadhimi

Optik 40x
ZoomPlus 80x
Dixhital afërsisht 4,0x (me Tele-Kovertues Digital Përafër. 1.6x ose 2.0x 2)
E kombinuar afërsisht 160x

f maksimale/numri

f/3.3 - f/6.9

Ndërtimi

13 elemente në 11 grupe (1 lente Hi-UD, 3 lente UD, 2 lente asferike në dy anë, 1 lente asferike në një anë)

Stabilizim Imazhi

Po (lenta lloji me zhvendosje), Përafër. 3.0-stop 3. Intelligent IS plus 5-akse Advanced Dynamic IS

FOKUSIMI

Tipi

TTL

Sistemi AF/ Pikët

AiAF (Zbulimi i Fytyrës / 9 pika), 1 pikë AF (fiksuar në qendër)

Modalitetet AF

I vetëm, i vazhdueshëm, Servo AF/AE 4, AF me gjurmim ,

Zgjedhja e pikës AF

Madhësia (Normale, E vogël)

Rrezja e Dritës Ndihmëse AF

Po

Fokusim Manual

Po, plus MF Peaking

Distanca më e Vogël e Fokusimit

1 cm (Gj) nga pjesa e përparme e lentes në makro

Kontroll i Ekspozimit

Modalitetet e matjes

Matja në kohë reale me sensorin e imazhit (Vlerësuese, Mesatare qendrore, Pika (Qendër))

Bllokimi AF

Po

Kompensimi i Ekspozimit

+/- 2 EV në rritje me ndalesa 1/3.

i-Contrast për serinë e korrigjimit automatik dinamik

Ndjeshmëria ISO

AUTO (ISO 80 - 1600), 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

Shkrehësi

Shpejtësia

1 - 1/3200 s (parazgjedhja e fabrikës)

15 - 1/3200 s (diapazoni total - ndryshon sipas modalitetit të regjistrimit)

Balancimi i të bardhës

Tipi

TTL

Cilësimet

Automatik (duke përfshirë Zbulimin e fytyrës WB), Ndriçim dite, Me re, Tungsten (Llambë), Fluoreshent, Fluoreshent H, I personalizuar.

Korrigjimi WB në shumë zona i disponueshëm në modalitetet Automatik inteligjente dhe Automatik hibrid

Monitori LCD

Monitor

Ekrani LCD (TFT) me anim 7,5 cm (3,0”). Rreth 922,000 pika

Mbulimi

Rreth 100%

Shkëlqimi

I rregullueshëm te një nga pesë nivelet. LCD me shkëlqim të shpejtë

Blici

Modalitetet

Automatik, Blici Manual i ndezur / i fikur, Sinkronizim i Ngadaltë

Shpejtësi e Ngadaltë të Sinkronizimit

Po Shpejtësia më e madhe 1/2000 s

Zvogëlimi i Syrit të Kuq

Po

Kompensimi i Ekspozimit të Blicit

+/- 2 EV në rritje me ndalesa 1/3. Zbulim Fytyre FE

Bllokimi i Ekspozimit të Blicit

Po

Rregullimi Manual i Energjisë

3 nivele me blic të brendshëm

Distanca e Blicit të Integruar

50 cm - 4,0 m (Gj) / 1,0 - 2,0 m (L)

Shkrepja

Modele

Automatik inteligjent (58 skena të zbuluara), Automatik hibrid, Programi AE, Përparësia e obturatorit AE, Përparësia e hapjes së diafragmës AE, Manual, Shkrepje krijuese, Autoportret, Sporte, SCN (Portret, Lëkurë e butë, Obturatori inteligjent (Buzëqeshje, Kohëmatësi automatik me shkelje syri, Kohëmatësi automatik i fytyrës), Skenë natën me kamerën në duar, Ndriçim i dobët (5,0 MP), Monokrom, Fokusi i butë, Efekti i syrit të peshkut, Efekti i kamerës lodër, Efekti i miniaturës, Super i gjallë, Efekti i posterit, Fishekzjarrë), Video (Standarde, Videoklip i shkurtër)

Efektet e Fotografisë

Ngjyrat e mia (Ngjyrat e mia joaktive, I gjallë, Neutral, Sepia, Bardhë e zi, Film pozitiv, Ton lëkurë më i hapur, Ton lëkure më i errët, Blu e gjallë, Jeshile e gjallë, E kuqe e gjallë, Ngjyrë e personalizuar)

Modalitetet e lëvizjes

I vetëm, me drejtim Automatik, I vazhdueshëm, I vazhdueshëm me AF, Kohëmatës automatik

Continuous Shooting

Rreth 5,9 shkrepje/sek me AF: Afro 4,6 shkrepje/sek (të gjitha shpejtësitë janë deri sa karta e memories të mbushet plot) 5, 6, 7

PIKSELËT E REGJISTRIMIT / NGJESHJA

Madhësia e Imazhit

4:3 - (L) 5184 x 3888, (M) 2592 x 1944, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 480
16:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 360
3:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 424
1:1 - (L) 3888 x 3888, (M1) 2736 x 2736, (M2) 1536 x 1536, (S) 480 x 480

Opsioni i ndryshimit të madhësisë i disponueshëm gjatë rileximit

Ngjeshja

E shkëlqyeshme, E mirë

Filma

(Full HD) 1920 x 1080, 59,94 / 29,97 fps
(HD) 1280 x 720, 29,97 fps
(L) 640 x 480, 29.97 fps

Gjatësia e Filmit

(Full HD dhe HD) Deri në 4 GB ose 29 min 59 sek 8 (L) Deri në 4 GB ose 1 orë 9

Llojet e Skedave

Lloj imazhi i palëvizshëm

Ngjeshje JPEG (i përputhshëm me Exif 2.3 [Printim Exif] / Rregulli i konstruktit për sistemin e skedarëve të aparatit, i përputhshëm me Formatin e Urdhrit të Printimit Digital [DPOF] Version 1.1

Filma

MP4 [Video: MPEG-4 AVC / H.264, Audio: MPEG-4 AAC-LC (stereo)]

Printimi i Drejtpërdrejtë

Printerët Canon

Printerë kompaktë fotografish Canon SELPHY dhe printerë inkjet Canon me mbështetje për PictBridge 10

PictBridge

Po (përmes USB ose LAN me Valë)

Veçori të tjera

Mjedisi i përdorimit

0 – 40 °C, 10 – 90% lagështirë

GPS

GPS me celular (nëpërmjet aplikacionit Canon Camera Connect me pajisjet e përshtatshme inteligjente me Bluetooth®)

Korrigjimi i syrit të kuq

Po, gjatë fotografimit dhe rishikimit

Sensor Inteligjent Orientimi

Po, me Rrotullim Automatik

Histogrami

Po, gjatë rishikimit

Zmadhimi i rishikimit

Rreth 2x – 10x

Kohëmatësi Automatik

Rreth 2, 10 s ose i personalizuar

Gjuhët e Menysë

Anglisht, Gjermanisht, Frëngjisht, Holandisht, Danisht, Finlandisht, Italisht, Greqisht, Norvegjisht, Portugalisht, Rusisht, Suedisht, Spanjisht, Ukrainisht, Polonisht, Hungarisht, Turqisht, Kinezisht e thjeshtuar, Kinezisht(tradicionale), Japonisht, Koreanisht, Thailandisht, Arabisht, Rumanisht, Farsisht, Indisht, Majazisht, Indonezisht, Vietnamisht, Hebraisht

Ndërfaqja

Kompjuter

Bashkuesi i posaçëm USB me shpejtësi të lartë (në përputhje me Micro-B)

Tjetër

Bashkuesi mikro-HDMI (tipi D)

Kompjuter/Tjetër

Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n), (vetëm 2.4 GHz), me suport Dynamic NFC 11

Bluetooth® (Versioni i specifikimit 4.1, teknologjia e Bluetooth me nivel të ulët energjie) 12,13

Karta e Kujtesës

Tipi

SD, SDHC, SDXC (kompatibël me UHS Speed Class 1)

Sistemi operativ i mbështetur

PC dhe Macintosh

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 SP1 14
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

Për lidhjen Wi-Fi me një kompjuter:
Windows 10 / 8,1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10

Për mjetin e transferimit të imazheve:
Windows 10 / 8,1 / 8 / 7 SP1
Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11 / 10.12

Programi kompjuterik

Tjetër

CameraWindow DC
Utilitet Harte
Mjeti i transferimit të imazheve

Aplikacioni Camera Connect i disponueshëm në pajisjet iOS dhe Android

Burimi i Energjisë

Bateri

Bateri të rikarikueshme Li-ion NB-13L (bateria dhe karikuesi të dhënë)

Jeta e baterisë

Rreth 250 shkrepje

Modaliteti Eko: Përafër. 355 shkrepje
Modaliteti i rileximit: Afro 300 min

Furnizimi me energji A/C

Karikimi me USB i disponueshëm me Përshtatësin elektrik kompakt CA-DC30E 15 ose me metoda të tjera tipike të karikimit me USB

Aksesorët

Furnizimi me energji dhe ngarkuesit e baterisë

Përshtatës Kompakt Energjie CA-DC30E
Karikues Baterie CB-2LHE
Bateria e karikueshme Li-ion NB-13L

Tjetër

Kabëll ndërfaqeje IFC-600PCU

Të gjitha të dhënat janë mbështetur në metodat standarde të testimit të Canon (në përputhje me Standardet e CIPA) përjashtuar aty ku tregohet.

Mund të ndryshohet pa paralajmërim.

 1. Përpunimi i imazhit mund të shkaktojë një ulje në numrin e pikselave.
 2. Në varësi të madhësisë së imazhit të zbuluar.
 3. Vlerat në gjatësi fokale optike maksimale. Kamerat, gjatësia fokale e të cilave i tejkalon 350 mm (ekuivalente me 35 mm) maten në 350 mm.
 4. Disa cilësime kufizojnë disponueshmërinë
 5. Në kushtet kur blici nuk ndizet
 6. Në varësi të shpejtësisë / kapacitetit / cilësimeve të kompresionit të kartës së memories.
 7. Funksioni i shkrepjes të vazhdueshme kërkon kartë memorieje të pajtueshme SDHC/SDXC UHS Speed Class 1, numri total i kuadrove të kapura ndryshon në varësi të subjektit të shkrepjes.
 8. Kartat e mëposhtme të kujtesës Speed Class kërkohen për kohë maksimale regjistrimi: (HD) 1280 x 720 Speed Class 4 ose më sipër. (HD të plotë) 1920 x 1080 Speed Class 6 ose më sipër. (iFrame) 1280 x 720 Speed Class 6 ose më sipër.
 9. Në varësi të shpejtësisë / kapacitetit / cilësimeve të kompresionit të kartës së memories.
 10. Nuk është në përputhje me printerët e mëposhtëm në përputhje me PictBridge, SELPHY CP200/ CP220/ CP300/ CP330/ CP400/ CP500/ CP600/ ES1
 11. Përdorimi i Wi-Fi mund të kufizohet në disa vende ose rajone. Ndihma për Wi-Fi ndryshon sipas pajisjes dhe rajonit. Për më shumë informacion vizitoni www.canon-europe.com/wirelesscompacts
 12. E pajisur me teknologjinë Bluetooth® me energji të ulët. Fjala dhe logot Bluetooth® janë marka tregtare të regjistruara të zotëruara nga Bluetooth
 13. Lidhja Bluetooth kërkon një pajisje smart të pajisur me Bluetooth versioni 4.0 (ose më të ri). Kërkon gjithashtu që pajisja smart të përdorë sistemin operativ iOS 8.4 (ose më të ri) ose Android 5.0 (ose më të ri) si edhe versionin më të fundit të aplikacionit Camera Connect të instaluar
 14. Aplikacionet softuer të pajtueshme me Windows 10 vetëm në Windows 10 metodë desktopi
 15. Karikimi me USB kërkon një kabllo të ndërfaqes IFC-600PCU (shitet më vete) ose një kabllo të ngjashme me bashkuesit USB Micro-B te USB tipi A. Koha e karikimit ndryshon në varësi të fuqisë së mbetur të baterisë